, .
fair_night 2.4℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

Zemnieku Saimniecība "Lazdiņi" - loģiski, agronomiski pamatoti risinājumi

Elīna Tilaka , 13-07-2022
Zemnieku Saimniecība "Lazdiņi" - loģiski, agronomiski pamatoti risinājumi

ZS Lazdiņi Dobeles novada Krimūnu pagastā saimnieko tēvs ar dēlu – Juris un Elvis Lazdiņi. Elvis jau no četrpadsmit gadu vecuma sācis strādāt saimniecībā un vienmēr zinājis, ka šeit ir viņa īstā vieta. Pašlaik viņš ir ZS Lazdiņi agronoms un 2014. gadā izveidojis arī pats savu saimniecību SIA Latvijas Grauds. Tā viņi abi ar tēvu plecu pie pleca nodarbojas ar graudkopību un kopā apsaimnieko 1500 ha lauksaimniecības zemes.

– Kā attīstījusies saimniecība kopš 2005. gada, kad pie jums viesojāmies pirmo reizi?
– Mainījies ir diezgan daudz. Tajā brīdī šeit bija divas saimniecības – tēva un mammas brāļa – un saimniekojām kopā. Taču, laikam ejot, tā kā gan manam tēvam, gan mammas brālim auga mantinieki, loģisks solis bija turpināt saimniekot atsevišķi. Līdz ar to saimniecībai vajadzēja bāzes vietu, un 2012. gadā realizējām saimniecības esošā kompleksa būvniecības pirmo kārtu. Uzbūvējām ofisu, remontdarbnīcas angāru un graudu kalti.

2014. gadā es iegādājos savu saimniecību Dobeles novadā, tikai citā pagastā, jo tuvāk vairs nebija tādas iespējas. Pašlaik kopā apsaimniekojam 1500 ha – 1000 ha ir Lazdiņos un 500 ha SIA Latvijas Grauds.

2018. gadā realizējām otro kārtu – uzbūvējām jaunāko ofisa daļu, auksto angāru un tehnikas novietni. Tādējādi tagad spējam operatīvi tikt galā ar darbiem abās saimniecībās.

Kopš 2018. gada esam arī pārgājuši no pilna cikla tehnoloģijas uz tiešo sēju ziemas rapsī. Rezultāti ir ļoti labi. Strādājot ar pilnā cikla metodi, 40 ha rapšu nesadīga un tā paša gada rudenī nācās sēt kviešus. Izvērtējot visus iespējamos riskus, nācās izlemt, kurai tehnoloģijai dot priekšroku. Vai turpināt kā iepriekš un riskēt ar to, ka nesadīgušo rapšu vietā būs jāsēj kvieši, vai sēt tiešajā sējā, ar lielāku iespējamību, ka rapši sadīgs, bet, iespējams, būs zemāka raža. Nosliecāmies par labu otrajam variantam. Šādi tiek ietaupīti arī darba resursi – piecu darbību vietā tiek veikta viena. Sezona jau tā ir saspringta, atrast darbiniekus ir arvien grūtāk, bet šādi mēs optimizējam darbu un ir krietni vieglāk visu pagūt.

Joprojām audzējam tos pašus kultūraugus – ziemas kviešus un rapšus, vasaras kviešus. Lai izpildītu Eiropas nosacījumus, nedaudz audzējam arī tauriņziežus. Iepriekšējos gadus audzējām pupas, bet šogad no tām esam atteikušies, jo kult 1 t neatmaksājas. Tāpēc šogad esam iesējuši zirņus.

– Kā pārziemojuši ziemāji?
– Manā saimniecībā pavasarī vairāki lauki...

 

 

Pilnu interviju lasiet Jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...