, .
partlycloudy_day 11.3℃
Vārda dienu svin: Dzidra, Gunita, Loreta, Dzidris

Balticovo kvalitatīvā putnu barība no Latvijā audzētiem graudaugiem un rapšiem

Elīna Tilaka , 21-07-2021
Balticovo kvalitatīvā putnu barība no Latvijā audzētiem graudaugiem un rapšiem

Saimnieks LV / 2021.gads (Jūlijs.)

Zemnieku darba augļi ne tikai tiek celti mūsu galdā, bet arī tiek izmantoti kvalitatīvas lauksaimniecības dzīvnieku barības gatavošanai. Tā rīkojas arī lielākais olu un olu produktu ražotājs Ziemeļeiropā Balticovo, no Latvijas zemkopju izaudzētajiem kviešiem, rapšiem un miežiem gatavo barību mājputniem. Par šo biznesa jomu, izejvielu kvalitātes prasībām un graudaugu un rapšu tirgu stāsta Balticovo Feed Graudu iepirkumu un barības izejvielu pārdošanas daļas vadītājs Gatis Aispurs.

– Lūdzu, pastāstiet par A/S Balticovo pirmsākumiem.
Balticovo pirmsākumi meklējami pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem, tālajā 1972. gadā, kad Iecavā tika dibināts valsts uzņēmums Iecavas putnu fabrika. Tuvākajās desmitgadēs uzņēmums attīstījās, uzstādot tam laikam modernākās olu savākšanas un transportēšanas sistēmas, un 1979. gadā ražošanas jaudas jau sasniedza 140 milj. olu gadā. Uzņēmums ar nosaukumu Balticovo radās pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1992. gadā, un divus gadus vēlāk Balticovo jau 100 % piederēja vietējiem uzņēmējiem. Sākoties lielo vistu novietņu būvniecībai, radās arī nepieciešamība pēc sava vistu barības ražošanas ceha, un tas tika izbūvēts 1997. gadā, bet jau pēc dažiem gadiem uzcēlām jaunu vistu barības ražotni un lielizmēra barības krātuvi ar ietilpību 24 000 t. Pēdējo desmit gadu laikā esam attīstījuši vairākus ievērojamus projektus – atklājām pirmo liela mēroga brīvās turēšanas vistu novietni Baltijā, kam sekoja arī lielizmēra ārpus sprosta dējējvistu novietņu kompleksa izbūve. Lai vairotu kvalitatīvas barības pieejamību un uzlabotu vistu labturību, Balticovo izveidojis struktūrvienību Balticovo Feed, kas piedāvā arī citiem putnkopjiem iegādāties rūpīgi izstrādātu un sabalansētu barību.

– Kāpēc Balticovo paši gatavo barību saviem putniem?
Balticovo rūpējas par olu ražošanas procesu pilnībā, lai pārliecinātos par produktu kvalitāti un nodrošinātu kvalitātes un pārtikas sistēmu drošības prasībām atbilstošu kontroli. Uzņēmumam ir piešķirts sertifikāts BRC Food A, kas ļauj eksportēt mūsu produkciju uz augsti attīstītajām valstīm. Esam lepni, ka Balticovo eksportē 70 % saražotās produkcijas uz 20 dažādām valstīm.

Ražojot barību saviem putniem un iepērkot graudus no vietējiem ražotājiem, varam būt droši par katru izmantoto graudu, turklāt tas mums dod iespēju sagatavot dažāda veida vistu barību atbilstoši konkrētā vecuma putnu vajadzībām. Tā satur ne tikai dažādus graudus, rapšu eļļu, bet arī monokalcija fosfātu, sāli un aminoskābes.

– Ko iepērkat putnu barības gatavošanai?
– Iepērkam kviešus, sojas spraukumus, saulespuķu spraukumus, kukurūzu, miežus, auzu klijas, kaļķakmens atsijas, rapšu eļļu. Katras piegādes graudaugu kvalitāte tiek rūpīgi pārbaudīta. Kompromisi nav pieļaujami, izvēlamies tikai augstvērtīgu rapsi un graudus. Kvalitātes rādītāji atrodami Balticovo mājas lapā, sadaļā Graudu iepirkumi.

– No kā iepērkat izejvielas putnu barībai?
– Ņemot vērā ražošanas apjomus, Balticovo iepērk graudus gan no Latvijas, gan Lietuvas, gan Igaunijas zemniekiem. Taču lauvas tiesa visa apjoma ir Latvijas zemnieku audzētie kvieši, rapši un mieži. Meklējam iespējas arī iegādāties citas vietējo zemnieku audzētās kultūras. To atvieglo jaunā biznesa struktūrvienība Balticovo Feeds, tādēļ varam piedāvāt katram piegādātājam individuālus risinājumus. Tāpat palīdzam vietējiem lopkopjiem, piedāvājot iegādāties kvalitātes kontroli izturējušas barības izejvielas, piemēram, kukurūzu un soju. Vēlamies mūsu sadarbības partneriem nodrošināt labu servisu un augstas kvalitātes putnu barību.

– Vai meklējat arī jaunus sadarbības partnerus?
– Attīstot Balticovo Feeds, graudu iegādes apjomi tikai palielināsies, tāpēc vienmēr priecājamies par jauniem sadarbības partneriem. Galu galā mums piegādātie graudi taču tiek pārstrādāti Latvijā, un rezultātā tiek eksportēts produkts ar pievienoto vērtību.

Lai sadarbotos ar Balticovo, ir tikai jāatver mājaslapa www.balticovo.lv, jāatrod konkrētā reģiona pārstāvis un jāpazvana viņam. Graudi tiek pieņemti trīs punktos Latvijā – Iecavā, Bēnē un Madonā. Protams, ir arī iespēja ierasties pie mums Iecavā birojā, kur varam izrunāt iespējamo sadarbību pie kafijas vai tējas tases. Šogad iepērkam visu kvalitātes grupu graudaugus par biržas cenām. Esam arī ieinteresēti vienoties ar saimniecībām par produkcijas piegādi ne tikai aktīvās kulšanas laikā, bet arī vēlāk.

– Kā vērtējat Latvijā saražoto graudaugu un rapšu tirgu?
– Latvijas zemnieku izaudzētās produkcijas kvalitāte ar katru gadu uzlabojas, arī apjomi palielinās, līdz ar to mūsu dējējvistām varam nodrošināt nemainīgi augstas kvalitātes barību. Zemnieki ir ieinteresēti palielināt lopbarības kvalitātes šķirnes graudu ražību no hektāra, paredzot ilgtermiņa piegādes līgumu ar Balticovo.

Graudu cenas no pagājušā gada nogales ir tikai augušas, un kritums nav novērojams. Kas attiecas uz jauno graudu sezonu, vēl ir daudz neskaidrību. Cenu ziņā Latvijas graudiem nākas konkurēt ar Eiropas un Melnās jūras reģiona graudiem. Pandēmijas dēļ pieaudzis pieprasījums pēc pārtikas, ar to arī izskaidrojamas cenu svārstības. Patlaban globālā mērogā dienas laikā cena var mainīties par vairākiem eiro, tāpēc prognozēt, kā būs pēc pāris mēnešiem, ir ļoti grūti. Par ko gan varam būt droši – tā ir Balticovo produkcijas kvalitāte, jo zinām, ka Latvijas zemnieki piegādā augstas kvalitātes graudus.

– Balticovo piedāvā iegādāties arī sabalansētu putnu barību.
– Jaunās biznesa struktūrvienība Balticovo Feeds misija ir palielināt kvalitatīvas putnu barības piedāvājumu tirgū, līdz ar to saražoto barību pārdodam jebkuram putnkopim. Barības veidi tiek sagatavoti, pamatojoties uz putna vajadzībām atkarībā no vecuma, sākot no 1 nedēļas veciem putniem līdz 65 nedēļām un vairāk. Barību pagaidām iespējams iegādāties Balticovo ražotnē Iecavā 20 kg un 1 t iepakojumos, iepriekš vienojoties par saņemšanas laiku. Atsevišķi vienojoties, iespējama arī barības piegāde. Ar laiku plānojam šo tirgu paplašināt, bet jau tagad esam gatavi vienoties ar katru, kuram svarīgi nodrošināt saviem putniņiem labāko aprūpi.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē

Pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, desmitā daļa – vairāk nekā 200 000 ha n...

Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana
Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana

Kā zināms, š.g. 8. martā Ministru kabinetā apstiprināta Ekonomikas ministri...

Mazie palīgi lielajos darbos
Mazie palīgi lielajos darbos

Viens no lielākajiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem Latvijā – SIA Vo...

Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?
Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?

Izrādās, katru dienu tualetes podā līdz ar atkritumiem noskalojam liela apj...