, .
cloudy 2.4℃
Vārda dienu svin: Lavīze, Luīze, Laila

Starpkultūru augu maisījumi, pieredze 2021. gada sezonā

Maija MEDNE , 29-03-2023
Starpkultūru augu maisījumi, pieredze 2021. gada sezonā

Saimnieks LV / 2021.gads (Novembris.)

Klimata izmaiņu un lauksaimniecības zemju intensīvās apstrādes rezultātā aizvien aktuālāks kļūst jautājums, kā saglabāt augsnes auglību un tās ilgtspējību nākotnē. Lielisks risinājums ir saimniecībā ieviest starpkultūras jeb uztvērējaugus, kas ir viena no iespējām, kā saimniecībā nodrošināt ekoloģiski nozīmīgas platības (ENP), kas ir viens no trim zaļināšanas prakšu veidiem.

Dotnuva Green RAPS apskate Augšdaugavas novadā.

ENP ir platības un ainavu elementi, kas labvēlīgi ietekmē klimatu un vidi. To izveidošanas mērķis ir bioloģiskās daudzveidības aizsargāšana un uzlabošana saimniecībā, 1 m2 starpkultūras = 0.3 m2 ENP devums. Rudenī sēto kultūraugu galvenais uzdevums laika posmā no 1. septembra līdz 31. oktobrim ir uzkrāt barības vielas, kas augsnē palikušas pēc galvenā kultūrauga novākšanas. Protams, tas nav vienīgais augu audzēšanas uzdevums un ieguvums. Papildus tiek uzlabota augsnes struktūra, pateicoties dažāda veida sakņu sistēmām, palielinās organiskās vielas saturs augsnē, tiek ierobežota augsnes erozija.

Vairāku gadu tendences skaidri norāda, ka pieprasījums pēc dažāda veida sēklu maisījumiem palielinās. Arī 2021. gada rudens sezona nav izņēmums, jo daļai lauksaimnieku tas bija pirmais starpkultūru sējas gads. Kā saka paši saimnieki – izmēģinājuma gads. SIA Linas Agro piedāvātie standarta un speciālie maisījumi, kā arī atsevišķas sugas tiek piegādātas ar zīmolu Dotnuva Seeds no sēklu rūpnīcas Lietuvā. Nereti ir gadījumi, kad piemērotākā maisījuma izvēle sagādā grūtības, jo ir samērā sarežģīti prognozēt, kāds būs sējas termiņš, kas lielā mērā atkarīgs no tā, kā rit kulšanas darbi. Nākamais solis ir izsējas tehnoloģijas izvēle, tāpat jāņem vērā, kādi kultūraugi saimniecībā tiek audzēti.

NITROFIX, Dobeles novadā, sēts 4. augustā.

Dziļās saknes rutks Dobeles novadā, sēts 20. jūlijā.

Maisījuma izvēli nosaka tā sastāvs, jo biežāk tiek iegādāti tādi augu veidi, kuri saimniecībā netiek audzēti. Piemēram, SIA Linas Agro piedāvājumā ir vienkārši divu augu maisījumi Dotnuva GREEN 1 un Dotnuva GREEN 2 – eļļas rutks kopā ar sinepēm divu veidu proporcijās, tomēr, lai ierobežotu krustziežu audzēšanu vienā laukā, šāda veida maisījumu neiesakām izvēlēties saimniecībām, kuru augu maiņā tiek iekļauti rapšu sējumi. Jaunums šajā sezonā bija vairāki maisījumi ar daudzveidīgāku sastāvu, piemēram, Dotnuva GREEN RAPS, kura sastāvā tika iekļautas saulespuķes, griķi, vīķi, facēlija. Šāds maisījums ir top izvēle bez krustziežu dzimtas augiem. Savukārt Dotnuva GREEN N – FIX sastāvā bez vīķiem un facēlijas iekļauts arī viengadīgais āboliņš, kas attīstās straujāk nekā baltais vai sarkanais āboliņš, līdz ar to īsajā rudens periodā tiek izveidota gan spēcīga sakņu sistēma, gan virszemes daļa. Pēc klientu pieprasījuma speciālos maisījumos iekļauti arī lini.

Sējas termiņu starpkultūrām lielākoties rekomendējam līdz 15. augustam. Izņēmums ir eļļas rutki un sinepes – šiem augiem optimāls sējas laiks būs līdz pat 31. augustam, jo to attīstība rudens periodā ir straujāka, īpaši sinepēm. Izsējas tehnoloģijas ir dažādas. Tradicionālo tehnoloģiju (ar sējmašīnu) rekomendējam maisījumiem, kuru sastāvā ir dažāda izmēra sēklas, piemēram, zirņi un facēlija. Tiek izmantota sēklu izkliede ar minerālmēslu kaisītāju gan pirms, gan pēc galvenā kultūrauga novākšanas. Ir arī dažādas inovācijas, kuras tiek veidotas pašu rokām. No izsējas metodes ir atkarīgs arī sadīgšanas temps. Sausuma periodā izkliedētās sēklas dīgs ilgāk nekā sētās ar sējmašīnu optimālos mitruma apstākļos. Galvenais atcerēties, ka sēklai jānonāk saskarē ar augsni – pēc izkliedes ir iespēja izmantot ecēšas sēklu ierušināšanai augsnē vai, ja izkliede veikta pirms kulšanas, tad salmu sega nodrošinās mitruma saglabāšanos līdz sadīgšanai.

No 7. oktobra līdz 14. oktobrim tika apsekoti vairāki lauki dažādos reģionos. Sējas termiņi ir no augusta sākuma līdz tā pēdējai dienai. Secinām, ka augu maisījumi, kas sēti līdz augusta vidum, ir izdevušies – spēcīga sakņu sistēma, tauriņziežu augiem izveidojušies bagātīgi gumiņi, augu virszemes daļa ar lielu zaļo masu. Arī apmeklētie saimnieki, saimniecību agronomi atzīst, ka sējas termiņš ir ļoti būtisks, lai sējumi izdotos. Izsējas normas atšķiras atkarībā no maisījumu veidiem, tomēr, vērtējot kopumā, varam secināt, ka (tāpat kā kultūraugiem), jo agrāks sējas termiņš, jo mazāka izsējas norma, arī starpkultūru agrīnā sējā jāatceras samazināt izsējas normu, citādi augu uz kvadrātmetru ir daudz, tie konkurē, noēno viens otru. Maisījumos, kuru sastāvā ir griķi, tie pirmie izaug līdz ziedam, pirmie arī apsalst. Arī saulespuķes ir jutīgas pret salnām, tomēr lielākā daļa maisījumā esošo augu turpina augt arī pēc tām. Tāpēc vērtīgi augus laukā atstāt līdz pavasarim, lai tie turpina augt, līdz iestājas periods ar ļoti zemu gaisa temperatūru, ja vien nepastāv sēklu nogatavošanās risks. Pieprasītākie maisījumi 2021. gada sezonā bija NITROFIX, Dotnuva GREEN RAPS, Dotnuva GREEN BIO MASS, kā arī atsevišķas sugas – vīķi, dziļās saknes rutks, eļļas rutks, sinepes, no kurām klienti maisījumus veido paši.

Dotnuva GREEN N – FIX Kuldīgas novadā, sēts 15. augustā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...