, .
partlycloudy_day 23.9℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

ES Parlaments lemj par jauniem noteikumiem gēnu rediģētiem augiem

Elīna Grase , 08-02-2024
ES Parlaments lemj par jauniem noteikumiem gēnu rediģētiem augiem

Saimnieks LV / 2024.gads (Februāris)

Eiropas Parlamenta Vides komiteja (ENVI) 24. janvārī apstiprināja jaunus noteikumus jaunām genoma tehnoloģijām (NGT). Deputāti balsoja par Komisijas priekšlikumu pieņemt jaunus noteikumus attiecībā uz inovatīviem gēnu rediģētu augu veidiem, kas pašlaik ietilpst ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) regulējumā. Plenārsēde notiks divas nedēļas vēlāk, taču joprojām pastāv šaubas, vai likumu varēs apstiprināt pirms vēlēšanām.

Jaunas genomikas metodes – vai veids, kā samazināt pesticīdu lietošanu?
Jaunās genomikas metodes ir neizbēgamas un varētu ievērojami samazināt pesticīdu izmantošanu, neietekmējot pārtikas ražošanu, apgalvo daži Eiropas lauksaimniecības nozares dalībnieki, lai gan NVO un vides aizsardzības grupas ir skeptiski noskaņotas.

Jaunās genomikas metodes – pazīstamas arī kā jaunas augu selekcijas metodes – varētu būt risinājums, kā jaunu šķirņu selekcijā samazināt ar to saistīto birokrātiju, proti, ļaujot dažām no tām izvairīties no ES stingrajiem noteikumiem par ģenētiski modificētiem organismiem.

Jūlijā iesniegtajā likumdošanas iniciatīvā ES izpildvara ierosināja „inovatīvus instrumentus, kas palīdz palielināt mūsu pārtikas sistēmas ilgtspēju un noturību”. Patlaban gan ES, gan visā pasaulē tiek pievērsta uzmanība izturībai pret kaitēkļiem un slimībām, jo „ķīmisko AAL lietošana ir pakļauta spiedienam”, 25. oktobrī Euractiv organizēto debašu sākumā teica Eiropas sēklu nozares asociācijas Euroseeds ģenerālsekretārs Garlihs fon Esens (Garlih fon Esen).

Pret kaitēkļiem un slimībām noturīgas šķirnes jo ļautu ievērojami samazināt ķīmisko AAL pielietojumu. Tā kā tieši to pieprasa valdības un sabiedrība, daudzi lauksaimniecības nozares dalībnieki popularizē NGT kā videi draudzīgāku risinājumu.1

ES balso
Eiropas Parlamenta Vides komiteja 24. janvārī ar 47 balsīm par, 31 pret un 4 atturoties, t.i., labēji noskaņotais vairākums, piekrita noteikt divas NGT kategorijas: gēnu rediģētus augus, kas „ir neatšķirami” no tiem, kas iegūti, izmantojot...

 

 

Pilnu rakstu lasiet februāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...