, .
partlycloudy_day 12.4℃
Vārda dienu svin: Dzidra, Gunita, Loreta, Dzidris

SIA "Mārupes Siltumnīcas" zaļo visu cauru gadu

Elīna Tilaka , 15-09-2021
SIA "Mārupes Siltumnīcas" zaļo visu cauru gadu

Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)

Mārupes siltumnīcās viesojāmies tieši stādīšanas laikā. Tas nenotiekot katru dienu, tā kā esam ieradušies īstajā brīdī, lai redzētu visus ražošanas posmus no sākuma līdz beigām. SIA Mārupes Siltumnīcas ir lielākais zemstikla dārzeņu audzētājs Latvijā. Uzņēmumam ir 42 gadu pieredze gurķu un tomātu audzēšanā. Siltumnīcās mūs sagaida un par uzņēmuma attīstību, ražošanas procesu un produktiem stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Maruta Kravale.

– Uzņēmuma pirmsākumi meklējami vēl padomju laikos. Kāds bijis tā attīstības ceļš līdz mūsdienām?
– Jā, siltumnīcas šeit ir jau no padomju laikiem. Pirmā tapa katlu māja, pie tās nolēma būvēt siltumnīcas. Tajās, tāpat kā tagad, audzēja tomātus un gurķus. Siltumnīcas tika būvētas ik pa vienam hektāram katru gadu un tā, līdz kopplatība sasniedza 7 hektārus. Pirmā siltumnīca tika uzbūvēta 1979. gadā. Tā gan vairs nav saglabājusies, jo vietā ir uzbūvētas jauna gaismas siltumnīca. 2005. un 2007. gadā tika uzbūvētas divas 3.5 m augstas siltumnīcas, ko varētu nosaukt par starpposmu starp vecajām un modernajām. Jaunās siltumnīcas nu jau ir 6.5 m augstas un ar apgaismojumu, kas nodrošina daudz labāku mikroklimatu un sniedz pilnīgi citu sajūtu gan cilvēkiem, gan augiem.

Par to, kā veidot jaunās siltumnīcas, braucām mācīties uz Somiju, jo tur ļoti daudzi audzē ar gaismām. Ja uz Nīderlandi, piemēram, ir jābrauc mācīties audzēt tomātus, tad gurķu audzēšanā zem gaismām eksperti ir somi. Palēnām arī pārējās siltumnīcas nomainīsim ar jaunām, jo atdeve, kas ir jaunajām siltumnīcām, nav salīdzināma ar vecajām.

– Kā uzsākāt strādāt Mārupes Siltumnīcās?
– Kad mācījos Bulduros, iepriekšējais uzņēmuma vadītājs Jānis Bērziņš aicināja praksē. Pēc skolas pabeigšanas atnācu šeit strādāt kā strādniece. Kādu laiku tā pastrādāju, tad izmācījos agronomiju LLU un kļuvu par agronomi šeit siltumnīcās. Nu jau strādāju Mārupē vairāk nekā 20 gadus. It kā liekas, ka nu jau vajadzētu visu zināt, bet atkal gads atnāk citāds – citāda gaisma, uzdarbojas citi kaitēkļi, tāpēc arvien kaut kas jauns jāapgūst. Ielido kāds jauns taurenis, un uzrodas kāds jauns tārps...

 

 

 

Pilnu interviju lasiet Augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē

Pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, desmitā daļa – vairāk nekā 200 000 ha n...

Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana
Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana

Kā zināms, š.g. 8. martā Ministru kabinetā apstiprināta Ekonomikas ministri...

Mazie palīgi lielajos darbos
Mazie palīgi lielajos darbos

Viens no lielākajiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem Latvijā – SIA Vo...

Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?
Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?

Izrādās, katru dienu tualetes podā līdz ar atkritumiem noskalojam liela apj...