, .
cloudy 11.2℃
Vārda dienu svin: Gaidis, Didzis

Sēklu tirgus aktualitātes

Dace KAZLAUKSA–KRAVALA , 13-03-2024
Sēklu tirgus aktualitātes

Saimnieks LV / 2024.gads (Marts)

Kāds atnāks pavasaris un kā ziemāju sējumi būs pārziemojuši? To uzzināsim, tikai atsākoties veģetācijai, kad būs redzama reālā situācija ziemāju sējumu laukos. Kamēr gaidām, ir laiks mierīgi padomāt, ko darīsim ar vēl neapsētajām platībām, kādus kultūraugus sēsim, atstāsim papuves vai laukus zaļmēslojumam.

Tāpēc ieskicējam situāciju vasarāju kultūraugu tirgū, kādas vēsmas jūtamas jau no Eiropas dienvidu un arī ziemeļu valstīm. Pašlaik tirgū izteikti trūkst auzu un tritikāles sēklas materiāla, kā arī tiek prognozēts, ka sezonas laikā varētu trūkt kvalitatīva kviešu un miežu sējmateriāla. Savukārt lauka pupu un sējas zirņu sēklas materiāls būs pietiekamā apjomā. Tādēļ aicinātu saimniekus būt aktīvākiem un saprast, cik daudz sēklas nepieciešams sējai, un laicīgi pasūtīt, lai nenonāktu situācijā, ka jādodas uz lauka, bet sēklas nav.

Jau ilgāku laiku diskutējam ar saimniekiem par to, vai var sēt zemāka ataudzējuma kultūraugus un sagaidīt tādus pašus rezultātus. Esam veikuši privātos izmēģinājumu sējumus. Dotnuvā, Kedaiņu rajonā, iesējot dažādu ataudzējumu vasaras kviešu šķirnes ‘Quintus’ sēklas un novērojot sējumus, konstatējām, ka ražas kvalitātes rādītāji nekrītas, bet iegūtais ražas apjoms gan un līdz ar to arī ienākumi. Zemākiem ataudzējumiem bija novērojama zemāka slimībnoturība pret miltrasu, dzeltenplankumainību un vārpu fuzariozi.

Grafikā, raksta turpinājumā apskatāmi ražas dati vasaras kviešu šķirnei ‘Quintus’...

 

 

Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pārmaiņas liellopu ražošanas struktūrā
Pārmaiņas liellopu ražošanas struktūrā

Latvijas liellopu gaļas ražošanas nozarē vērojama dinamiska izaugsme: divas...

Ko ģenētika pasaka agrāk nekā mēs paši pamanām?
Ko ģenētika pasaka agrāk nekā mēs paši pamanām?

Kamēr piena lopkopībā genoma testi ir ikdiena, gaļas liellopu audzētāji šo ...

ZS "Kalna Rubeņi" izaugsmes stāsts
ZS "Kalna Rubeņi" izaugsmes stāsts

Madonas novada Praulienas pagastā, ainaviskā vietā atrodas zemnieku saimnie...

Nepietiekami termiski apstrādātās pupiņās esošie lektīni rada risku veselībai
Nepietiekami termiski apstrādātās pupiņās esošie lektīni rada risku veselībai

Lektīni ir dabiski sastopamas olbaltumvielas daudzos augos – pākšaugos (pie...