, .
cloudy 6.6℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

ZS "Vildavas" Sunākstē atdzima un attīstās

Ruta Keiša , 13-07-2023
ZS "Vildavas" Sunākstē atdzima un attīstās

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūnijs)

Aizkraukles novada Sunākstes pagasta zemnieku saimniecībā Vildavas dzīvo un strādā brāļu Dzintara un Andra Striku ģimenes. Ar gaļas liellopu audzēšanu nodarboties sākuši palēnām, kad sapratuši, ka mežainajā un krūmainajā vietā graudkopībai kā nozarei nav perspektīvas. Brāļu īpašumā un nomā ir 240 ha zemes, bet ganāmpulkā ap 170 Angus un Limuzīnas krustojuma liellopu, to skaitā 84 zīdītājgovis.

Vildavas būvētas 19. gadsimta otrajā pusē, bet atdzimušas tieši pēc simts gadiem, kad pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā par sertifikātiem māju un zemi iegādājās Dzintara un Andra tēvs Jānis, jo uz Vildavu īpašumu neviens tolaik nepieteicās.

Brūkot kopsaimniecībām, Jānim, pieredzējušam Alsungas kolhoza mehanizatoram, radusies doma pilnvērtīgi pievērsties savam biškopības hobijam, ar ko teju profesionālā līmenī viņš bija nodarbojies jau krietnu laiku, aprūpēdams vairāk nekā 40 stropus. Piemērotu dabas stūrīti izdevās nolūkot Sēlijā. Palīdzēja netālu Jaunjelgavā dzīvojošais brālis Artūrs. Strikiem klusais apvidus licies gana piemērots. Dzintars teic: „Augām kā suiti, nu dzīvojam kā sēļi.” Abi ar Andri absolvējuši Alsungas vidusskolu, bet piecus gadus jaunākais Dzintars apguvis datorzinības, studējis ekonomiku un ieguvis maģistra grādu, pabeidzis arī doktorantūru, palikusi tikai neaizstāvēta doktora disertācija.

Pirmais projekts – saimniecības šķūnis
Lai arī mantojis saimniecību pēc tēva aiziešanas mūžībā 2009. gadā, Dzintars līdz pat 2016. gadam strādājis atbildīgos darbos Rīgā un saimniecības finanšu un projektu vadību kūrējis no attāluma kā dīvāna zemnieks. Tikmēr uz vietas fiziskos darbus uz saviem pleciem iznesis Andris. Pēc otra termiņa izbeigšanās Konkurences padomes locekļa amatā pilnībā pievērsies mantotajai saimniecībai, dziļā pārliecībā, ka tas nākotnē noteikti nesīs daudzkārt lielāku atdevi nekā jebkurš algots darbs.

Dzintars atzīst: „Darbs, piemēram, Konkurences padomē, kur nostrādāju 10 gadus, deva gandarījumu, bet mentāli pamatīgi izdedzināja. Pārkāpēju sodīšana pozitīvas emocijas nevairo. Lai gan izglītība ir tālu no lauksaimniecības, izvēle bija skaidra...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...