, .
cloudy -1.5℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

SIA "Joži" izvēlas ātrumu un precizitāti

Elīna Tilaka , 13-07-2022
SIA "Joži" izvēlas ātrumu un precizitāti

Jaunpils pagasta SIA "Joži" un SIA "Pētertāles" īpašnieks savās saimniecībās izvēlas risinājumus, kas uzlabo darba ātrumu un precizitāti. Tas 2010. gadā viņu motivējis sākt pakāpenski pāriet uz tiešo sēju, pirms astoņiem gadiem iegādāties pirmos pašgājējsmidzinātājus, šogad – jaunākās paaudzes pašgājējsmidzinātājus. Vairāk iz dzīves par plānošanu, izvēlēm un attīstību šajā intervijā ar Gunvaldi Sproģi.

– Jūs esat devis priekšroku tiešās sējas tehnoloģijai. Lūdzu, dalieties savā pieredzē.
– Kopš 2011. gada mācāmies strādāt ar tiešo sēju, nu jau, izmantojot šo tehnoloģiju, apstrādājam teju visas savas platības. Redzot, ka pasaulē strādā ar tiešās sējas tehnoloģiju, radās jautājums, kāpēc viņi tā dara. Latvijā bijām vieni no pirmajiem, kas izvēlējās iegādāties Väderstad firmas sējmašīnu Seed Hawk. Kopā ar mums jaunās mašīnas iegādājās vēl vairākas saimniecības, bet jau tajā pašā gadā vairākas no tām arī atteicās. Manuprāt, katram pašam ir jāizlemj, kā saimniekot. Tomēr vienu varam tagad teikt – pirms uzsākt tiešo sēju, jāpārkārto domāšana un lauki. Mums sanāca otrādi – vispirms iegādājāmies tehniku, pēc tam, mācoties no savām kļūdām, uzkrājām pieredzi un mācījāmies domāt un strādāt citādi. Tiešajā sējā lauks izskatās ne tā kā tradicionāli saimniekojot – brīžiem pat paveras briesmīgs skats, bet tad jāņem papīra lapa un jārēķina. Rezultātu redz rudenī, kad sētais nokults.

Lai nodrošinātu augu maiņu (tas ir īpaši svarīgi, strādājot ar tiešās sējas metodi), aptuveni 1000 ha audzējam rapšus, 1000 ha – miežus, 1000 ha pupas, 2000 ha – kviešus. Šīs četras kultūras saskaņā ar plānu katru gadu mainām vietām. Meklējam piekto kultūru, bet neesam vēl atraduši mūsu saimniecībai piemērotāko.

– Kas raksturo jūsu tehnikas parku?
– Patlaban esam izvēlējušies kombainus un traktorus no CLAAS firmas, pašgājējsmidzinātājus no Amazone un sējmašīnas, augsnes apstrādes agregātus no Väderstad, taču tās nav vienīgās izvēles, jo saimniecībās nepieciešama tehnika gan transporta, gan zemes rakšanas un pārvietošanas darbiem. Piemēram, lieliski sevi attaisno Liebherr firmas buldozers un ekskavators. Tomēr vadāmies pēc principa – jo mazāk dīleru, jo vieglāk strādāt.

Mums ir pašiem sava remontdarbnīca, gandrīz visus remontdarbus varam tajā veikt. Visas iepriekš nosauktās kompānijas varu paslavēt – remonti, rezerves daļas un viss pārējais tiek...

 

 

Pilnu interviju lasiet Maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Turpinājums: Bioloģisko olu komercražošana, izmantojot dažādu barību
Turpinājums: Bioloģisko olu komercražošana, izmantojot dažādu barību

Oktobra numurā tika publicēta raksta pirmā daļa, kas apskatīja nozīmīgākos ...

Spēka avoti – līdzcilvēki, zeme un profesionālās veiksmes
Spēka avoti – līdzcilvēki, zeme un profesionālās veiksmes

Lauris Štelfs par veterinārārsta profesijas izvēli saka: „Es nekad neesmu g...

Tukuma piena attīstības stāsts
Tukuma piena attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. T...

"Lejas Vāveres" – no teliņa līdz veikala plauktam
"Lejas Vāveres" – no teliņa līdz veikala plauktam

Ievas Galiņas piemājas saimniecība Lejas Vāveres Madonas novada Mārcienas p...