, .
cloudy 24.7℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

ZS "Kupenas" strauji atjauno tehnoloģijas

Elīna Grase , 13-07-2023
ZS "Kupenas" strauji atjauno tehnoloģijas

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūlijs)

Saldus novada Rubas pagasta ZS Kupenas saimnieks Lauris Vīksne 2016. gadā no vecākiem pārņēma vadības grožus savās rokās. Viņš, aktīvi izmantojot ES fondu finansējumu, ir atjaunojis saimniecības tehnikas parku un nu ceļ jaunu kalti. Sarunā saimnieks stāsta, kādi projekti realizēti un kā attīstītas un mainītas tehnoloģijas saimniecībā.

– Kā saimniecība izveidojusies?
– Deviņdesmito gadu sākumā mani vecāki atguva 16 ha zemes, kur pirmskara laikā bija saimniekojis mans vecvectēvs. Mājām deva nosaukums Kupenas, jo tās uzbūvēja blakus ceļam, kur ziemās vienmēr slējušās augstas kupenas. 1996. gadā viņi šeit dibināja saimniecību, nosaucot to tāpat kā mājas. Vispirms nodarbojās ar graudkopību, turēja cūkas un govis. Cūkas pazuda pirmās, un, kad Latvijā tika pieņemts noteikums, ka piena lopu saimniecībā obligāti nepieciešamas piena dzesēšanas iekārtas, vecāki saprata, ka piena lopkopībā neinvestēs, un pārgāja tikai uz graudkopību.

Tā solīti pa solītim esam auguši un tagad apsaimniekojam nedaudz vairāk kā 300 ha. Audzējam ziemas kviešus, rapšus, pupas un vasaras kviešus. Lielākās platības atvēlētas ziemas kviešiem. Vasaras kviešus audzējam drošībai. Savā neilgajā saimniekošanā esmu pieredzējis, ka ziemāji izsalst un pavasarī jāpērk sēkla par bargu naudu, tāpēc bunkurā vienmēr turu rezervē vasaras kviešus.

– Vai jau no bērnības zinājāt, ka kļūsiet par lauksaimnieku?
– Kad biju mazs, stāstīju, ka būšu agronoms. Šis plāns gan nepiepildījās, nemaz nemēģināju, bet visu laiku bija apziņa, ka vecāki ir izveidojuši saimniecību un kādam jāturpina viņu iesāktais. Domāju, ka tas man ieaudzināts un nāk no bērnības.

Neklātienē mācījos LBTU (iepriekš LLU) un ieguvu Lauku tehnikas mehāniķa kvalifikāciju, paralēli studijām braucu strādāt uz Norvēģiju. Kad vecāki nolēma, ka laiks atpūsties, divus gadus vēl nostrādāju kopā ar viņiem, bet 2016. gadā pārņēmu saimniecību savās rokās. Tagad mamma palīdz ar papīru lietām un tēvs brauc ar vienu no smagajām mašīnām.

Saimniecībā strādā arī divi traktoristi ar pieredzi, kopā ar viņiem izdomājam, ko un kā darīt...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūlija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...