, .
cloudy 6.6℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Gudri un drosmīgi pretī klimata pārmaiņām

Ruta Keiša , 12-07-2023
Gudri un drosmīgi pretī klimata pārmaiņām

Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)

Syngenta ir pasaulē vadošā kompānija augu aizsardzības līdzekļu un sēklu nozarē. Tai ir 30 tūkstoši darbinieku 90 valstīs. Prasmīgi profesionāļi veic produktu zinātniskās izpētes darbu visdažādākajos klimatiskajos apstākļos un konsultē lauksaimniekus, palīdzot izprast un prognozēt ārkārtīgi mainīgos dabas izaicinājumus, lai strādātu ar piemērotākajām un ražīgākajām šķirnēm, precīzi sabalansējot arī atbilstošu augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanu.

Syngenta Lauku diena 2023 šogad notiek SIA Lielvircava Agro laukos. Saimniecība ir iesaistījusies jaunāko šķirņu izmēģinājumu un izpētes darbā. Par Lauku dienā plānoto stāsta Syngenta Latvijas nodaļas vadītājs Gaidis Meikšāns un sēklu pārdošanas vadītājs Baltijas valstīs Aigars Leitis.

– Kādas jaunas tendences varam sagaidīt šāgada lauka demonstrējumos salīdzinājumā ar pagājušo gadu?
Aigars Leitis:
– Galvenais – izmaiņas skārušas aptuveni 20 šķirņu. Tas nozīmē, ka esam atteikušies no šķirnēm, kas Latvijas apstākļos nedod cerēto – augstas un kvalitatīvas ražas, tātad nebūs perspektīvas. Protams, kompānijas piedāvājuma kontekstā izmaiņas ir samērā lielas, taču individuāli zemniekiem ne tik ļoti, jo viņi parasti katru gadu mēdz izvēlēties tikai vienu jaunu šķirni no katras sugas.

– Kā jūs vērtētu sadarbību ar lauksaimniekiem, cik atsaucīgi un atvērti viņi ir jaunumiem?
Aigars Leitis:
– Latviešu saimnieks ir piesardzīgs un apdomīgs. Jauno šķirni vispirms izmēģina nelielā platībā, salīdzina ar jau pazīstamajām un tikai tad pieņem lēmumu. Tas būtībā ir pareizi, arī mums nebūtu patīkami redzēt vīlušos klientu. Lieki riski nav vajadzīgi. Daļēji tos uzņemamies mēs, sējot jaunās šķirnes izmēģinājumu laukos un profesionāli izvērtējot iegūtos rezultātus. Pēc iegūtajiem rezultātiem lemjam – laist šo šķirni tirgū apgrozībā vai arī vēl gadu turpināt novērot izmēģinājumos un tikai tad pieņemt galīgo lēmumu. Mūsu darbs ir salīdzināt tirgū esošās un jaunās šķirnes un analizēt to priekšrocības. Tikšanās Lauka dienā apstiprina veco patiesību – labāk vienreiz redzēt nekā desmit reizes dzirdēt... Jauno šķirņu pētījumos ir iesaistīti ļoti daudzi zinoši speciālisti selekcijas un izmēģinājumu stacijās un laboratorijās, patiesi nozares entuziasti. Lai izveidotu vienu jaunu šķirni, ir nepieciešami 6–8 gadi.

Kompānijai Syngenta ir patiess prieks, ka esam Latvijā ieviesuši daudzas jaunas, progresīvas šķirnes. Tas ir devis iespēju mūsu zemniekiem izaudzēt augstākas un kvalitatīvākas ražas un cēlis viņu konkurētspēju salīdzinājumā ar lauksaimniekiem citās Eiropas valstīs...

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...