, .
cloudy 14.8℃
Vārda dienu svin: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

AMAZONE apžilbina ar inovācijām

Anda Purviņa , 14-11-2023
AMAZONE apžilbina ar inovācijām

FOTO: Amazonen-Werke H. Dreyer SE & Co. KG foto arhīvs.

Saimnieks LV / 2023.gads (Novembris)

Tehnikas ražošanas uzņēmums AMAZONE, šogad atzīmējot savas pastāvēšanas 140 gadu jubileju, septembra vidū pēc vairāku gadu pārtraukuma aicināja klātienē uz tikšanos mediju pārstāvjus, lai iepazīstinātu ar inovācijām un jaunākajām izstrādnēm.

Inovācijas tehnikas attīstībā ir vērsta divos virzienos – ražības jeb efektivitātes palielināšanai un automatizācijas jeb vadības uzlabošanai, lai maksimāli atslogotu mehanizatora darbu un, iespējams, nākotnē varētu strādāt pat autonomi. Tādu agregātu arī demonstrēja pasākuma gaitā, bet par to mazliet vēlāk.

Mūsdienās ne mazāk svarīgs tehnikas rādītājs ir tā darba precizitāte un ekonomija, tāpēc AMAZONE speciālisti, izstrādājot jaunas tehnikas vienības vai uzlabojot esošos modeļus, tam pievērš īpašu uzmanību, piemēram, mēslošanas tehnikai izmantojot robežkliedēšanas sistēmu AutoTS, kas ļauj mēslus izkaisīt tikai apstrādājamā lauka robežās, savukārt augu aizsardzības līdzekļu izkliedes sistēma Spot smidzina tikai tur, kur nepieciešamas. Nākotnē AMAZONE plāno smidzinātāju stieni aprīkot ar Smartspray sistēmu, kurā kameras sadarbībā ar mākslīgo intelektu atpazīs nezāles un slimības un smidzinās tieši to un tur, kur vajag.

Sējas agregātu jomā AMAZONE inovācijas vērstas uz sējas precizitāti, sēklu ekonomiju un iespēju sēt dažādas kultūras ar vienu agregātu un dažādi apstrādātā augsnē.

Smidzinātājs ar Panteras cienīgu ātrumu
Viens no pirmajiem, ko AMAZONE prezentēja inovāciju dienās, ir pašgājējsmidzinātājs Pantera 7004. Tam ir jauns dizains, un tas ir lielāks par savu mazāko brāli Pantera 4504, līdz ar to būs piemērots saimniecībām ar lielākām platībām. Jaunā modeļa galvenās priekšrocības ir lielā tvertnes ietilpība (līdz 7000 l) un unikāla ritošā daļa, kas apvieno augstu darba efektivitāti ar izcilām braukšanas īpašībām.

Liels izsmidzināšanas šķidruma tvertnes tilpums, līdz ar to agregāts ir vairāk piemērots lielu platību apstrādei. Stikla šķiedras armētas plastmasas tvertne ar gludām iekšējām un ārējām sienām nodrošina vienkāršu tās tīrīšanu un skalošanu. Četru augstspiediena sprauslu, maisītāja un izplūdes sprauslu izkārtojums veidots saskaņā ar Pantera modeļu koncepciju, skalošanas tvertne ar tilpumu 500 l nodrošina optimālu tīrīšanas veiktspēju.

Neuzpildīts agregāts sver tikai aptuveni 12 t, tas ir viegls savā veiktspējas klasē. Ar dzinēja jaudu 306 ZS (225 kW), kas hidrauliski tiek pārnesta uz riteņiem, piedziņa ir lieliski pielāgota ekspluatācijas apstākļiem un var ekonomiski darboties jebkuros apstākļos.

Agregātam ir hidrauliskā ritošās daļas platuma regulēšana, standarta aprīkojumā – 2.00–2.75 m. Turklāt priekšējos riteņus var iestatīt minimālajam, aizmugurējos riteņus – maksimālajam riteņu platumu, tā mazinot augsnes noblīvēšanos. Šasijas attālums no zemes ir aptuveni 1.30 m, tas ļauj viegli pārvietoties cauri augstiem kultūraugu stādījumiem.

Vēl viens svarīgs aspekts ir integrētā slīpuma kompensēšana. Sensori nosaka mašīnas slīpumu un automātiski notur to horizontālā stāvoklī līdz noteiktam slīpumam. Šī funkcija kombinācijā ar mašīnas zemo smaguma centru un hidropneimatisko ritošo daļu nodrošina augstu stabilitāti un braukšanas komfortu, strādājot slīpumā jeb kalnainos apstākļos.

Panteras smidzināšanas stieņi ar unikālu lidaparāta konstrukciju nodrošina 24–48 m darba platumu ar vairākām samazinājuma iespējām un izteikti mazu svaru, jo stieņa pēdējie metri izgatavoti no viegla karbona materiāla. Īpaši ātra un precīza strēles vadība ContourControl ļauj sasniegt lielu darba ātrums, nemazinot darba kvalitāti.

DirectInject sistēma ir pieejama kā papildaprīkojums. Tas ļauj pēc vajadzības dažās sekundēs pievienot papildu produktus, padarot pašgājēja smidzinātāja izmantošanu vēl ērtāku un efektīvāku, turklāt visas funkcijas – no aktivizēšanas līdz tīrīšanai – var iedarbināt no kabīnes, nospiežot vienu pogu.

Leģenda tirgū
Par leģendu kļuvušā minerālmēslu kliedētāja sērija ZA-TS papildināta ar jaunu modeli ZA-TS 5000. Agrāk ZA-TS klāstā bija pieejams modelis ar tvertnes ietilpību līdz 4200 l, jaunā tvertnes ietilpība līdz 5000 l, kas ļauj apstrādāt lielāku platību un ceļ darba produktivitāti.

Tvertnes ietilpības palielināšana par 800 l salīdzinājumā ar iepriekšējo modeli samazina agregāta uzpildes reižu skaitu, tādējādi vienkāršojot loģistiku. Turklāt var samazināt braucienu skaitu no lauka uz saimniecību un iegūto laiku optimāli izmantot mēslojuma iestrādei, nodrošinot efektīvu mēslošanu atbilstoši prasībām.

ZA-TS 5000 standarta komplektācijā ietilpst Ultra rāmis un Profis svēršanas sistēma. Pateicoties Profis svēršanas sistēmas integrācijai ISOBUS programmatūrā, iespējams kontrolēt uzpildes līmeni, atlikušo tilpumu un veikt precīzu uzpildīšanu. Maksimālo kravnesību 4500 kg var izmantot pilnībā, neriskējot pārslogot izkliedētāju. Ir pieejami arī viedie risinājumi, piemēram, WindControl un ArgusTwin.

Viens izkliedētājs – gan minerālmēsliem, gan kaļķim
Absolūts jaunums tirgū ir kombinētais minerālmēslu piekabināmais izkliedētājs ZG-TX, ar kuru var precīzi izkliedēt gan granulētos minerālmēslus, gan kaļķi. Tādējādi ZG-TX apvieno TS izkliedēšanas ierīces priekšrocības ar diskos integrēto sistēmu AutoTS, lai nodrošinātu optimālākos kaļķa izkliedēšanas rezultātus arī pie lauka robežām.

Līdz šim kombinētie izkliedētāji ar vienas konveijera lentas palīdzību padeva minerālmēslus vai kaļķi uz diviem izkliedēšanas diskiem. Taču arī kombinēto izkliedētāju segmentā klienti pieprasa augstāko precizitāti. Tāpēc AMAZONE nolēma izpētīt jaunus veidus mēslojuma izkliedes jomā apvienojumā ar TS izkliedētāja precizitāti. Iegūtais rezultāts daudzos aspektos ir jauns.

Jaunajam agregātam ZG-TX vienkāršas teknes vietā, pa kuru mēslojums tiek virzīts uz diskiem, ir integrēta piegādes punkta regulēšanas sistēma. Tas savukārt ļauj izmantot citas precīzās sistēmas, piemēram, HeadlandControl un Section Control. Rezultātā no TS izkliedētājiem pazīstamā izkliedēšanas sistēma nodrošina precīzus izkliedēšanas modeļus līdz 54 m darba platumam. Apvienojumā ar griezes momenta mērīšanas sistēmu FlowControl precīza izkliedēšanas daudzuma regulēšana tiek garantēta jau ar pirmajām darba sekundēm. Koordinēta elektriski regulējamā dubultā aizvara un konveijera lentes ātruma darbība nodrošina precīzu mēslošanas līdzekļu dozēšanu.

ZG-TX nosaka arī jaunus standartus izkliedēšanā uz lauka robežām. AutoTS diskā integrētā pierobežas izkliedēšanas sistēma tiek uzstādīta agregāta labajā pusē kā daļa no TS izkliedēšanas sistēmas, garantējot precīzu darba rezultātu līdz pat lauka malai arī liela darba platuma apstākļos. Iepriekš šī funkcija bija tikai ZA-TS un ZG-TS precīzajiem izkliedētājiem, tagad tā ir arī ZG-TX. Šādas lauku pierobežas izkliedēšanas sistēmas izmantošana kombinētajā izkliedētājā ir unikāla.

Pāreja no kaļķu izkliedēšanas uz minerālmēslu lietošanas režīmu vai otrādi ZG-TX modelim ir vienkārša un ērta. Tikai jānomaina dažas detaļas – izkliedēšanas diski, aizsargi un padeves sistēma. Pateicoties viedajai programmatūrai, terminālis atpazīst, ka izkliedētājs ir pārveidots uz citu režīmu. Izkliedētāju var pilnībā pārkonfigurēt aptuveni 25 minūšu laikā.

Piekabināmajam kombinētajam izkliedētājam ZG-TX ir pieejams dažāda līmeņa aprīkojums, kas ļauj agregātu pielāgot izmantošanai lielākās un mazākās saimniecībās. Rāmis Special ir pieejams ar tvertnes ietilpību 6800 l un 9000 l ar maksimālo pieļaujamo pilno masu 17 t.

Roboti arī uz lauka jeb risinājums automatizētai un autonomai augsnes apstrādei
Viens no interesantākajiem un inovatīvākajiem pasākumā prezentētajiem produktiem bija robots ar mulčēšanas kultivatoru, kas pārvietojas bez operatora un ir aprīkots ar AMAZONE sistēmu AutoTill un CLAAS sistēmu Autonomy connect. Tas ir pirmais uzņēmumu AMAZONE, CLAAS un AgXeed izveidotās alianses 3A (ADVANCED, AUTOMATION & AUTONOMY) radītais prototips. Uzņēmēji izveidoja aliansi, lai paātrinātu daļēji un pilnībā autonomu traktora-agregātu lauka darbiem kombināciju izstrādi, standartizāciju un laišanu tirgū.

Ar jauno AutoTill sistēmu mulčēšanas kultivatoriem iespējams automātiski iestatīt apstrādes dziļumu un pārvietošanās ātrumu, patstāvīgi veikt iekārtas funkcionālo vadību. AutoTill sistēma var strādāt gan ar standarta traktoru, brīdinot operatoru par problēmām ar iekārtu, vai neatkarīgi reaģēt uz kļūdu ziņojumiem, izmantojot agregātā uzstādītos sensorus un tādējādi atslogojot operatoru. AutoTill var darboties arī autonomi kopā ar pašgājēju robotu un kontrolēt mašīnas funkcionalitāti, kā arī patstāvīgi reaģēt uz problēmām un tās risināt augsnes apstrādes laikā.

Lai nodrošinātu veiksmīgu autonomās augsnes apstrādes ieviešanu, AMAZONE AutoTill rugaines kultivatoros ir iestrādājis dažādus sensorus procesu uzraudzībai. Piemēram, slīpuma sensors uz rāmja un ceļa mērīšanas sistēmai uz veltņa cilindra, kuri ļauj darba dziļumu automātiski pielāgot atbilstoši augsnes apstākļiem. Savukārt kultivatora zaru galu kontrolei izmanto induktīvo sensoru, ar kuru var noteikt uzgaļa nodilumu vai bojājumu, ļaujot laikus tos nomainīt, samazināt dīkstāves un nolietojuma izmaksas.

AutoTill var noteikt arī agregāta nosprostošanās faktu un to atrisināt, samazinot apstrādes dziļumu un darba ātrumu.

Rakstā apskatījām tikai dažas no AMAZONEs pēdējā laikā radītajām inovācijām un izstrādnēm, vairāk par oranži zaļo tehniku interesējieties pie tās oficiālā izplatītāja Latvijā SIA AMAZONE.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...