, .
cloudy 3.5℃
Vārda dienu svin: Krišs, Ksenija, Eglons, Egle

Lietuvas ražas prognoze 2020

Dace Līce , 17-08-2020
Lietuvas ražas prognoze 2020

Pēc pirmajām provizoriskajām Lietuvas Agrāro un mežu zinātņu centra zinātnieku prognozēm, vidējais ziemas kviešu ražīgums Lietuvā varētu būt 4 t/ha, Lietuvas vidienē – 4.4 t/ha, Lietuvas austrumdaļā, kur nabadzīgākas augsnes, – 2.5 t/ha. Šogad Lietuvā deklarēti nepilni 25 tūkst. ha ziemas kviešu sējumu – par 2.7 tūkst. ha vairāk nekā bija deklarēts 2019. gadā.

Ziema un pavasaris augkopībai Lietuvā bija labvēlīgs, bet vasara daudziem lauksaimniekiem pakoriģēja cerības uz lielu graudu birumu. Daudzus Lietuvas reģionus skāra stipras lietavas un visai nežēlīgi vēji, daudzviet labība sagūlusi veldrē. Zemnieki lēš, ka no cietušajiem laukiem raža būšot par trešdaļu mazāka, kā bija cerēts. Šaķu rajona zemnieka Rolanda Baltrušaiča vieni lauki esot cietuši vairāk, citi – mazāk. Zaudējumu apjoms būšot skaidrs pēc ražas novākšanas. Prognozēt esot nepateicīgs darbs. Tīrumi esot apdrošināti, tāpēc kādu daļu no zaudējumiem segs apdrošinātājs. R. Baltrušaitis atzīst, ka pēc lauku apdrošināšanas varot gulēt mierīgāk.

Lietuvā šogad no dabas stihijas postījumiem apdrošināti 320 tūkst. ha sējumu. Sanāk, ka apdrošināta piektā daļa hektāru. Apdrošinātāji jau saņēmuši aptuveni 700 zemnieku un lauksaimniecības biedrību prasību par zaudējumu atlīdzināšanu veldrē sakritušajiem labības sējumiem.

Lietuvas Agrārās ekonomikas institūts šā gada jūnija beigās 2020. gada graudaugu ražu prognozēja 6.619 milj. t apjomā. Lietaina vasaras izskaņa varētu gan šo skaitli mainīt.

Lietuvas Graudu asociācijas prezidents Aušris Macijausks saka: ,,Šī gada graudaugu kultūru potenciāls ir visai ievērojams. Lielā mērā to ietekmēs laika apstākļi jūlija beigās un augusta sākumā, kad sāksies masveida ražas novākšana. Ka būs zaudējumi, jau ir skaidrs, bet, cik lieli, noskaidrosies vēlāk. Ja ražas novākšanas laikā būs labvēlīgi laika apstākļi, ļoti lielu zaudējumu nebūs. Lietuvas mērogā atsevišķiem zaudējumiem nevajadzētu ievērojami ietekmēt kopražu.”

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā vislabāk izmantot šī gada skābbarību?
Kā vislabāk izmantot šī gada skābbarību?

Kā izrādās, govis jau ir pieradušas pie maisītā barības raciona, tā sauktā ...

Labas teļu audzēšanas prakses piemēri lielajās fermās
Labas teļu audzēšanas prakses piemēri lielajās fermās

Runājot par jaundzimušo teļu aprūpi, kā svarīgāko darbu visbiežāk uzsver sa...

Laikus diagnosticēts mastīts – atmaksājas
Laikus diagnosticēts mastīts – atmaksājas

Vēl aizvien Latvijas piensaimniekiem galvassāpes sagādā tesmeņa iekaisums j...

Meža audzēšanas riski Latvijā
Meža audzēšanas riski Latvijā

Latvijas teritorijā mežiem jau ilgu laiku bija un būs liela nozīme tautsaim...