, .
cloudy 24.7℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

Vienīgā atbilde – efektivitāte

Ģirts VINTERS , 14-11-2023
Vienīgā atbilde – efektivitāte

FOTO: SIA AgroCredit Latvia arhīvs

Saimnieks LV / 2023.gads (Novembris)

Dārgas izejvielas, krītošas graudu cenas, zemas piena cenas, augstas kredītu procentu likmes, sausums pavasarī un vasarā, negaisa postījumi, lietavas kulšanas laikā – tā vien šķiet, ka šajā sezonā veiksme ir pilnībā novērsusies no Latvijas lauksaimniekiem. Protams, visi šie faktori uzskatāmi būs redzami arī saimniecību bilancēs un peļņas rādītājos, spējā laikus kārtot savas kredīsaistības un veikt jaunas investīcijas. Šādos apstākļos galvenais ir nenolaist rokas, pragmatiski izvērtēt situāciju un iespējamos risinājumus, jo bezcerīga žēlošanās nepalīdzēs.

Jau uzņēmējdarbības pamatos studentiem māca, ka uzņēmums vienmēr ir pakļauts mainīgu ārējo apstākļu ietekmei, kurus tas nevar izmainīt. Vienmēr būs laiks, kad pozitīvu ārējo apstākļu dēļ uzņēmējdarbību veikt ir vienkārši un uzņēmums gūst labu peļņu, un būs krituma brīži, kad jādomā, kā savilkt jostu un pārdzīvot grūtos laikus. Mēs par to varam priecāties vai bēdāties, taču pareizā pieeja, manuprāt, ir to vienkārši pieņemt un rīkoties atbilstoši apstākļiem.

Neesmu agronoms, tāpēc pat nemēģināšu ieteikt, kādas kultūras tagad vajadzētu sēt, kādas izsējas normas un mēslojumu pielietot. Centīšos vien atsaukt atmiņā dažus vispārpieņemtus principus, ko uzņēmējdarbībā piemēro t.s. grūto laiku apstākļos.

Vienīgā atbilde uz dārgām izejvielu un mērenām produkcijas cenām ir efektivitāte
Peļņa ir vienāda ar starpību starp ieņēmumiem no produkcijas pārdošanas un izdevumiem tās saražošanai. Tieši tik vienkārša un nepielūdzama ir formula katras uzņēmējdarbības pamatā. Ja izejvielu un produkcijas cenas ir ārējie faktori, ko nevaram ietekmēt, tad vienīgais veids, kā būt veiksmīgiem, ir saražot to pašu produkcijas apjomu, tam iztērējot mazāk līdzekļu. Pēdējos divdesmit gados Latvijas lauksaimniecībā ir ieplūduši ļoti būtiski līdzekļi gan tiešo investīciju veidā, gan ar ES struktūrfondu apjomīgu atbalstu. Ir notikusi acīmredzama modernizācija, un šodienas lauksaimnieku efektivitāti nevar salīdzināt ar saimniekošanu deviņdesmitajos gados...

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...