, .
partlycloudy_day 4.2℃
Vārda dienu svin: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts, Benedikta

Zemnieku saimniecība "Saknītes" pierāda – robotam jaunu kūti nevajag

Elīna Tilaka , 05-04-2022
Zemnieku saimniecība "Saknītes" pierāda – robotam jaunu kūti nevajag

ZS Saknītes Lēdurgas pagastā saimnieko trīs paaudzes – Vineta Zalmane ar vīru Mārtiņu, dēlu Dāvi un mammu Intu. Saimnieki pašu spēkiem mērķtiecīgi attīstās un lauž stereotipus, pierādot, ka arī ģimenes saimniecība ar savu praktisko pieeju un neatlaidību var ieviest modernus slaukšanas robotus.

– Kāds ir jūsu saimniecības stāsts?
Vineta Zalmane:
– Jāsāk ar to, ka 22. aprīlī saimniecībai būs 30 gadu jubileja. Es saimniecībā strādāju no pirmās dienas – tikko biju pabeigusi pamatskolu. Kad bērni sāka iet skolā, atsāku mācības – pabeidzu vidusskolu, pēc tam studēju uzņēmējdarbību Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Sākumā mums bija viena govs, tele un zirgs, tagad ir 120 slaucamas govis, kopā 250 piena lopi un 18 gaļas govis. Pirms 12 gadiem šķita, ka liellopu audzēšana gaļai ir perspektīva nozare.

Mārtiņš: – Ar gaļas lopiem sākām nodarboties, kad iegādājāmies aramzemi komplektā ar kūdrāju, uz kuru tad vedām ganīties gaļas lopus. Tagad esam šo zemi iekopuši – tur ir bioloģiski vērtīgie zālāji – un gaļas govis vairs nav vajadzīgas.

Vineta: – Nākamgad gaļas govju visdrīzāk saimniecībā vairs nebūs. Baro, kā gribi, dzimst tikai viens teļš gadā. Par biznesu to nenosauksi. Tad ir jāpāriet uz bioloģisko saimniekošanu, kur iespējams saņemt piemaksas, vai arī ievērojami jāpalielina gaļas lopu skaits.

Mārtiņš: – Esam nolēmuši attīstīt vienu nozari – piena lopkopību.

Vineta: – Saimniecības pirmsākumos mani vecāki iegādājās 20 ha zemes, nu jau esam izauguši līdz 250 ha apsaimniekojamās zemes, 200 ha no tās pieder pašiem, 50 ha nomājam. Viss, kas saimniecībā ir tapis, uzbūvēts pašu rokām. Trīs reizes esam pārlaiduši ugunskristības – burtiskā nozīmē. Divas reizes dega kūtis, trešajā – tikko iegādātais siena šķūnis. To pārdzīvot bija ļoti grūti, bet esam visu uzbūvējuši atkal no jauna. Mēs esam saimnieki jau otrajā paaudzē, un dēls Dāvis ir trešā paaudze, kas strādā saimniecībā. Ceram, ka arī viņš šeit paliks un turpinās mūsu iesākto. Mūsu meita Dagne mācās veterināriju Smiltenes tehnikumā, grib strādāt ar lielajiem dzīvniekiem. Mūsu saimniecība atrodas trīs vietās – šeit ir piena lopu ferma un ganības, nedaudz tālāk trīs angāri, kur dzīvo gaļas govis un ir graudu kalte, bet sējumi atrodas Lēdurgas otrā galā...

 

 

 

 

 

 

Pilnu interviju lasiet Aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Vismaz simts garšu sieri
Vismaz simts garšu sieri

Biedrība Siera klubs organizē daudzus pasākumus, taču visskaistākā un ievēr...

Mežsaimniecība Zviedrijā
Mežsaimniecība Zviedrijā

Zviedrija jau daudzus gadus tiek uzskatīta par mežsaimniecības etalonu, kam...

KIOTI pirmais autonomais traktors HX 1400
KIOTI pirmais autonomais traktors HX 1400

Dienvidkorejas lielākais traktoru un lauksaimniecības tehnikas ražotājs Dae...

HORSCH prezentē jaunumus Focus TD, Avatar SD, Leeb CS un Pronto DC sērijā
HORSCH prezentē jaunumus Focus TD, Avatar SD, Leeb CS un Pronto DC sērijā

Septembris atnācis ar dažādiem jaunumiem HORSCH Maschinen GmbH piedāvājumā....