, .
cloudy -2.6℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

SIA Lutriņi pārticības avots – laimīgas govis

Ruta Keiša , 13-10-2022
SIA Lutriņi pārticības avots – laimīgas govis

Saldus novada Lutriņu pagastā SIA Lutriņi vienpadsmit gadus vada valdes priekšsēdētāja Gunita Dumpe. Lutriņi ir viena no dažos desmitos skaitāmām saimniecībām, kas izdzīvojusi pārmaiņās paju sabiedrības statusā, vēlāk kļuvusi par sabiedrību ar ierobežotu atbildību, bet, par spīti visam, saglabājusi kodolu un 30 gadus augusi un attīstījusies. Lutriņos strādā 40 darbinieki, tiek apsaimniekoti 1500 hektāri. Modernākajā slaucamo govju kompleksā, kas uzcelts 2019. gadā, ir vieta 400 tīršķirnes Holšteinas melnraibajām govīm, bet pavisam saimniecībā ir 800 liellopi. Uzņēmuma apgrozījums pagājušajā gadā bijis aptuveni 2 miljoni eiro.

Gunita Dumpe dzimusi un augusi Lutriņos. Vecāki strādāja kopsaimniecībā, un arī Gunita labi iepazina kolhoznieku bērna dzīvi – pie mammas fermā pagāja viņas rīti un vakari. Tāpēc vēlēšanās apgūt zootehniķa profesiju Kazdangas lauksaimniecības tehnikumā bija pašsaprotama, tāpat kā atgriešanās dzimtajā pusē. G. Dumpe atceras, ka toreiz guvusi paliekošu pieredzi ne tikai lauksaimniecības nozarēs, darbā bijusi iespēja tikties ar visdažādākajiem cilvēkiem un tuvāk iepazīt viņu tikumu un paradumus, dažkārt ne visai tīkamus.

Taču drīz vien jaunā speciāliste kļuva par Breša zemnieci un izveidoja pati savu saimniecību ar 300 ha zemes un nelielu fermu. 90. gadu sākumu katastrofāli zemo piena iepirkuma cenu dēļ daudzi atceras kā piensaimniekiem liktenīgu. Arī Gunitai Dumpei nācās rēķināt un izlemt, turēt gotiņas vai atteikties no tām. Notika pēdējais. Gunita secina, ka pārdzīvotas jau trīs šādas piena krīzes, tomēr sava saimniecība allaž bijusi balsts, pie kā turēties, kad viss cits bijis nedrošs. Proti, samazinot savas personīgās saimniecības apjomus, uzradās piedāvājums strādāt pagastā par lauku konsultantu. Zināšanas un sava saprašana jau bija, un Gunita piekritusi. Taču līdz ar kārtējām reformām šāda štata vieta pagastos tika likvidēta, un viņa atkal varēja pilnvērtīgi atgriezties savā saimniecībā.

Neparedzētais pavērsiens
2011. gada vasarā traģisku notikumu dēļ SIA Lutriņi pēkšņi palika bez vadītāja. Saimniecības pastāvēšana bija...

 

 

Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...