, .
cloudy 24.7℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

VAAD aug kopā ar lauksaimniekiem

Elīna Andiņa , 12-07-2023
VAAD aug kopā ar lauksaimniekiem

Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)

Pavasarī darba pilnas rokas ir gan lauksaimniekiem, gan Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) darbiniekiem. Iestādes direktore Kristīne Lomakina atklāj, ka pašlaik lielākais izaicinājums ir jaunās elektroniskās Lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvaldības sistēmas izstrāde, taču paralēli tam notiek visi ikdienas darbi, arī inspektoru pārbaudes saimniecībās. Taču VAAD motivācija nekad nav bijusi soda kvīšu izrakstīšana, bet gan izglītošana un saimnieka attieksmes veidošana.

– Vai VAAD, tāpat kā lauksaimniekiem, visi aktīvie darbi sākas līdz ar siltās sezonas sākumu?
Kristīne Lomakina:
– Rīgas ekspertiem parasti vairāk darba ir gada sākumā, kad notiek paveiktā rezultātu apkopošana un jauno darbu plānošana, dokumentu, instrukciju sagatavošana, nepieciešamās sagādes, lai inspektori būtu nodrošināti. Ap aprīļa beigām sākās intensīvāks inspektoru darbs reģionos, tas ilgst līdz oktobrim. Pēc tam vairāk notiek mācības. Šis gads ir izņēmums, cītīgi strādājam visi! Zemkopības ministrija ievieš Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) stratēģisko plānu nākamajam plānošanas periodam, un VAAD ir liela loma šīs programmas īstenošanā, kontekstā ar dažām ekoshēmām. Tam ir jāsagatavo, jāizveido, jāuztur gan elektroniskā Lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) pārvaldības sistēma, gan inspektori. Ir jāapgūst daudz jaunu lietu, jāsaprot, kā dzīvē realizēsies tas, kas aprakstīts uz papīra. Darba slodze pašlaik ir ļoti intensīva, dažiem speciālistiem noteikti pārsniedzot ierasto darba laiku. Diemžēl ierēdņu darba neredzamo pusi ne vienmēr pamana.

Tāpat ir aktīvs periods sēklaudzēšanā, jo notiek ziemāju paraugu ņemšana sēklu sertifikācijai. Ziemas laikā aktīvāk notika preču eksportēšana – graudi, koki, kūdra, kas ir jāsertificē. Pavasarī regulāri notiek arī augu pasu izsniegšana augļu un dekoratīvajiem kokiem...

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...