, .
partlycloudy_day 27℃
Vārda dienu svin: Rozālija, Roze

Lauksaimniecībā izmantojamās zemes noma – tirgus, kas mainās

Anete ZILVERE , 03-05-2024
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes noma – tirgus, kas mainās

Saimnieks LV / 2024.gads (Aprīlis)

Savs stūrītis zemes vai tūkstošiem hektāru plašs lauku īpašums ir galvenais ražošanas līdzeklis un lielākā vērtība. Latviešu saimniekam arī emocionālā piesaiste. Zeme ir nodrošinājusi iztiku ģimenei, izglītību bērniem un sniegusi gandarījumu par sakoptu vidi un skaistu ainavu.

Šobrīd Latvija ir 2. vietā Eiropas Savienībā (ES) aiz Lietuvas pēc lauksaimniecības zemes resursiem uz vienu iedzīvotāju, un no šī resursa izmantošanas nākotnē ir atkarīgs, cik ilgtspējīga būs mūsu lauksaimniecība.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, lauksaimniecības zeme aizņem 35 % Latvijas teritorijas. 2020. gadā Latvijā saskaitīti 69 tūkst. ekonomiski aktīvo lauksaimniecību, kas apsaimniekoja 1.97 milj. ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) jeb 30.5 % no Latvijas teritorijas. Pēdējo 20 gadu laikā šo saimniecību skaits samazinājies vairāk nekā divas reizes, taču par 8 % palielinājušās apsaimniekotās LIZ platības, kas norāda, ka saimnieki aktīvi izmanto katru iespēju paplašināt savas apsaimniekotās platības.

Zemes iegāde un noma ir veidi, kā palielināt apsaimniekojamās platības un iegūt vairāk lauksaimniecības produkcijas. Pēc Zemesgrāmatas datiem, Latvijā kopumā gada laikā īpašniekus maina 18–20 tūkst. ha zemes, kas ir relatīvi neliels procents no kopējā lauksaimniecības zemes apjoma. Brīvas lauksaimniecības zemes Latvijā ir maz. Tās, galvenokārt, ir zemes ar strīdīgām īpašumtiesībām vai apgrūtinājumiem. To lielāko daļu – 25 % veido zemes nomas darījumi, un tikai 3–4 % ir zemes pirkšanas un pārdošanas darījumi.

Par lauksaimniecības zemes tirgu ierasts runāt pēc darījuma cenas par vienu hektāru. Lai arī zemes cenu ietekmējošo faktoru kopums ir liels, ar gadiem ir izveidojusies izsekojama sistēma un metodoloģija, kas ļauj pircējiem un pārdevējiem...

 

 

Pilnu rakstu lasiet aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...