, .
cloudy -2.6℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Pārāk daudz govju grupā ir problēma

Aiga Kaļva-Avotiņa , 13-10-2022
Pārāk daudz govju grupā ir problēma

Brīvās turēšanas apstākļos govju skaitu grupā parasti nosaka guļvietu skaits. Lopkopības speciālisti iesaka grupā turēt par 5–10 % mazāk govju nekā guļvietu, atstājot dažas guļvietas brīvas. Taču dzīvē nereti ir otrādi – dzīvnieku grupā ir vairāk nekā guļvietu. Iemesli ir dažādi – daži uzskata, ka vairāk govju nozīmē vairāk piena baseinā, dažiem ir svarīgi uzturēt noteiktu dzīvnieku skaitu ganāmpulkā subsīdiju dēļ. Dažas saimniecības cer nākotnē paplašināties, tāpēc krāj dzīvniekus jau laicīgi pirms kūts būvniecības.

Lai kādi būtu iemesli, govju pārblīvēšana kūtī atstāj sekas uz dzīvnieku veselību un produktivitāti. Parasti sekas nav acīm redzamas un nerodas vienā dienā. Kā ūdens, kas pamazām tek glāzē, līdz galu galā pāriet pāri malām, tā ilgstošs dzīvnieku diskomforts radīs problēmas ilgtermiņā. Turklāt šīs problēmas ne vienmēr ir acīmredzami saistītas ar pārblīvēšanu. Piemēram, ja govis cieš no klibuma, tad parasti tās ārstē ar kāju vannām, ja no spurekļa acidozes, tad mēģina mainīt barības receptes, ja ir problēmas ar sēklošanas rezultātiem, vaino sēklošanas tehniķi vai barības recepti. Ja ganāmpulkā ir visas iepriekš minētās problēmas, turklāt govju skaits ir lielāks nekā guļvietu skaits, tad ļoti ticams, ka pienācis brīdis, kad glāze pilna un ūdens līst pāri malām.

Kā pārblīvēšana ietekmē govis
Lai saglabātu labu izslaukumu un veselību, govīm ir svarīgi vismaz 12–14 stundas diennaktī gulēt guļvietās. Govju uztverē katra guļvieta atšķiras (gan jaunās, gan vecās kūtīs). Priekšroka tiek dota guļvietām, kas atrodas tuvāk barības galdam vai pie izejas no slaukšanas robota. Ļoti svarīgs ir guļvietas segums, cik viegli tajā ir apgulties un piecelties (īpaši zemāka ranga govīm). Ja guļvietu komforts nebūs apmierinošs, govis ilgāku laiku pavadīs, stāvot kājās, pirms apgulsies. Govis meklē arī svaiga gaisa plūsmu, ko īpaši labi var novērot vasaras karstajās dienās. Gaisa kvalitāte var radikāli atšķirties dažādās vietās pat vienā govju grupā, tāpēc dažās guļvietās govis var atteikties apgulties...

 

 

Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...