, .
cloudy 6.6℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Sausums novedīs pie ražas zudumiem

Elīna Andiņa , 13-07-2023
Sausums novedīs pie ražas zudumiem

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūlijs)

Maijs un jūnijs šogad ir atnesis pamatīgu sausumu teju visā Latvijas teritorijā. Tas nozīmē potenciāli lielu ražas samazinājumu graudkopjiem, kā arī apgrūtinātu lopbarības sagatavošanu ganāmpulkiem. Oskars Balodis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs, raksturo, kāda ir situācija lauksaimniecībā jūnija pirmajā pusē un kādi būtu iespējamie risinājumi, pieņemot, ka klimata pārmaiņas un sausums nebūs reta parādība arī turpmākajās sezonās.

– Cik jums ir sanācis redzēt un dzirdēt – vai Latvijas laukos valdošais sausums ir neatgriezeniski sabojājis izredzes uz lielu ražu?
Oskars Balodis:
– Var uzskatīt, ka sausuma radīti ražas zudumi pašlaik visā valstī jau ir iestājušies. Cik lieli tie būs katrā reģionā, ir atkarīgs no tā, vai konkrētajā vietā bija nokrišņi maijā un varbūt lietus šur tur uzlijis arī jūnijā. Pašlaik izskatās, ka sliktākā situācija ir Kurzemē. Piemēram, Talsos maijā nokrišņu daudzums ir bijis 0 mm. Konsultanti, kas ir bijuši Vidzemē, informē, ka arī tur valda liels sausums jau kopš pavasara, ziemāji ir vārgi. Var teikt, ka visur, kur ir smilšainākas augsnes, mālsmilts, tagad ziemas graudaugiem apakšējās lapas jau ir nokaltušas, tie steidz vārpot. Un arī vārpas, visticamāk, nebūs tik piepildītas.

Tas, ka ražas zudumi ir un būs, diemžēl ir neapgāžams fakts. Lietuvā tika prognozēts, ka zuduši ap 30 % no ražas. Domāju, ka mums būs vismaz tikpat – vidēji valstī, kaut kur arī vairāk. Ja vien drīzumā kārtīgi neuzlīs. Augi vienkārši nokalst, nespēj izturēt mitruma trūkumu kopā ar augstām temperatūrām. Kamēr vēl bija vēsāks, sausumu paciest bija vieglāk. Neko labu tas nesola, liecina kolēģu dokumentētā situācija visur valstī. Pagaidām optimismu ir grūti uzturēt.

– Vai augiem sausā laika dēļ ir aktuālas arī kādas slimības?
– Nē, pie vainas ir tieši sausums. Lai slimības graudaugos attīstītos, vajag mitrumu. Augi pat varbūt tagad no slimībām cieš mazāk. Tieši vārpošanas laikā parasti veic galvenos smidzināšanas darbus, lai pret slimībām aizsargātu, bet pašlaik dilemma var būt tāda, ka augs jau tā ir stresā sausuma dēļ...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūlija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...