, .
cloudy 6.3℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Gatavošanās rudens sezonai

Ģirts ŠTEINBERGS , 13-07-2023
Gatavošanās rudens sezonai

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūlijs)

Lieliem soļiem tuvojas ražas kulšanas laiks. Šis gads lauksaimniekiem ir izvērties diezgan smags. Tas iesākās ar izejvielu dramatisku cenu kāpumu, minerālmēslu cenas sasniedza nebijušus augstumus, kas būtiski palielināja 2023. gada ražas pašizmaksu. Savukārt nākotnes ražas cena ievērojami samazinājās un šobrīd ir kritiski zema. Ražas pašizmaksa ir tuvu nullei vai jau zem pašizmaksas. Jūnijā bažas rada ieilgušais sausums.

Pavasarī Kurzemē un Zemgalē sējumi bija pārziemojuši labi un ražas prognoze bija laba, taču sausais, aukstais pavasaris to ievērojami samazinājis. Īpaši bēdīgi izskatās sējumi vieglās smilts augsnēs – jau uz jūnija vidū tie ir dzelteni. Situācija nedaudz labāka ir saimniecībās, kur agri pavasarī lietoja augstas slāpekļa normas, jo tur sējumi valdošo sausumu pārcieš ievērojami labāk. Cita situācija ir Vidzemes un Latgales pusē, kur ziemāju labību sējumi cieta no sniega pelējuma un diezgan daudz lauku nācās pārsēt.

Šobrīd lauksaimniekiem jau vajadzētu sākt domāt par nākamās ražas sēju, plānot sējumu struktūru, pārdomāt un jūlijā ieplānot NPK mēslojumu, noteikti nevajadzētu atteikties no NPK lietošanas rudenī. Iesaku lietot NPK mēslojumu sējmašīnā kopā ar sēju, ja vien tas ir iespējams. Tas ļaus efektīvāk izmantot mēslojumu. Svarīgi ir apdomāt un izvēlēties piemērotākās šķirnes, it īpaši rapšu, jo šīs kultūras sēja pārklāsies ar labību kulšanu, kas paņems daudz laika.

Noteikti jāpārdomā arī augu aizsardzības plāns, pamatā herbicīdu lietojums.

Ziemas rapšu sējumi
Rapšos herbicīdu izvēle atkarīga no lietotās tehnoloģijas –vai herbicīdu lietos pēc sējas līdz augu sadīgšanai, vai nezāļu ierobežošanu veic pēc augu sadīgšanas. Lietošanai CL rapsī kompānija BASF izstrādājusi herbicīdu Clamox, Cleravo Flex un ...7

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūlija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...