, .
cloudy -1.8℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

Mikroorganismi un to loma augsnē

Artis VILBRANTS , 13-07-2022
Mikroorganismi un to loma augsnē

Notikumi pasaulē ietekmējuši arī minerālmēslu tirgu. Jau gadu šie produkti kļūs arvien grūtāk pieejami, savukārt to cenas kāpj. Visiem ir skaidrs, ka bez mēslošanas nav iespējams nodrošināt optimālu augu attīstību un iegūt labas ražas. Šobrīd saistībā ar situāciju Eiropā un pasaulē pieaugot minerālmēslu cenām (slāpeklis sadārdzinājies no ~200 EUR/t līdz ~1000 EUR/t, fosfors pat līdz ~ 1500 EUR/t) un nestabilitātei tirgū, esam spiesti samazināt to lietojumu un meklēt citus veidus, kā kompensēt makroelementu un mikroelementu trūkumu. Līdz ar to lauksaimniekiem aktualizējusies sabalansētas kultūraugu audzēšanas tehnoloģijas izvēle.

Viena alternatīva ir uzlabot augsnes rādītājus, tās bioloģisko aktivitāti un samazināt barības vielu izskalošanos, lietojot produktus ar mikroorganismiem. Pagaidām mikroorganismi pilnībā nevar aizstāt NPK lietošanu, bet devas samazināt var. Bakteriju un mikroorganismu nozīme saistībā ar Eiropas Zaļo kursu turpmākajos gados pieaugs.
 

Mikroorganismi augsnē
Vienā tējkarotē veselīgas augsnes ir miljardiem ar neapbruņotu aci neredzamu mikroorganismu – baktērijas, hifas, aļģes, vienšūņi un nematodes. Augsnes mikroorganismu dzīvības procesu nodrošināšanai ir nepieciešams skābeklis un ogleklis, tāpēc sablīvētās un ar organiskajām vielām nabadzīgās augsnēs ir maz dzīvības. Mikroorganismiem – baktērijām, sēnēm, nematodēm, vienšūņiem un citām radībām ir nenovērtējama loma augsnes struktūras veidošanā, jo tie nodrošina augus ar nepieciešamajām barības vielām, stimulē augu augšanu un samazina uzņēmību pret dažādām slimībām. Augi ar...

 

 

Pilnu interviju lasiet Maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Turpinājums: Bioloģisko olu komercražošana, izmantojot dažādu barību
Turpinājums: Bioloģisko olu komercražošana, izmantojot dažādu barību

Oktobra numurā tika publicēta raksta pirmā daļa, kas apskatīja nozīmīgākos ...

Spēka avoti – līdzcilvēki, zeme un profesionālās veiksmes
Spēka avoti – līdzcilvēki, zeme un profesionālās veiksmes

Lauris Štelfs par veterinārārsta profesijas izvēli saka: „Es nekad neesmu g...

Tukuma piena attīstības stāsts
Tukuma piena attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. T...

"Lejas Vāveres" – no teliņa līdz veikala plauktam
"Lejas Vāveres" – no teliņa līdz veikala plauktam

Ievas Galiņas piemājas saimniecība Lejas Vāveres Madonas novada Mārcienas p...