, .
cloudy -0.3℃
Vārda dienu svin: Krišs, Ksenija, Eglons, Egle

Gudra lauksaimniecība ar AgTech

Elīna Tilaka , 10-01-2022
Gudra lauksaimniecība ar AgTech

Saimnieks LV / 2021.gads (Aprīlis.)

Lai spētu konkurēt tirgū un nodrošināt pieaugošās prasības, lauksaimniekiem arvien svarīgāk ir atrast gudrus risinājumus, kas uzlabo darba efektivitāti un samazina izmaksas, kā arī palīdz ātri reaģēt uz iespējamām problēmām un samazina ražas zaudēšanas risku. AgTech kopš tā dibināšanas dienas 2012. gadā ir precīzās lauksaimniecības uzņēmums, kura produkti un pakalpojumi ļauj saimniekot vieglāk, gudrāk un precīzāk. Par dažādiem risinājumiem, kas palīdz pieņemt uz informāciju balstītus, pamatotus lēmumus, uzlabot saimniecības efektivitāti un ražību, stāsta AgTech vadītājs Agris Burmistris.

– Par uzņēmuma AgTech pirmsākumiem…
– Uzņēmuma darbības pamatā ir daudzu gadu lauksaimniecības pieredze ģimenes zemnieku saimniecībā, kur kopš 2003. gada soli pa solim tika ieviesti dažādi precīzās lauksaimniecības risinājumi. Piemēram, ražas kartēšanu sāka izmantot no 2003. gada. Atceros, ka iegādājāmies pirmo programmatūru no ASV, lai varētu apskatīt ražas kartes. Tolaik lielākā daļa precīzās lauksaimniecības pakalpojumu un konsultāciju tika iegādāta ārzemēs. Tas arī kalpoja par pamatu AgTech dibināšanai, kļūstot par kompānijas NEXT Farming pārstāvjiem un piedāvājot šos pakalpojumus saimniecībām Latvijā.

– Kādus risinājumus pašlaik AgTech piedāvā Latvijas lauksaimniekiem?
– Šodien AgTech ir tirgus līderis kompleksu precīzās lauksaimniecības risinājumu nodrošināšanā. AgTech piedāvā pilnu precīzās lauksaimniecības risinājumu spektru, piemēram, precīzas augsnes analīzes ar sagatavotām mainīgas normas pielietošanas kartēm, ilggadīgas, speciāli sagatavotas satelīta attēlu biomasas kartes, slāpekļa sensoru sistēmu precīzai slāpekļa pielietošanai pēc augu vajadzības, lauksaimniecības uzņēmuma pārvaldības programmatūru, ar kuru iespējams apstrādāt visus datus un kartes, sākot ar lauku vēsturi, visa veida kartēm, plānošanu un iespēju veidot mainīgas normas kartes.

Produktu klāstā ir arī modernas GPS stūrēšanas sistēmas gan traktoriem, gan agregātiem – miglotāju sprauslu vadības sistēmas, kas katru sprauslu spēj ieslēgt un izslēgt, mainīt devu un neatkarīgi no braukšanas ātruma nodrošināt nemainīgu miglojuma kvalitāti, kā arī atsevišķas mainīgas devas kontroles sistēmas, ar kurām var aprīkot vecākus kliedētājus vai miglotājus.

Piedāvājam meteostacijas ar lokālu laika apstākļu, augu slimību riska un salnu prognozi. Ar to palīdzību lauksaimnieki iegūst informatīvu atbalsta sistēmu pareizu lēmumu pieņemšanai, kad un kādus darbus darīt. Piedāvājumā ir arī kameras lauku un kukaiņu novērošanai un automātiskai atpazīšanai ar mākslīgā intelekta palīdzību.

Vēl mūsu produktu klāstā ir dažādas svaru sistēmas, sākot no auto asu svariem līdz svaru pēdām, kas paredzētas graudu torņiem, un dažādi mērinstrumenti, kā, piemēram, augsnes pH mērītājs un augsnes penetrometrs vai hlorofila mērītājs lapās. No lauksaimniecības tehnikas mēs piedāvājam plašu piekabju klāstu un graudu pārkrāvējus. No tām populārākās ir graudu pārkraušanas piekabes.

NEXT GreenSeeker slāpekļa sensors saslēgts caur ISOBUS ar SULKY kliedētāju.

– Kāds bijis 2020. gads uzņēmumā un kas no jūsu piedāvājuma vairāk interesējis lauksaimniekus Latvijā?
– Par spīti sarežģītajai situācijai sakarā ar Covid-19 pandēmiju un ar tās izraisītajiem atsevišķiem loģistikas pārrāvumiem, mēs spējām sniegt un nodrošināt pakalpojumus pilnā apjomā, kā arī kompānija turpināja attīstīties un audzēt apgrozījumu. Jāteic, ka iepriekšējais gads Latvijas lauksaimniekiem kopumā bija ražīgs, kas atspoguļojās arī mūsu apgrozījuma pieaugumā.

Pieaug pieprasījums pēc augsnes analīzēm, jo arvien vairāk zemnieki izprot, cik liela nozīme ir augsnes analīzēm, plānojot savu lauksaimniecisko darbību. Tāpat turpina pieaugt pieprasījums pēc GPS stūrēšanas sistēmām, kas nodrošina sējas un citu darbu precizitāti +/- 2 cm robežās. Mēs spējam tirgū piedāvāt augstākās kvalitātes modernas sistēmas par konkurētspējīgu un klientam draudzīgu cenu. No lauksaimniecības tehnikas ļoti pieprasītas ir graudu pārkraušanas piekabes, kas atvieglo ražas novākšanu darbus.

Tāpat pērn ir pieaugusi interese par slāpekļa sensoru, lauksaimniecības uzņēmuma pārvaldības programmatūru un meteostacijām.

– Kādi jaunumi no AgTech sagaidāmi šogad?
– Šis gads uzņēmumam iesācies ļoti ražīgi, esam jau klientiem piegādājuši gan slāpekļa sensorus, gan programmatūru, graudu pārkraušanas piekabes un meteostacijas. Tāpat jau ļoti aktīvi norit augsnes paraugu ņemšana.

Šogad uzņēmumam ir plāni paplašināties, palielinot gan darbinieku skaitu, gan būvējot jaunu servisa centru un tehnikas tirdzniecības laukumu, kas dos iespēju piedāvāt vēl plašāku pakalpojumu klāstu un nodrošināt augstāku kvalitāti.

Arī produktu klāstā mums šogad ir jaunumi – atjaunota programmatūra ar satelītkaršu (LAI un NDVI) un augsekas plānošanas rīku, kurā iekļauta sēklas un slāpekļa izmantošanas plānošana, slāpekļa sensoru piedāvājums par klientam draudzīgāko cenu tirgū, modernākās stūrēšanas sistēmas, kā arī jaunas meteostacijas ar jaunajiem LorRaWAN un NBIoT pieslēgumiem, kas samazinās lietošanas izmaksas.

Raven CR12 terminālis ar precīzo traktora un agregāta stūrēšanu.

– Jūs minējāt, ka piedāvājat augsnes analīzes, kā arī slāpekļa sensorus. Kāpēc ir tik svarīgi veikt augsnes analīzes un kā tas notiek?
– Augsnes analīzes ir pamats gudrai saimniekošanai. Savā ziņā tās var salīdzināt ar cilvēka asins analīzēm. Ja ražas līmenis ir zems vai nevienmērīgs, tad ir jānoskaidro tā cēloņi, un to vislabāk ir izdarīt, veicot augsnes analīzes. Līdz šim esam konstatējuši, ka Latvijas laukos ir zems pH līmenis un fosfora saturs augsnē. Zinot pH līmeni un barības vielu nodrošinājumu augsnē, zemniekiem ir viegli pieņemt lēmumus par kaļķošanas un NPK produktu iegādi. Pieņemot pareizos lēmumus, jau otrajā vai trešajā gadā ražas līmenis būtiski pieaug.

Augsnes analīzes ir komplekss risinājums, kas sastāv no vairākiem posmiem. Tiek izveidoti paraugu ņemšanas apgabali ar paraugu ņemšanas trajektorijām – parasti izmantojam graudaugu audzētājiem ieteicamos 3 ha apgabalus. Ar specializētu tehniku un pēc GPS tiek noņemti paraugi – katrs paraugs tiek rūpīgi paņemts, apstājoties un zondei ieurbjoties līdz 25 cm dziļumam. Katrā apgabalā tiek paņemts viens paraugs, kas sastāv no vidēji 17 zondējumiem.

Tad paraugi tiek analizēti sertificētā laboratorijā. Mūsu pamatpiedāvājumā tiek izanalizēti pH, makro un arī pieci mikroelementi, rezultāti tiek sagatavoti uz viegli saprotamām un pārredzamām krāsainām kartēm, ar katru elementu uz savas kartes. Tiek sagatavotas arī klienta traktora terminālim mainīgas normas kartes zemes kaļķošanai, P un K pielietošanai.

Slāpekļa sensors ir jau nākamais līmenis, ko iesakām izmanto saimniecībām ar 300 ha un vairāk. Pareizi pielietojot šo sensoru, var ietaupīt slāpekli vietās, kur lauka potenciāls ir zems, un iegūt maksimālo ražu vietās, kur lauka potenciāls ir augsts, kā arī samazināt veldri un iegūt augstākas kvalitātes graudus.

Mūsu slāpekļa sensors ir viegli piekabināms traktoram, pieslēdzams pie jebkura ISOBUS displeja, un to lietošana ir ļoti vienkārša – noskenē, ievadi devu, izvēlies stratēģiju un sāc darbu.

– Piedāvājat arī lauksaimniecības uzņēmuma pārvaldības programmatūru. Kādas ir tās iespējas?
− NEXT Farming Office galvenā būtība ir profesionāli pārvaldīt lauksaimniecības uzņēmumu, programmatūra ir izcils palīgs darbu plānošanā un organizēšanā, resursu pārvaldīšanā, kā arī agronomiskajā plānošanā un plānu realizēšanā uz lauka. Ar mūsu uzņēmuma piedāvāto pārvaldības programmatūru lielākos lauksaimniecības uzņēmumos var strādāt vairāki darbinieki vienlaicīgi, piemēram, agronoms, darbu organizators un uzņēmuma vadītājs. Ir pieejama arī servera versija un mobilas lietotnes.

– Kādas ir tendences Latvijā gudro lauksaimniecības tehnoloģiju izmantošanā?
– Nav šaubu, ka nākotnes lauksaimniecība ir gudrā vai precīzā lauksaimniecība. Mūsu visu uzdevums ir nodrošināt klimata un vides ilgtspēju. Lauksaimniecībā to var īstenot ar precīzo lauksaimniecību un modernām tehnoloģijām. Precīzā lauksaimniecība, tajā skaitā uzņēmuma efektivitātes palielināšana, iet roku rokā ar rūpēm par apkārtējo vidi. Ir jāapzinās, ka jaunākās tehnoloģijas un mākslīgais intelekts strauji ienāk mūsu ikdienā un lauksaimniecības sektors nav izņēmums. Jau šobrīd redzam, ka Latvijas lauksaimnieku zināšanas par precīzo lauksaimniecību un tās pielietošanu pieaug. Lauksaimniecības uzņēmumu un zemnieku saimniecību vadītāji izprot, ka precīzā lauksaimniecība nav ne bieds, ne arī burvju nūjiņa, kas pieņems lēmumus agronomu vietā, bet gan līdzeklis, kā īstenot agronomu ieceres un palielināt efektivitāti un ražas līmeni. Tāpēc arvien vairāk zemnieki izvēlas mūsu piedāvātos produktus. Latvijas lielās saimniecības, kas izmanto mūsu tehnoloģijas, saimnieko efektīvi, ieguldījumus veic pārdomāti un balstītus uz datiem, taupot ieguldāmos līdzekļus un cenšoties iegūt maksimālo ražas līmeni. Mēs strādājam arī ar mazākām saimniecībām un piedāvājam finansiāli pamatotus risinājumus precīzajā lauksaimniecībā.

– Kādas ir Latvijas lauksaimnieku zināšanas un interese par tām, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm?
– Gribētu teikt, ka, salīdzinot ar Vāciju, Latvijas lielajām saimniecībām zināšanu līmenis ir augstāks. Mazajām
saimniecībām, iespējams, zemais atbalsta līmenis neatļauj investēt un izmantot precīzās tehnoloģijas, kā tas ir, piemēram, Vācijā. Nīderlandē ir saimniecības ap 100 ha, kas ļoti plaši izmanto dažādus precīzās lauksaimniecības risinājumus un audzē bioloģiskos dārzeņus ar augstāku pievienoto vērtību. Tā kā tās nevar izmantot AAL, nezāles ierobežo mehāniskā veidā, sākot ar stūrējama arkla izmantošanu, lai 100 % augsne ar nezālēm būtu apgriezta otrādi, līdz stūrējamai sējmašīnai un mehāniskai nezāļu ierobežošanai starp rindām. Tam nepieciešama ļoti precīza traktora un agregāta stūrēšanas sistēma, ko mēs piedāvājam arī Latvijā.

 iMetos meteostacijas risinājums graudkopjiem.

– Vai saimniecības lielumam ir nozīme, apsverot AgTech gudro tehnoloģiju iegādi?
– Precīzā lauksaimniecība ir daudzu risinājumu kopums, kurus, protams, atkarībā no saimniecības izmēra var izmantot pa vienam vai kā kompleksu risinājumu. Saimniecībām, sākot no 500 ha, pēc mūsu aprēķiniem, visi precīzās lauksaimniecības risinājumi ir izdevīgi, un investīcijas atmaksājas viena vai dažu gadu laikā. Mazajām saimniecībām ir jāizvērtē, kuras investīcijas veikt, kuras ne.

AgTech piedāvā pielāgotus un finansiāli pamatotus risinājumus ikvienam, kas darbojas lauksaimniecībā. Mums ir, ko piedāvāt arī saimniecībām, kas apsaimnieko nelielas platības. Tas atkarīgs no kultūraugiem, kas tiek audzēti. Tā audzēt graudaugus mazā platībā ir mazāk efektīvi, bet audzēt dārzeņus, izmantojot precīzās tehnoloģijas, var būt ļoti efektīvi.

Augsnes analīzes standarta risinājumā piedāvājam saimniecībām no 30 ha, ja platības ir mazākas vai nepieciešami pielāgoti risinājumi, tad mūsu zinošie agronomi – konsultanti palīdzēs.

Slāpekļa sensoru iesakām izmantot saimniecībām no 300 ha, jo tad ir ekonomisks pamatojums un investīcijas atmaksājas dažu gadu laikā.

Programmatūrai ir modulāra sistēma, tās cena ir atkarīga no lauku platības, līdz ar to ir iespējams pielāgot un izvēlēties nepieciešamās funkcijas un nepārmaksāt.

Piedāvājot stūrēšanas sistēmas, tiek noskaidrots izmantošanas mērķis, uz kāda traktora tās tiks uzstādītas un ar kādiem agregātiem izmantotas. Tad tiek piedāvāts risinājums no pamata paralēlās braukšanas komplekta, stūrēšanas sistēmas ar 15 cm vai 2 cm, vai 1–1.5 cm precizitāti.

Meteostacijām ir pielāgots risinājums graudkopjiem, bet ir viegli pielāgot staciju specifiskām vajadzībām, piemēram, augsnes mitruma vai temperatūras noteikšanai vairākos dziļumos līdz 1.2 m, lai regulētu mitrumu, noslēdzot vai atverot drenāžas sistēmas. Latvijā ļoti populāras ir meteostacijas salnu prognozēšanai vai brīdināšanai, ko izmanto ogu audzētāji.

AgTech zinošie konsultanti palīdzēs atrast piemērotāko un ekonomiski pamatotāko risinājumu katras saimniecības vajadzībām!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mizgrauži apēd tavu mežu!
Mizgrauži apēd tavu mežu!

Latvijā nejaukākais egļu audžu kaitnieks ir egļu astoņzobu mizgrauzis. Tam ...

Būt zaļākiem un vairāk nekā pusgadu nemaksāt par elektrību
Būt zaļākiem un vairāk nekā pusgadu nemaksāt par elektrību

Ēdoles pagasta Kuldīgas novadā atrodas z/s Mežoki − šobrīd lielākā aitu aud...

Kā saglabāt graudaugus veselīgus?
Kā saglabāt graudaugus veselīgus?

Laika apstākļiem un šķirnes ieņēmībai ir izšķirošā nozīme, nosakot fungicīd...

Kā izvēlēties ziemāju sēklu
Kā izvēlēties ziemāju sēklu

Lauksaimniecības sezonas cikliskums paredz, ka, novācot vienas sezonas ražu...