, .
cloudy 6.6℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Smago spēkratu mehāniķis – pieprasīts un augstu novērtēts speciālists

Elīna Grase , 12-07-2023
Smago spēkratu mehāniķis – pieprasīts un augstu novērtēts speciālists

Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)

Pienācis laiks 9. un 12. klašu absolventiem spert nākamo soli savas karjeras izvēlē, tāpēc ir īstais brīdis runāt par profesiju, kas ir viens no lauksaimniecības, meža un būvniecības nozares balstiem, proti, Smago spēkratu mehāniķis. Uz sarunu par izglītības un darba iespējām šajā profesijā aicinājām Ogres tehnikuma Spēkratu mehāniķu programmas vadītāju Andri Tilaku, SIA Intrac Latvija tehnisko direktoru Andreju Stoļarovu un SIA Baltic Agro Machinery mehāniķi un pasaules jauno profesionāļu meistarības konkursa WorldSkills 2022 Special Edition otrās vietas ieguvēju Smago spēkratu tehnoloģijas grupā Rinaldu Vanteru.

– Andri, lūdzu, raksturo smago spēkratu mehāniķa kvalifikāciju, ko piedāvā vairākas profesionālās izglītības iestādes. Kā tiek sagatavoti šie jaunie speciālisti?
Andris Tilaks:
– Profesija Smago spēkratu mehāniķis tika izveidota atbilstoši mūsdienu traktortehnikas remonta uzņēmumu prasībām, kādas bijām apzinājuši, sagatavojot lauksaimniecības tehnikas mehāniķus Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikumā (iepriekš Priekuļu tehnikums). Pilnīga skaidrība radās, kad sākām braukt uz EuroSkills konkursiem ārzemēs. Gatavojot jaunos speciālistus Eiropas līmeņa konkursiem un lasot to standartus, redzot viņu prasības, mēs sapratām, ka ejam pareizā virzienā.

Smago spēkratu mehāniķis vairs nespecializējas kādā konkrētā nozarē, viņš apgūst prasmes, kas ir kopīgas un nepieciešamas gan darbam ar industriālo, gan lauksaimniecības un meža tehniku. Lauksaimniecības tehnikas mehāniķis, piemēram, pusi no kvalifikācijas praksēm paredzētā laika brauca ar traktoru un veica lauka darbus, bet smago spēkratu mehāniķi visu prakses laiku strādā servisos. Smago spēkratu mehāniķi padziļināti apgūst hidrauliskās sistēmas, elektroiekārtas un vadības sistēmas.

Mēs bijām pirmie Latvijā, kas šajā profesijā ieviesa divus kvalifikācijas līmeņus. Pēc otrā kursa pabeigšanas audzēkņi kārto spēkratu atslēdznieka kvalifikācijas eksāmenu un iegūst pirmo kvalifikācijas apliecību. To ieviesām, lai jaunieši, kas nevēlas mācīties tālāk vai kam sarežģītāki temati, piemēram, hidraulika un elektronika, nav pa spēkam, var strādāt uzņēmumā un veikt atslēdznieka darbu – montāžu un demontāžu, apkopi, eļļas un ekspluatācijas šķidrumu nomaiņu. Sarežģītākās tēmas audzēkņi sāk apgūt 3. un 4. kursā. Pēc 4. kursa jau kārto smago spēkratu mehāniķa kvalifikācijas eksāmenu, kas ir daudz nopietnāks. Svarīgi ir pieminēt, ka topošajiem smago spēkratu mehāniķiem trīs nedēļu prakse uzņēmumā sākas jau pirmajā kursā. Otrā kursa beigās ir 2.5 mēnešu spēkratu atslēdznieka prakse un 4. kursā ir četri mēneši mehāniķa kvalifikācijas prakse.

Smago spēkratu mehāniķa profesionālā izglītība faktiski ir tikai savā sākuma stadijā, jo Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikumā šo kvalifikāciju ieguvuši tikai divi kursi. Tagad šo programmu esam restartējuši Ogres tehnikumā.

Andrejs Stoļarovs: – Pagaidām viss liecina, ka šis varētu būt labs tandēms, kā profesionālās izglītības iestāde kopā ar uzņēmumiem sagatavo nozarei nepieciešamus kvalificētus speciālistus.

Katrā ziņā mans skatījums par šo procesu ir pozitīvs. Atbirums, protams, būs, bet mūsu nozarē noteikti nonāks vairāk izglītotu un zinošu jauno speciālu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...