, .
cloudy 28.1℃
Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Ruta Keiša , 15-03-2024
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Saimnieks LV / 2024.gads (Marts)

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas nozīmīgas pārmaiņas, un ikvienam nozarē strādājošam uzkrājusies pieredze, kuru ir vērtīgi iepazīt un uzklausīt. Viena no tādām saimniecībām ir SIA Griezes Lejnieki Saldus novada Nīgrandes pagastā. Vilma Briede ir valdes priekšsēdētāja kopš 1997. gada aprīļa. 1969. gadā viņa sākusi strādāt par veterinārārsti toreizējā kolhozā Jaunais Komunārs, no 1992. gada par lopkopības nozares vadītāju paju sabiedrībā Grieze.

V. Briedes, viņas abu meitu Evitas Jansones, Initas Briedes un vairāk nekā 30 fermas darbinieku lolojums ir 350 slaucamās govis. Kopējais dzīvnieku skaits ir ap 700, jaunlopi, 300 audzējamās teles un 50 bullīši. Vairāk nekā 500 ha kopj un izaudzē visu lopbarībai nepieciešamo – zālājus, ganības, graudus, kukurūzu. Griezes Lejniekos govis atrodas piesietajā turēšanā un slaukšana notiek piena vadā; plašais lopkopības komplekss tiek apsaimniekots un pastāv no kolhoza laikiem. Vasarās govis iet ganībās svaigā gaisā, saulē un plūc zāli. No šī viedokļa raibaļas var dēvēt par laimīgajām govīm.

Griezes Lejnieki piesaista uzmanību arī tādēļ, ka veic ciltsdarbu ar Latvijas brūnās (LB) šķirnes govīm. 2022. gadā LB apritēja 100 gadu kopš šķirnes statusa iegūšanas. Saimnieces atzīst, ka nepieciešamajai 70 % asinībai atbilstošas tikai 20 gotiņas, ko apzīmē Latvijas brūnā, vecais tips (LBV), bet pārējām ticis piejaukums no Dānijas sarkanās (DS) u.c. Latvijas lopkopji interesējas par iespēju pirkt LB vai LBV. Iespējams, motivē tas, ka ir pārstrādātāji, kas piemaksā par augstāku tauku %, varbūt kādam patīk šo govju ilgmūžība un pieticīgās prasības attiecībā uz barības kvalitāti vai dod priekšroku Latvijas tradicionālajai piensaimniecībai tipiskām vērtībām.

Savulaik tās, kas bija izdzīvojušas tā sauktajā leikozes epidēmijā, krustoja ar ražīgākajām šķirnēm, Holšteinas melnraibās/sarkanraibās (HM, HS), lai palielinātu ražību. Ar laiku daudzi saimnieki pārgāja tikai uz HM šķirnes vai jauktiem ganāmpulkiem. Vilma Briede atceras, ka jau 1986. gadā iegādājušies pirmās 40 holšteinietes no Igaunijas...

 

 

Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...