, .
clearsky_day 16.2℃
Vārda dienu svin: Gaida, Arnis, Arno

Saules paneļi − stabila investīcija saimniecības attīstībā

Edmunds ASTIČS , 10-02-2022
Saules paneļi − stabila investīcija saimniecības attīstībā

Saimnieks LV / 2021.gads (Decembris.)

Pirms desmit gadiem, domājot par saules enerģijas izmantošanu savā saimniecībā, lielo izmaksu dēļ lielai daļai cilvēku tas bija vien sapnis. Iebildumi par dārdzību un saules paneļu atmaksāšanos izskan vēl aizvien, tomēr ir vērts padomāt vēlreiz. 2021. gads ir bijis izaicinošs visā pasaulē, taču pieprasījums pēc saules paneļu risinājumiem nav mazinājies – gluži pretēji – gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi aizvien vairāk meklē risinājumus, kā optimizēt elektrības izmaksas.

Pēdējo desmit gadu laikā saules paneļi ir kļuvuši pieejamāki, pateicoties ražošanas tehnoloģiskajai attīstībai, turpretī energoresursu cenas pasaulē ir sasniegušas negaidītu kāpumu. Situācijā, kad elektrības cenas ir kāpušas vairākkārtīgi, gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi ir spiesti meklēt efektīvākus veidus un mainīt savus patēriņa paradumus. Šie faktori saules paneļu iegādi arī Latvijā padarījuši par pievilcīgu investīciju, un mēs novērojam aizvien lielāku pieprasījumu pēc saules paneļu risinājumiem.

Saules paneļi atmaksājas vidēji 8–10 gadu laikā
Saules paneļu atmaksāšanās laiku ir jāvērtē individuāli, jo to ietekmē vairāki faktori. Visbiežāk tie ir astoņi līdz desmit gadi. Mūsu pieredze liecina, ka kvalitatīvi uzstādītu saules paneļu prognozētā ražība apstiprinās praksē un ir drošs ieguldījums, jo saules paneļu tehnoloģiju darbības laiks ir vismaz 25 un vairāk gadi. Saules paneļi turpinās ražot elektrību arī tad, kad iekārtas jau sen būs apmaksātas.

Augsto energoresursu cenu ietekmē saules paneļu sistēma saimniecībai var atmaksāties jau sešu līdz septiņu gadu laikā. Turklāt pēc mūsu pieredzes pašreizējos apstākļos ir situācijas, kad projekts var atmaksāties pat piecos gados. Lai sasniegtu šādus rezultātus, elektrības patēriņam dienas laikā ir jābūt līdzvērtīgam saules paneļu saražotās elektrības apjomam. Cik saražo, tik uzreiz arī nepieciešams patērēt, tikpat kā neko nenododot tīklā. Praksē redzam, ka ir liela daļa klientu, kuri cenšas savus paradumus pielāgot saules paneļu ražošanas ciklam, tādējādi izmantojot saules enerģijas priekšrocības pilnvērtīgi.

Uzstādot saules paneļus, saimniecībai ir iespēja nodrošināt sevi ar zaļo elektroenerģiju pat 25 un vairāk gadus. Esam pārliecinājušies, ka klienti saules paneļus saredz kā labu investīciju nākotnē, kas palīdz paaugstināt īpašuma vērtību un kļūt neatkarīgiem no augstajām elektrības cenām. Turklāt saules paneļiem nav nepieciešami papildu ieguldījumi un uzturēšanas izmaksas.

Tendence Latvijā mājsaimniecībām uzstādīt saules paneļu sistēmas.

Zivju konservu ražotājam SIA Banga Ltd uzstādītais 200 kW saules paneļu parks Rojā (646 saules paneļi). Saules paneļi gada laikā saražo 198 tūkst. kWh zaļās elektrības un ik gadu ietaupa 59 tūkst. kg CO2.

Finansiāls ieguvums un drošība
Uzstādot saules paneļus, jūs iegūsiet lielāku neatkarību no elektrības cenu izmaiņām. Par paša saražoto un uzreiz izmantoto zaļo elektrību nav jāmaksā, tas arī sniegs vislielāko finansiālo ieguvumu un īsāko saules paneļu atmaksāšanās laiku.

Latvijā ir līdz pat 1790 saulainām stundām gadā, turklāt saules paneļi ražo enerģiju arī mākoņainās un lietainās dienās, jo svarīgākais faktors to darbībai ir dienas gaisma. Saulainās dienās uzstādītie saules paneļi spēj saražot gandrīz visu saimniecībā nepieciešamo elektrību. Brīžos, kad tiks saražots vairāk nekā nepieciešams, ir elektroenerģijas tirgotāji, kas piedāvā saimniecības pašpatēriņam neizmantoto elektrību atpirkt.

Cik ļoti nepieciešams mainīt paradumus?
Klienti ir atraduši dažādus veidus, kā saules paneļu saražoto zaļo enerģiju izmantot uzreiz, tādējādi saīsinot paneļu atmaksāšanās laiku. Visbiežāk labākais risinājums ir ražošanas iekārtas un sadzīves tehniku (veļas mašīnu, trauku mazgājamo mašīnu, kondicionieri, boileri u.c.) darbināt tieši dienas laikā.

Pat krasi nepielāgojot savus paradumus, ieguvumu no saules paneļiem var just uzreiz pēc to uzstādīšanas. Elektrības rēķins samazinās jau no pirmās dienas, kad saules paneļi sāk ražot zaļo elektrību. Ar saules paneļiem elektrības rēķinu iespējams samazināt par līdz pat 70 %.

Zeķu ražošanas uzņēmumam SIA M.P. Socks uzstādītais 262 kW saules paneļu parks Durbē (708 saules paneļi). Saules paneļi saražo 258 tūkst. kWh zaļās elektrības gadā un ik gadu ietaupa 72 900 kg CO2.

3 pamatprincipi, lai saules paneļi strādātu efektīvi un iespējami drīz atmaksātos:
1. Kvalitatīvu aprēķinu veikšana.
Saimniecības elektrības patēriņa datos balstīts aprēķins, kas precīzi parāda nepieciešamo saules paneļu skaitu.
2. Pilna servisa pakalpojums. No saimniecības patēriņa datos balstīta piedāvājuma sagatavošanas, saules paneļu būvprojekta izstrādes un projekta saskaņošanas ar atbildīgajām institūcijām līdz saules paneļu uzstādīšanai un nodošanai ekspluatācijā.
3. Garantijas. Saules paneļu tehniskajai garantijai jābūt vismaz 15 gadi, ražības garantijai 25 gadi. Izvēlieties saules paneļus no uzticama tirgotāja, kas var garantēt paneļu kvalitāti, kā arī pieprasiet no saules paneļu uzstādītāja projekta ražības garantiju (kWh) vismaz 5 gadiem.

Saules paneļi ir videi draudzīgs risinājums, kas rada CO2 ietaupījumu
Saules enerģija ir vienkāršākais un uzticamākais veids, kā ražot tīru enerģiju. Saules paneļiem kalpojot 25 un vairāk gadus, jums būs gandarījums par pašu saražotās zaļās enerģijas izmantošanu ikdienā.

Saules enerģijas izmantošana saimniecībā ir solis nākotnē, un par to agrāk vai vēlāk būs jāizšķiras ikvienam. Globālā mērogā atjaunīgie resursi jau tagad ieņem arvien būtiskāku lomu, un saules paneļu uzstādīšana tikai apliecinās, ka jūsu saimniecība domā ilgtspējīgi un mūsdienīgi. Eiropas Zaļais kurss un klimatneitralitātes mērķi jau tagad ir prioritāri temati visas Eiropas un pasaules kontekstā un ir īpaši attiecināmi arī uz saimniecībām, kas vēlas būt konkurētspējīgas nākotnē.

Jau tagad arvien vairāk cilvēku izprot saules paneļu izmantošanas priekšrocības. Ja arī jūs apsverat saules paneļu uzstādīšanu savā saimniecībā, AJ Power būs īstā izvēle, jo esam pilna cikla saules paneļu uzstādītājs ar lielāko pieredzi Latvijā. Mūsu speciālisti nodrošinās, lai saules paneļu uzstādīšana notiktu kvalitatīvi, bez raizēm un aprēķinos balstīti, lai sniegtu jums atbilstošo risinājumu un drošības sajūtu, ka uzstādītā sistēma darbosies stabili ilgtermiņā.

Ūdens apkures radiatoru ražošanas uzņēmumam SIA Lyngson uzstādī-tais 489 kW saules paneļu parks Olaines novadā (1580 saules paneļi). Saules paneļi saražo gandrīz 500 tūkst. kWh zaļās elektrības gadā un ik gadu ietaupa 141 tūkst. kg CO2.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sasniedz mērķi ar SEB finansējumu
Sasniedz mērķi ar SEB finansējumu

SIA SEB līzings Valdes priekšsēdētājs Renārs Vīksna ar vairāk nekā 19 gadu ...

ZS "Ķērpji" – apņēmīgi, neatlaidīgi un skaisti
ZS "Ķērpji" – apņēmīgi, neatlaidīgi un skaisti

Bauskas novadā, Brunavas pagasta zemnieku saimniecības Ķērpji saimniece Ras...

Pavasara darbi ganībās
Pavasara darbi ganībās

Pavasaris jau ir uz sliekšņa, tādēļ laiks plānot, kādus darbus būtu nepieci...

Nenovērtētā selēna nozīme lopkopībā
Nenovērtētā selēna nozīme lopkopībā

Manuprāt, saimnieki jau sen ir sapratuši, ka, lai veiksmīgi vadītu piena va...