, .
partlycloudy_day 26.1℃
Vārda dienu svin: Rozālija, Roze

Kultūraugu slimību un kaitēkļu prognoze aprīlim

Inese Liepiņa , 03-05-2024
Kultūraugu slimību un kaitēkļu prognoze aprīlim

Saimnieks LV / 2024.gads (Aprīlis)

Ziemas sākumā daudzviet piedzīvojām īslaicīgu kailsalu. Vēlāk priecājāmies par pamatīgu sniega segu, kas lielākajā daļā valsts teritorijas saglabājās ilgāku laiku. Stiprā kailsala ietekme sējumos noteikti būs manāma, tikai atsākoties augu veģetācijai. Biežāk tieši pavasara sākumā novērojamas izteikti mainīgas temperatūras svārstības naktī un dienā. Lai nu kā, bet sezonas sākums jau ir jūtams, darāmo darbu saraksts saplānots un var sākt pamazām īstenoties. Līdz ar kultūraugu attīstību savu nelabvēlīgo darbību atsāks arī kaitēkļi un slimības.

Ziemāju sējumu kopskats pavasarī ir diezgan drūms, virszemes daļas sākumā izskatīsies pelēkas un nedzīvas. Par veģetācijas atjaunošanos, augus izceļot no augsnes, liecinās jaunās, baltās saknītes. Sējumos pēc sniega nokušanas dažviet būs sastopami arī pelēki un sārti sniega pelējuma bojājumi. Zemās ieplakās, kā arī pārmitrās vietās augi, iespējams, būs gājuši bojā. Svārstīgo temperatūru ietekmē iespējama ziemāju sējumu izcilāšanās, kad cerošanas mezgls tiek izcelts virs augsnes un vērojama sakņu saraustīšana. Aprīlī turpinās savu attīstību pārziemojušās un no jauna dīgstošās nezāles. Katrā laukā nezāļu izplatība būs atšķirīga, tāpēc lēmums par ierobežošanas nepieciešamību jāpieņem, tikai izvērtējot katra konkrētā lauka nezāļainību. Katru gadu Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) sagatavo Latvijā reģistrēto augu aizsardzības līdzekļu (AAL) sarakstu, kas lauksaimniekiem var kalpot kā palīgs kaitīgo organismu ierobežošanā. Veģetācijai atsākoties, sējumi saņems arī virsmēslojumu.

Aprīlī sākas nekarantīnas kaitīgo organismu monitorings, ko veic VAAD prognožu jomas inspektori. Lielākajā daļā apsekoto ziemāju sējumu uz apakšējām, jau gandrīz sažuvušajām...

 

 

Pilnu rakstu lasiet aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...