, .
fair_night 2.4℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

Graudkopības nozares finanšu izaicinājumi, riski un iespējas

Ģirts VINTERS , 13-07-2022
Graudkopības nozares finanšu izaicinājumi, riski un iespējas

Mēdz teikt, ka lauksaimniecībā nemainās vienīgi tas, ka gads no gada atšķiras, tāpēc lauksaimniekiem jāspēj atbilstoši pielāgoties un operatīvi pieņemt pareizus lēmumus. Šī sezona pilnīgi noteikti nav izņēmums.

Tādas cenu pārmaiņas, ko šobrīd novērojam gan izejvielu, gan produkcijas tirgos, pārskatāmā pagātnē nav notikušas. Īpaši pēdējos mēnešos karadarbības un tai sekojošo sankciju ietekmes rezultātā svārstības bijušas dramatiskas. Atsevišķām minerālmēslu produktu grupām cenas pieaugušas pat 4–5 reizes. Būtiski augusi degvielas cena. Taču ir arī iepriecinoša ziņa, proti, graudu un rapšu cena biržā ir dubultojusies un tai ir tendence turpināt pieaugt, līdz ar to graudkopji šajā mainīgajā tirgus situācijā, iespējams, būs ieguvēji. Saimniecībām šajos apstākļos tomēr jārēķinās ar vairākiem izaicinājumiem, kā arī jāizmanto iespējas.

Nepieciešams būtiski lielāks apgrozāmo līdzekļu apjoms
Ņemot vērā, ka visas izejvielas kļuvušas dārgākas, nepieciešami krietni lielāki finanšu līdzekļi, lai apsētu un nomēslotu laukus, kā arī izmantotu augu aizsardzības līdzekļus. Kopējais nodrošinājuma apjoms, ko saimniecības var piedāvāt
finansētājiem, ir palicis nemainīgs, tāpēc sagaidāms, ka kredīti būs mazāk nodrošināti, kas, protams, atstās negatīvu ietekmi uz to pieejamību un cenu. Daudzām saimniecībām var pietrūkt apgrozāmo līdzekļu, lai pilnībā īstenotu sējas un mēslošanas programmu, kā rezultātā būs jāveic korekcijas plānā, iespējams, tuvākajās sezonās jāiztiek ar mazāku minerālmēslu apjomu.

Būtiska loma finansējuma nodrošināšanā graudkopjiem bijusi tirgotājiem, kuri nereti ļāvuši norēķināties par savām precēm sezonas beigās. Taču arī viņu finanšu iespējas ir ierobežotas, un jaunajos cenu apstākļos viņi, visticamāk, nespēs vairs pilnā apmērā nodrošināt savu preču iegādes finansēšanu...

 

 

Pilnu interviju lasiet Jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...