, .
cloudy -3.2℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Kādi izaicinājumi gaidāmi nākotnē

Haralds NEIMANIS , 13-10-2022
Kādi izaicinājumi gaidāmi nākotnē

Lauksaimniecībā šis gads ir bijis veiksmīgs un daba bijusi lauksaimnieku pusē. Saulainajā un siltajā laikā izdevies nokult lietus noguldītos veldres laukus un iztikt bez papildu izdevumiem graudu kaltēšanai – secinām pēc sarunām ar lauksaimniekiem un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekspertu apkopotās informācijas.

Jūlija vidū Latvijas laukos tika konstatēta veldre un bija bažas par aptuveni 15 % ražas zudumu. Tomēr, tā kā kuļot bija ļoti silts laiks, zemniekiem izdevās novākt ražu gandrīz plānotajā apjomā un bez būtiskiem zaudējumiem veldres dēļ. Agrajām kultūrām veldre ietekmēja kvalitāti, tomēr šis apjoms, visticamāk, nav liels, un zemākas kvalitātes kultūraugi var tikt izmantoti lopbarībai.

Vēlais un vēsais pavasaris ietekmējis ziemāju ražu, un tās apjomi ir nedaudz mazāki kā sākotnēji plānots. Kā liecina LLKC apkopotā informācija, iepriecinoša ir vasarāju raža, kur ražība sasniegusi 4.3 t/ha (pērn bija 2.72 t/ha). Savukārt ziemas rapšu raža šogad ir nedaudz sliktāka par plānoto. Kaitēkļu invāzijas, ziemošanas problēmu un slimību dēļ ražas apjomi būtiski samazinājušies – novākts 2.18 t/ha (pērn bija 2.68 t/ha).

Šogad Latvijas lauksaimniekiem ir izdevies savlaicīgi iesēt ziemas rapšus, bet pārlieku lielā sausuma dēļ agrākajos sējumos novērojamas sadīgšanas problēmas. Sausuma problēma ziemas rapšu sējumos novērojama arī citviet Eiropā. Šī problēma augustā atkārtojas jau otro gadu. Tuvākās nākotnes laika prognoze vieš cerības, ka ziemas rapši un ziemas kvieši paspēs pietiekami attīstīties līdz ziemas atnākšanai.

Galvenie izaicinājumi
Kā jau minējām, aizvadīto sezonu lauksaimnieki ir noslēguši ar labu ražu, tomēr prieku par to aizēno rekordaugstās minerālmēslu cenas un globālais minerālmēslu deficīts, ko izraisījušas ne tikai augošās dabasgāzes, elektrības un izejvielu cenas, bet arī tirdzniecības ierobežojumi, kas kopumā rada bažas par nākamo sezonu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...