, .
cloudy -2.6℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Lietuvas ražas prognoze 2020

Dace Līce , 17-08-2020
Lietuvas ražas prognoze 2020

Saimnieks LV / 2020.gads (Augusts.)

Pēc pirmajām provizoriskajām Lietuvas Agrāro un mežu zinātņu centra zinātnieku prognozēm, vidējais ziemas kviešu ražīgums Lietuvā varētu būt 4 t/ha, Lietuvas vidienē – 4.4 t/ha, Lietuvas austrumdaļā, kur nabadzīgākas augsnes, – 2.5 t/ha. Šogad Lietuvā deklarēti nepilni 25 tūkst. ha ziemas kviešu sējumu – par 2.7 tūkst. ha vairāk nekā bija deklarēts 2019. gadā.

Ziema un pavasaris augkopībai Lietuvā bija labvēlīgs, bet vasara daudziem lauksaimniekiem pakoriģēja cerības uz lielu graudu birumu. Daudzus Lietuvas reģionus skāra stipras lietavas un visai nežēlīgi vēji, daudzviet labība sagūlusi veldrē. Zemnieki lēš, ka no cietušajiem laukiem raža būšot par trešdaļu mazāka, kā bija cerēts. Šaķu rajona zemnieka Rolanda Baltrušaiča vieni lauki esot cietuši vairāk, citi – mazāk. Zaudējumu apjoms būšot skaidrs pēc ražas novākšanas. Prognozēt esot nepateicīgs darbs. Tīrumi esot apdrošināti, tāpēc kādu daļu no zaudējumiem segs apdrošinātājs. R. Baltrušaitis atzīst, ka pēc lauku apdrošināšanas varot gulēt mierīgāk.

Lietuvā šogad no dabas stihijas postījumiem apdrošināti 320 tūkst. ha sējumu. Sanāk, ka apdrošināta piektā daļa hektāru. Apdrošinātāji jau saņēmuši aptuveni 700 zemnieku un lauksaimniecības biedrību prasību par zaudējumu atlīdzināšanu veldrē sakritušajiem labības sējumiem.

Lietuvas Agrārās ekonomikas institūts šā gada jūnija beigās 2020. gada graudaugu ražu prognozēja 6.619 milj. t apjomā. Lietaina vasaras izskaņa varētu gan šo skaitli mainīt.

Lietuvas Graudu asociācijas prezidents Aušris Macijausks saka: ,,Šī gada graudaugu kultūru potenciāls ir visai ievērojams. Lielā mērā to ietekmēs laika apstākļi jūlija beigās un augusta sākumā, kad sāksies masveida ražas novākšana. Ka būs zaudējumi, jau ir skaidrs, bet, cik lieli, noskaidrosies vēlāk. Ja ražas novākšanas laikā būs labvēlīgi laika apstākļi, ļoti lielu zaudējumu nebūs. Lietuvas mērogā atsevišķiem zaudējumiem nevajadzētu ievērojami ietekmēt kopražu.”

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...