, .
heavyrain 9.2℃
Vārda dienu svin: Egils, Egīls, Nauris

ZS "Jaundzintari" – spēku strādāt dod jaunā paaudze

Ruta Keiša , 21-12-2022
ZS "Jaundzintari" – spēku strādāt dod jaunā paaudze

Genādija un Jeļenas Gorkinu ģimenes uzņēmums ZS Jaundzintari Daugavpils novada Kalkūnes pagastā nodarbojas ar piena lopkopību. Ganāmpulkā ir vairāk nekā 70 slaucamas tīršķirnes Holšteinas melnraibās govis, bet to skaitu plānots dubultot. Ir dzirdēts, ka moderna, ar jaunākajām tehnoloģijām aprīkota ferma esot finansiāli pieejama tikai lielfermu īpašniekiem, kur govju skaits ir no simta līdz tūkstotim un vairāk. Genādija Gorkina ģimenes paveiktais pierāda, ka pietiek ar vairākiem desmitiem gotiņu, lai varētu saimniekot rentabli.

2022. gada vasarā Jaundzintari no būvniekiem saņēma pilnībā automatizētu kūti ar slaukšanas zāli, kurā uzstādīti divi slaukšanas roboti un viens barošanas robots; uzbūvēta arī mēslu lagūna. Miljonu vērtā projekta būvniecības apjoms bija 4398 m2, un tas īstenots gada laikā.
 

Attīstības līkločos
Līdz 90. gadu sākumam un pārmaiņām lauksaimniecībā Genādijs Gorkins strādājis Daugavpils uzņēmumos par virpotāju, bet brīvajā laikā bijis aktīvs sportists, izpletņlēcējs, savulaik trīs gadus pēc kārtas bijis Latvijas absolūtais čempions un izcīnījis Vissavienības sporta meistara goda nosaukumu, vēlāk strādājis par instruktoru. Kad zemes reformas gaitā tēvs, bijušais kolhoza agronoms, mantojumā atguvis nelielu īpašumu, Genādijam vajadzēja nolaisties uz zemes. Par redzēto no augšas viņš saka: „Skats no putna lidojuma ir ļoti skaists, esmu redzējis ne tikai Latviju, bet arī kaimiņzemes, taču Latvijai piemīt kaut kas īpašs, atšķirīgs. Daba šeit ir tik dažāda, pat dvēseliska.”

Ar laiku ģimene īpašumu paplašinājusi, iepērkot un nomājot zemi. Patlaban Gorkiniem pieder 280 ha, bet kopējā apsaimniekojamā platība ir 420 ha. Genādijs atzīst, ka noturēties lauksaimniecībā nav bijis viegli. Sākumā vecāki turējuši tikai septiņas gotiņas, ar tām strādājusi mamma Darja. Ģimene nodarbojusies ar dārzeņkopību, kāposti audzēti vismaz pāris hektāros. Laukkopībā auglības uzlabošanai izmantoti kūtsmēsli, ražas bijušas labas; cenas, par kādām varēja realizēt produkciju, apmierināja, taču līdz ar lielveikalu ienākšanu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...