, .
cloudy -1.8℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

Kad nederīgais kļūst derīgs jeb "Balticovo" aprites ekonomikas principi

Toms AUŠKĀPS , 07-11-2022
Kad nederīgais kļūst derīgs jeb "Balticovo" aprites ekonomikas principi

Ne velti ir paruna – kas vienam lieks, citam zelts. Tieši tādi ir galvenie aprites ekonomikas pamatprincipi – pēc iespējas efektīvāk izmantot ražošanas resursus, blakusproduktus un atlikumus, lai pagarinātu produktu aprites ciklu un samazinātu atkritumu apjomu. Lielākais olu un olu produktu ražotājs Ziemeļeiropā, uzņēmums ar 50 gadu pieredzi – AS Balticovo attīstās pēc šiem principiem. Konkrēti par to stāsta Toms Auškāps, AS Balticovo attīstības un komunikācijas direktors, valdes loceklis.

Oktobra sākumā uzņēmuma 50 gadu jubilejas svinībās Balticovo padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze par uzņēmuma attīstības ceļu teica, ka, izstaigājot uzņēmuma teritoriju, nebūs iespējams atrast kaut vienu ierīci vai ēku, kas ir palikusi nemainīga vai neuzlabota. Vēl jo vairāk – no vecajām iekārtām nebūs iespējams atrast pat fragmentus, jo tie atbildīgi nodoti metāllūžņos otrreizējai pārstrādei. Īpaši pēdējos desmit gados uzņēmums ir piedzīvojis strauju attīstības izrāvienu, vairākus lielus būvniecības projektus un ievērojami uzlabotu ražošanas procesu, lielu uzmanību pievēršot vistu labturības apstākļiem. Visi attīstības plāni un jauninājumi tika veikti, virzoties uz ražotni, kas darbojas pēc ekonomikas aprites principiem. Citiem vārdiem sakot, visas iekārtas, ēku būvniecība bija ar mērķi izveidot ražošanas ciklu, kurā tikpat kā nav neizmantotu atlikumu. Kāpēc bezatlikumu ražošana ir vērtīga uzņēmumam?

Protams, katrs jauninājums vai ražošanas cikla maiņa prasa sava veida investīcijas – laika, finanšu, cilvēkresursu. Līdz ar to var jautāt, kāpēc ir nepieciešams ieviest kaut ko jaunu, nezinot, kāda būs atdeve. Pirmais iemesls – drūmais fakts, ka Eiropas Savienība gadā saražo 2.5 mljrd. t atkritumu un tikai niecīga daļa no tā tiek pārstrādāta. Tie atkritumi nekur nepazudīs un ir pārtapuši par vēl vienu pašradītu problēmu, kas mums būs jāatrisina. Līdz ar to aprites ekonomika ir veids, kā ražošanu un patēriņu organizēt ilgtspējīgāk jeb ar domu, ka nedzīvojam tikai šodienai, ka būs arī rītdiena. Tas ir pretēji ierastajam lineārās ekonomikas modelim, kura pamatā ir pieeja paņem, saražo, patērē, izmet...

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Turpinājums: Bioloģisko olu komercražošana, izmantojot dažādu barību
Turpinājums: Bioloģisko olu komercražošana, izmantojot dažādu barību

Oktobra numurā tika publicēta raksta pirmā daļa, kas apskatīja nozīmīgākos ...

Spēka avoti – līdzcilvēki, zeme un profesionālās veiksmes
Spēka avoti – līdzcilvēki, zeme un profesionālās veiksmes

Lauris Štelfs par veterinārārsta profesijas izvēli saka: „Es nekad neesmu g...

Tukuma piena attīstības stāsts
Tukuma piena attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. T...

"Lejas Vāveres" – no teliņa līdz veikala plauktam
"Lejas Vāveres" – no teliņa līdz veikala plauktam

Ievas Galiņas piemājas saimniecība Lejas Vāveres Madonas novada Mārcienas p...