, .
cloudy 11.2℃
Vārda dienu svin: Strauja, Gudrīte

Kādi izaicinājumi gaidāmi nākotnē

Haralds NEIMANIS , 13-10-2022
Kādi izaicinājumi gaidāmi nākotnē

Lauksaimniecībā šis gads ir bijis veiksmīgs un daba bijusi lauksaimnieku pusē. Saulainajā un siltajā laikā izdevies nokult lietus noguldītos veldres laukus un iztikt bez papildu izdevumiem graudu kaltēšanai – secinām pēc sarunām ar lauksaimniekiem un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekspertu apkopotās informācijas.

Jūlija vidū Latvijas laukos tika konstatēta veldre un bija bažas par aptuveni 15 % ražas zudumu. Tomēr, tā kā kuļot bija ļoti silts laiks, zemniekiem izdevās novākt ražu gandrīz plānotajā apjomā un bez būtiskiem zaudējumiem veldres dēļ. Agrajām kultūrām veldre ietekmēja kvalitāti, tomēr šis apjoms, visticamāk, nav liels, un zemākas kvalitātes kultūraugi var tikt izmantoti lopbarībai.

Vēlais un vēsais pavasaris ietekmējis ziemāju ražu, un tās apjomi ir nedaudz mazāki kā sākotnēji plānots. Kā liecina LLKC apkopotā informācija, iepriecinoša ir vasarāju raža, kur ražība sasniegusi 4.3 t/ha (pērn bija 2.72 t/ha). Savukārt ziemas rapšu raža šogad ir nedaudz sliktāka par plānoto. Kaitēkļu invāzijas, ziemošanas problēmu un slimību dēļ ražas apjomi būtiski samazinājušies – novākts 2.18 t/ha (pērn bija 2.68 t/ha).

Šogad Latvijas lauksaimniekiem ir izdevies savlaicīgi iesēt ziemas rapšus, bet pārlieku lielā sausuma dēļ agrākajos sējumos novērojamas sadīgšanas problēmas. Sausuma problēma ziemas rapšu sējumos novērojama arī citviet Eiropā. Šī problēma augustā atkārtojas jau otro gadu. Tuvākās nākotnes laika prognoze vieš cerības, ka ziemas rapši un ziemas kvieši paspēs pietiekami attīstīties līdz ziemas atnākšanai.

Galvenie izaicinājumi
Kā jau minējām, aizvadīto sezonu lauksaimnieki ir noslēguši ar labu ražu, tomēr prieku par to aizēno rekordaugstās minerālmēslu cenas un globālais minerālmēslu deficīts, ko izraisījušas ne tikai augošās dabasgāzes, elektrības un izejvielu cenas, bet arī tirdzniecības ierobežojumi, kas kopumā rada bažas par nākamo sezonu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...