, .
cloudy 14.1℃
Vārda dienu svin: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Tautas agrodrons DJI Agras T30

Aleksandrs KURJANS , 22-01-2024
Tautas agrodrons DJI Agras T30

Saimnieks LV / 2023.gads (Oktobris)

Šobrīd ir pieejama gana plaša agrodronu izvēle no dažādiem ražotājiem. Galvenās atšķirības parasti ir drona izmērs un maksimālā kravnesība. Ir droni ar nelielu 10 litru tvertni un līdz 40 litru tvertni. Atkarībā no drona izmēra cena svārstās no 10 līdz 35 tūkstošiem eiro par pilnu komplektu. Kāds drons ir ideāli piemērots saimniecībām Latvijā? Par kādu komplektāciju un modeli var teikt, ka tas ir ekonomiski izdevīgs agrodrons, un cik ilgā laikā lauksaimnieks atgūs ieguldītus līdzekļus? Uz šiem un daudziem citiem bieži uzdotiem jautājumiem atbild SIA Agrodrons īpašnieks, DJI Agriculture agrodronu oficiālais izplatītājs Aleksandrs Kurjans.

– Kāds ir ideāls drona izmērs? Kāda izmēra drons ir optimāls manai saimniecībai?
– Pašlaik tirgū nav universāla drona. Kāda izmēra dronu izvēlēties, ir atkarīgs no plānotajiem darbiem, un par to jātiek skaidrībā pirms dronа iegādes. Agrodrons ļauj izsmidzināt vai izkaisīt dažādus lauksaimniecības produktus.

Ja dronam ir 10 l tvertne miglošanai vai kaisīšanai, tas būs efektīvs normām līdz 10 kg vai l/ha. Savukārt drons ar 20–30 l tvertni piemērots normām 3–15 kg vai l/ha. Drons ar 40 l tvertni nebūs efektīvāks par dronu ar 20–30 l tvertni pie zemām vai vidējām devām (līdz 15 kg), jo pats drons kļūst daudz smagāks.

Manuprāt, Latvijas apstākļos optimāls ir vidēja izmēra drons ar 30 l tvertni. Piemēram, DJI T30 modelis ļauj efektīvi strādāt gan ar zemām, gan vidējām normām ar veiktspēju līdz 16 ha/h un spēj konkurēt ar traktortehniku. T30 ir optimāla un nekļūdīga izvēle.

Iegūstot pieredzi darbā ar tādu vidējā izmēra dronu, lauksaimnieks varēs izlemt – nākotnē pirkt mazāku (DJI T20) vai lielāku (DJI T40) modeli.

Vēl daži piemēri no citu valstu pieredzes. Ukrainā ļoti populāri ir modeļi ar 20 un 30 l tvertnēm, jo standarta devas AAL izsmidzināšanai no gaisa ir 5–10 l/ha. DJI T30 ir pieprasītākais agrodrona modelis Ukrainā.

ASV ir plaši izplatīti modeļi ar 30 un 40 l tvertnēm, jo oficiāli atļautās devas AAL izsmidzināšanai no gaisa svārstās 30–40 l/ha robežās. Šajās valstīs populārākie modeļi ir DJI T30 un T40. Pasaulē līdz šim pārdots aptuveni 50 tūkst. T30 modeļu.

– Kāda ir T30 maksimālā veiktspēja?
– Veiktspēja ir atkarīga no vairākiem faktoriem: vēja ātruma, lidojuma augstuma, mitruma, piliena izmēra, produkta, lauka izmēra u.c.

T30 modeļa maksimālā veiktspēja ir 16 ha/h, kas ir izcils rezultāts, ņemot vērā drona cenu un pacelšanas masu. Darba dienas laikā ir iespējams apstrādāt līdz 100 ha.

– Ar kādiem produktiem un miglošanas normām parasti strādā agrodrons DJI T30?
T30 spēj pacelt 30 l un efektīvi strādā ar zemām vai vidējām normām. Dažādu bioproduktu un mēslošanas produktu parastā miglošanas deva ir 10–15 l/ha. Lielākas devas nav nepieciešamas, jo ar 10–15 l tiek sasniegts efektīvs kultūraugu pārklāšanas līmenis (pilienu skaits uz cm2).

Normām virs 15 l/ha lietderīgāk iegādāties lielāku (DJI T40) dronu. Ja nav plānots miglot normas virs 15 l/ha, tad nav vērts...

 

 

Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...