, .
lightsnow -5.2℃
Vārda dienu svin: Tabita, Sarmīte

Dzīvot laukos mācās no dabas…

Ruta Keiša , 14-11-2023
Dzīvot laukos mācās no dabas…

FOTO: Ruta KEIŠA un no Zanes Pakalnes personīgā arhīva

Saimnieks LV / 2023.gads (Novembris)

Vecsaules bioloģiskajā saimniecībā Skujas Bauskas novadā audzē gaļas liellopus. Zane Pakalne un viņas vīrs Dainis Bukovskis apkopj 60 Šarolē un Limuzīnas šķirnes krustojumus. Smilšainajā augsnē labība nepadodas, ja nu vienīgi auzas, bet iekoptajās pļavās un zālājos, kas lielākoties jau attīrīti no krūmājiem, ir labas ganības. Pirmos desmit jaunlopus viņi iepirkuši 2011. gada rudenī, kad vēl darbs un dzīve bijusi saistīta ar Rīgu, bet uz Skujām ar visu ganāmpulku pārcēlušies 2014. gadā no Imantām.

Izvēle par labu stabilitātei
Mājas celtas 19. gadsimta trīsdesmitajos gados. Tur gadu desmitiem saimnieko Pakalnu dzimta. Zanes tēvs Andrejs Pakalns savulaik aprecējies un aizgājis dzīvot netālu uz savas mātes dzimtajām mājām Imantām, tur pagājusi Zanes bērnība, arī saimniecisko darbību Zane sākumā reģistrēja Imantās, bet ģimene vienmēr turējusi rūpi arī par tēva mājām. Tur no kolhoza laikiem tika turēti Zanes mīļākie dzīvnieki – zirgi. Zanei lauku dzīve bija pazīstama kopš bērnības. Viņas sapni par savu zirgu atbalstījis vectēva brālis. Iegādājušies jaunu kumeļu, ko izdevies iejāt, taču skolas gaitas 2002. gadā aizveda uz Olaines Mehānikas un tehnoloģisko koledžu, kur Zane mācījās par pārtikas produktu kvalitātes inspektoru, savukārt Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā iegūts bakalaura grāds uzņēmējdarbībā.

Iestājoties LR neatkarības gadiem, zirgi tika izpārdoti, līdz ar to saimnieciskā darbība Skujās samazinājās. Par nelaimi, 2003. gada rudenī nodega lielā zirgu kūts, kuras atjaunošanai nevienam nebija ne resursu, ne vēlmes, un viss tika nolīdzināts. Koka dzīvojamā ēka gan 80. gados apmūrēta, bet vecais pagrabs vēl kalpo, un cienīgi turas arī klēts un vecā pirtiņa. Senatnīgās ēkas mežu ielokā liecina, ka saimnieki no paaudzes paaudzē...

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
SIA "Rojupes" Silmači par saimniecības modernizāciju
SIA "Rojupes" Silmači par saimniecības modernizāciju

SIA Rojupes Silmači ir pirmā saimniecība Latvijā ar DeLaval elastīgajiem gu...

Kas jāzina par mikotoksīniem un to ķērājiem
Kas jāzina par mikotoksīniem un to ķērājiem

Neprognozējamie laikapstākļi šogad sagādājuši galvassāpes ne vienam vien la...

ZS "Čaidāni" piena spēks
ZS "Čaidāni" piena spēks

Neretas pagasta Čaidānu attīstības stāstu var dēvēt par gana veiksmīgu – 90...

New Holland jaunie produkti un inovācijas gaidāmajā izstādē Agritechnica 2023
New Holland jaunie produkti un inovācijas gaidāmajā izstādē Agritechnica 2023

New Holland prezentēs vairākus būtiskus jaunumus starptautiskajā lauksaimni...