, .
partlycloudy_day -2.9℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Graudu raža solās būt laba

Mārtiņš GEIDELS , 15-09-2022
Graudu raža solās būt laba

Brīdī, kad iznāk šis numurs, ražas novākšana jau ir sākusies. Ekonomikas satricinājumu ir daudz – karadarbība Ukrainā, pieaugošās izejvielu cenas un ražošanas izmaksas, tomēr gribētos ticēt, ka vismaz daba nepievils šajā ekonomiski sarežģītajā laikā.

Labvēlīgi laikapstākļi graudkopībā ir zelta vērtē. Aizvadītā ziema bija viduvēja, pavasaris – aukstāks un arī sausāks nekā parasti, vasara ir pavēsa un vidēji mitra, un tas vedina domāt, ka raža varētu būt laba. Ir vietas, kur nolijis vairāk un sējumi izskaloti, bet kopumā nokrišņu daudzums līdz šim nav bijis liels. Aptaujājot vairākus Latvijas graudu audzētājus, nākas secināt, ka graudu raža tiek vērtēta kā laba vai ļoti laba (80 %), atsevišķos gadījumos pat kā izcila. Vai šis varētu būt kārtējais Latvijas graudu ražas rekordgads? To redzēsim, kad labība būs novākta.

Graudkopība ir mūsu valsts ekonomikas dzinējspēks un arī viens no tiem Latvijas lauksaimniecības sektoriem, kur pašnodrošinājums tradicionāli ir virs 100 %. Pēdējos astoņos gados tas bijis virs 200 %, graudu rekordražu gados pat virs 300 %. 2021. gadā trešā daļa Latvijas graudu tika izmantoti pašpatēriņam, bet pārējais eksportēts uz tādām valstīm kā Dienvidāfrika, Saūda Arābija, Mauritānija, Alžīrija, Apvienotie Arābu Emirāti u.c.

Latvijā graudaugu sējumu un ražas struktūrā lielāko daļu ieņem kvieši. Šobrīd kviešu sējumi mūsu zemītē izskatās labi un atsevišķos gadījumos pat izcili. T1 un T2 smidzinājumam laikapstākļi ir bijuši labvēlīgi, kas norāda uz veselīgu ražas...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...