, .
cloudy 11.3℃
Vārda dienu svin: Strauja, Gudrīte

Euribor, ģeopolitika, ilgtspēja – šogad galvenie ekonomikas ietekmes faktori

Ieva TETERE , 13-03-2024
Euribor, ģeopolitika, ilgtspēja – šogad galvenie ekonomikas ietekmes faktori

Saimnieks LV / 2024.gads (Marts)

Viens no visvairāk gaidītajiem šī gada notikumiem ir Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmums (vai lēmumi) par Euribor likmju samazināšanu, saglabājot pieņemamo inflācijas līmeni 2 % robežās. Teju visas prognozes par ekonomikas attīstību tā vai citādi ir atvasināmas no šī nozīmīgā faktora. Ir skaidrs, ka pēc lēmuma par samazināšanu Euribor nostabilizēsies pozitīvā zīmē un negatīvas procentu likmes vairs nesagaidīsim. Otrs atslēgas faktors ir bijis un būs t.s. ģeopolitiskie riski, kuru izpausmes tiešā veidā ietekmē arī Baltijas valstis, piemēram, kā atturīgāka investoru attieksme pret ieguldīšanu salīdzinoši nestabilā reģionā.

Vēlēšanu gads
Šis būs vairāku nozīmīgu vēlēšanu gads. Ekonomikas attīstība būs atkarīga gan no prezidenta vēlēšanām ASV, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanu iznākuma. Abos gadījumos runa ir par ilgtermiņa sekām, kas saistītas ar ASV un ES politiku drošības, ekonomikas, klimata, enerģētikas un citos jautājumos. Tāpēc šogad īpaša nozīme būs cilvēku spējai kritiski novērtēt situāciju, atsijāt īstus reformu piedāvājumus no populisma un neizpildāmiem solījumiem.

Ekonomikas attīstība Baltijā un Latvijā joprojām būs trausla, tāpēc jebkurš satricinājums var piebremzēt attīstību. Politikas veidotājiem Latvijā ir svarīgi sadzirdēt uzņēmēju vajadzības, mazināt birokrātiju, atbrīvot, piemēram, būvniecības procesu no nevajadzīgiem administratīviem šķēršļiem, kas kavē aktīvāku ekonomikas augšanu. Jau kuro gadu pēc kārtas mēs runājam par to, ka Latvijai ir labas iespējas augt tikpat strauji kā kaimiņiem Baltijā, taču šī izaugsme kavējas. Iespējams, reformas pie mums rit pārāk gausi, birokrātija ir smagnēja, ir ļoti daudz šķēršļu, kas kavē jaudīgāku biznesa attīstību...

 

 

Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...