, .
partlycloudy_night 1.5℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

SIA "Sita Nature park" – Pededzes krastos ganās herefordi

Anda Purviņa , 13-07-2022
SIA "Sita Nature park" – Pededzes krastos ganās herefordi

Pabraucot garām Gulbenei un Litenei, ceļa malā ieraugām norādi uz Latvijas armijas vasaras nometnes vietu. Ceļš ved garām piemiņas vietai, un drīz vien ieraugām ceļazīmi, kas vēsta, ka priekšā ceļš beidzas. Taču tā nav – tur viss tikai sākas, jo tur ir Pededzes upes krasts un palienes, kas ir īpaši aizsargājama dabas teritorija ar savu statusu un arī saimnieku Juriju Prokofjevu. Dabiskās palieņu pļavas, kas pakava veidā ietver Pededzes līkumus, un applūstošā upe nosaka to, ka citādi, kā vien noganot, pļavas nemaz nevar izmantot, tāpēc Jurijam ir Herefordas šķirnes gaļas liellopu ganāmpulks. Gaļas liellopi Pededzes pļavās ganās salīdzinoši nesen – 5–6 gadus, pirms tiem šeit jau bija izveidots briežu dārzs. Īpašumu apsaimniekošanai izveidots uzņēmums SIA Sita Nature park.

Sākums
Jurijs sevi dēvē par traku mednieku, tāpēc arī savā lauku īpašumā gribējis ierīkot briežu dārzu, jo šajā reģionā savvaļā briežu nebija daudz. „Šeit bija pamestas pļavas, kuras nevienam nebija vajadzīgas un varējām tolaik privatizēt par sertifikātiem. Sāku domāt par briežu dārza ierīkošanu – sākotnēji bija 40 ha un 90 dzīvnieki. Tagad, pēc vairāk nekā 20 gadiem, mums jau ir 150 ha apžogota teritorija, kurā ganās ap 200 staltbriežu un 80 dambriežu. Saimniecībā ir arī bišu dravas, savulaik bija pat 300 saimes, no kurām ieguvām 120–130 kg medus. Tā cenu gan ir grūti prognozēt, tāpēc dažreiz vasaras beigās medus ir daudz, bet ienākumu nav,” par saimniekošanas sākumu stāsta Jurijs.

Tad tika iegūta informācija par Life projektiem, kas ir ES finansēti un paredzēti dabas daudzveidības saglabāšanai. Viens no pirmajiem, ko Jurijs realizēja, bija Pededzes palieņu pļavu atjaunošana. Vēlāk projekti sekoja viens otram, arī gaļas liellopi tika iegādāti par šo projektu naudu. „Atbalsts bija labs – līdz pat 80 %, kas bija liels atspaids, saimniekojot īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kur daudz liegumu un nevaru rīkoties, kā vēlos. Piemēram, pļaušana var sākties tikai jūlijā, kad putni izligzdojuši, bet tad ir risks palikt bez siena un...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...