, .
cloudy 6.7℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

ZS "Kupenas" strauji atjauno tehnoloģijas

Elīna Grase , 13-07-2023
ZS "Kupenas" strauji atjauno tehnoloģijas

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūlijs)

Saldus novada Rubas pagasta ZS Kupenas saimnieks Lauris Vīksne 2016. gadā no vecākiem pārņēma vadības grožus savās rokās. Viņš, aktīvi izmantojot ES fondu finansējumu, ir atjaunojis saimniecības tehnikas parku un nu ceļ jaunu kalti. Sarunā saimnieks stāsta, kādi projekti realizēti un kā attīstītas un mainītas tehnoloģijas saimniecībā.

– Kā saimniecība izveidojusies?
– Deviņdesmito gadu sākumā mani vecāki atguva 16 ha zemes, kur pirmskara laikā bija saimniekojis mans vecvectēvs. Mājām deva nosaukums Kupenas, jo tās uzbūvēja blakus ceļam, kur ziemās vienmēr slējušās augstas kupenas. 1996. gadā viņi šeit dibināja saimniecību, nosaucot to tāpat kā mājas. Vispirms nodarbojās ar graudkopību, turēja cūkas un govis. Cūkas pazuda pirmās, un, kad Latvijā tika pieņemts noteikums, ka piena lopu saimniecībā obligāti nepieciešamas piena dzesēšanas iekārtas, vecāki saprata, ka piena lopkopībā neinvestēs, un pārgāja tikai uz graudkopību.

Tā solīti pa solītim esam auguši un tagad apsaimniekojam nedaudz vairāk kā 300 ha. Audzējam ziemas kviešus, rapšus, pupas un vasaras kviešus. Lielākās platības atvēlētas ziemas kviešiem. Vasaras kviešus audzējam drošībai. Savā neilgajā saimniekošanā esmu pieredzējis, ka ziemāji izsalst un pavasarī jāpērk sēkla par bargu naudu, tāpēc bunkurā vienmēr turu rezervē vasaras kviešus.

– Vai jau no bērnības zinājāt, ka kļūsiet par lauksaimnieku?
– Kad biju mazs, stāstīju, ka būšu agronoms. Šis plāns gan nepiepildījās, nemaz nemēģināju, bet visu laiku bija apziņa, ka vecāki ir izveidojuši saimniecību un kādam jāturpina viņu iesāktais. Domāju, ka tas man ieaudzināts un nāk no bērnības.

Neklātienē mācījos LBTU (iepriekš LLU) un ieguvu Lauku tehnikas mehāniķa kvalifikāciju, paralēli studijām braucu strādāt uz Norvēģiju. Kad vecāki nolēma, ka laiks atpūsties, divus gadus vēl nostrādāju kopā ar viņiem, bet 2016. gadā pārņēmu saimniecību savās rokās. Tagad mamma palīdz ar papīru lietām un tēvs brauc ar vienu no smagajām mašīnām.

Saimniecībā strādā arī divi traktoristi ar pieredzi, kopā ar viņiem izdomājam, ko un kā darīt...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūlija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...