, .
cloudy 2.5℃
Vārda dienu svin:

ZS "Ķērpji" – apņēmīgi, neatlaidīgi un skaisti

Elīna Grase , 16-05-2023
ZS "Ķērpji" – apņēmīgi, neatlaidīgi un skaisti

Bauskas novadā, Brunavas pagasta zemnieku saimniecības Ķērpji saimniece Rasma Žilinska kopā ar dzīvesbiedru Zigfrīdu Cēsnieku nodarbojas ar laukkopību – audzē graudaugus, rapšus un augu maiņā sēj arī pupas. Rasma jau vairāk nekā 25 gadus audzē zemenes, bet viņas jaunākā aizraušanās ir krāšņa dārza ierīkošana un rūpes par to.

– Kā saimniecība ir tapusi?
Rasma Žilinska:
– Zemnieku saimniecību nodibināju 1992. gadā, kad iegādājos 36 ha zemes ar vecām ēkām un neiekoptu zemi. Par zemkopību tolaik man bija visai miglains priekštats, pieredzes nekādas, toties patika būt pie dabas un vēlējos strādāt laukos. Pakāpeniski pa 5, 10 ha pirkām klāt zemi. Sākumā pelnījām iztiku, turot kādas 40 cūkas un 15 govis. Lopi sētā nozīmēja regulāru naudas plūsmu, cūkgaļu vedām pārdot uz tirgu, pienu nodevām pārstrādei. Paši gādājām sienu lopiem, tehniku pirkām, kādu varējām atļauties. Tie bija grūti laiki.

Darbos palīdzēja arī mani trīs bērni. Palielinājām apsaimniekojamās platības, 2000. gadā piedzima jaunākā meita, un es sapratu, ka vairs neredzu, kas notiek ārpus saimniecības, un arī bērniem nepietika laika, tāpēc izlēmām pārstāt nodarboties ar lopkopību un meklēt citu iztikas avotu. Tā pārgājām uz graudkopību.

Tagad apsaimniekojam gandrīz 500 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes un 10 ha mežu, pašu īpašumā ir nedaudz vairāk par 300 ha. Katru gadu iegādājamies zemes no iznomātājiem, kas vēlas pārdot. Apsaimniekojamās zemes platības gan vairs neplānojam palielināt.

Jau vairāk nekā 25 gadus audzēju zemenes, pērku šķirnes stādus no Nīderlandes un tos atjaunoju ik pa trim gadiem. Agrāk bija vairāk, bet tad arī strādnieku netrūka, jo cilvēki paši nāca un meklēja darbu.

Pirms desmit gadiem man palīgā saimniekot atnāca Zigfrīds, kurš pēc specialitātes ir inženieris.

– Kas aug jūsu tīrumos?
Rasma:
– Pārsvarā sējam kviešus, mazāk rapšus. Kādreiz mums bija arī rudzi, bet pēc tiem netikām galā ar rudziem, kuri kviešos bija kā sārņaugi. Zigfrīds Cēsnieks: – Pašlaik tīrumos 310 ha aug ziemas kvieši ‘Zeppelin’, ‘Skagen’, ‘Aspect’ un ‘Fenomen’, ziemas...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...