, .
cloudy 2.5℃
Vārda dienu svin:

Lauksaimniekam jāpārzina dažādas jomas

Pāvels KOSTRICA , 08-02-2024
Lauksaimniekam jāpārzina dažādas jomas

Saimnieks LV / 2024.gads (Februāris)

Lauksaimniekam jābūt kompetentam dažādās jomās, ieskaitot agronomiju, finanšu plānošanu, darba organizēšanu un pat meteoroloģiju. Pēdējā laikā laikapstākļi ir kļuvuši
neprognozējami – ar siltām ziemām, sausām vasarām un spēcīgām lietavām, kad jāvāc raža. Lauksaimniekam nākas saskarties ar daudziem riskiem. Daļu no tiem ir iespējams kontrolēt vai paredzēt, bet viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē ražas veidošanos, kvalitāti un novākšanu, ir laikapstākļi un dabas kaprīzes, kas nepakļaujas cilvēku ietekmei.

Aizvadītajā gadā klimatiskie apstākļi acīmredzami ietekmēja kultūraugu veģetāciju, ražas ienākšanos un novākšanu. Sausums negatīvi ietekmēja kultūraugu attīstību pavasarī, bet jau novākšanai gatavu ražu daudzviet Kurzemē un Zemgalē bojāja un iznīcināja lielgraudu krusa, radot zaudējumus līdz pat 100 % apmērā.

Viens no veidiem, kā saimniecību pasargāt, ir apdrošināt sējumus pret neparedzamiem laikapstākļiem. Lai arī tas pilnībā nekompensē radušos zudumus, tomēr sniedz atbalstu un zināmu drošību grūtā brīdī.

Būtisks faktors ir arī cenu svārstības, jo, piemēram, minerālmēslu iegāde sastāda ievērojamu saimniecības izmaksu daļu. Pamatojoties uz mūsu apkopoto informāciju, secinām, ka līdz pat 40 % zemnieku cenas nesalīdzina, kas var negatīvi...

 

 

Pilnu rakstu lasiet februāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...