, .
rainandthunder 20.3℃
Vārda dienu svin: Jēkabs, Žaklīna

ZS "Vildavas" Sunākstē atdzima un attīstās

Ruta Keiša , 13-07-2023
ZS "Vildavas" Sunākstē atdzima un attīstās

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūnijs)

Aizkraukles novada Sunākstes pagasta zemnieku saimniecībā Vildavas dzīvo un strādā brāļu Dzintara un Andra Striku ģimenes. Ar gaļas liellopu audzēšanu nodarboties sākuši palēnām, kad sapratuši, ka mežainajā un krūmainajā vietā graudkopībai kā nozarei nav perspektīvas. Brāļu īpašumā un nomā ir 240 ha zemes, bet ganāmpulkā ap 170 Angus un Limuzīnas krustojuma liellopu, to skaitā 84 zīdītājgovis.

Vildavas būvētas 19. gadsimta otrajā pusē, bet atdzimušas tieši pēc simts gadiem, kad pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā par sertifikātiem māju un zemi iegādājās Dzintara un Andra tēvs Jānis, jo uz Vildavu īpašumu neviens tolaik nepieteicās.

Brūkot kopsaimniecībām, Jānim, pieredzējušam Alsungas kolhoza mehanizatoram, radusies doma pilnvērtīgi pievērsties savam biškopības hobijam, ar ko teju profesionālā līmenī viņš bija nodarbojies jau krietnu laiku, aprūpēdams vairāk nekā 40 stropus. Piemērotu dabas stūrīti izdevās nolūkot Sēlijā. Palīdzēja netālu Jaunjelgavā dzīvojošais brālis Artūrs. Strikiem klusais apvidus licies gana piemērots. Dzintars teic: „Augām kā suiti, nu dzīvojam kā sēļi.” Abi ar Andri absolvējuši Alsungas vidusskolu, bet piecus gadus jaunākais Dzintars apguvis datorzinības, studējis ekonomiku un ieguvis maģistra grādu, pabeidzis arī doktorantūru, palikusi tikai neaizstāvēta doktora disertācija.

Pirmais projekts – saimniecības šķūnis
Lai arī mantojis saimniecību pēc tēva aiziešanas mūžībā 2009. gadā, Dzintars līdz pat 2016. gadam strādājis atbildīgos darbos Rīgā un saimniecības finanšu un projektu vadību kūrējis no attāluma kā dīvāna zemnieks. Tikmēr uz vietas fiziskos darbus uz saviem pleciem iznesis Andris. Pēc otra termiņa izbeigšanās Konkurences padomes locekļa amatā pilnībā pievērsies mantotajai saimniecībai, dziļā pārliecībā, ka tas nākotnē noteikti nesīs daudzkārt lielāku atdevi nekā jebkurš algots darbs.

Dzintars atzīst: „Darbs, piemēram, Konkurences padomē, kur nostrādāju 10 gadus, deva gandarījumu, bet mentāli pamatīgi izdedzināja. Pārkāpēju sodīšana pozitīvas emocijas nevairo. Lai gan izglītība ir tālu no lauksaimniecības, izvēle bija skaidra...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...