, .
cloudy 9.5℃
Vārda dienu svin: Egils, Egīls, Nauris

AgroCredit – finansējums visu lauksaimniecības nozaru pārstāvjiem

Renāte VĪTOLA , 10-02-2022
AgroCredit – finansējums visu lauksaimniecības nozaru pārstāvjiem

Saimnieks LV / 2021.gads (Novembris.)

Kopš nebanku finansētāja AgroCredit dibināšanas brīža aizritējuši jau 10 gadi. Par uzņēmuma veidošanu un attīstību stāsta AgroCredit dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Ģirts Vinters.

– Kā nonācāt pie lēmuma veidot uzņēmumu, kas finansē lauksaimniecības nozari?
– Darbojos banku jomā kopš 1999. gada, bija uzkrāta bagātīga pieredze, taču veidojās arī zināma rutīna. Strādāt lielās Skandināvu banku grupās nozīmē baudīt labus darba apstākļus un iegūt vērtīgu starptautisku pieredzi, taču tava rīcības brīvība ir ierobežota, visiem biznesa attīstības lēmumiem jābūt saskaņā ar kopējo grupas stratēģiju, un tā parasti tiek veidota otrpus jūrai. Radās sajūta, ka esmu izaudzis, lai radītu ko savu.

2010./2011. gadā pēc lielās finanšu krīzes banku sektors Eiropā bija nonācis jaunos apstākļos – bija jārisina problēmas ar daudziem klientiem, kas nespēja pildīt savas saistības, to darbību arvien vairāk ierobežoja un administratīvi noslogoja banku regulatori. Šādos apstākļos bankas vairāk fokusēja savu uzmanību uz aizdevumu atgūšanu no esošajiem klientiem un mazāk uz jaunu kredītu izsniegšanu un klientu finansējuma vajadzību apmierināšanu. Administratīvās izmaksas tika optimizētas, piedāvājot vairāk standartizētu pakalpojumu un atsakoties no individuāli pielāgotiem risinājumiem. Tā rezultātā daudziem Latvijas uzņēmējiem, t.sk. lauksaimniekiem pieejamais finansējums būtiski samazinājās un kļuva nepietiekams un nepieejams.

Aprunājos ar savu paziņu, pašlaik otru AgroCredit īpašnieku Jāni Kārkliņu un nolēmām, ka kopīgi vajadzētu izdoties piesaistīt finansējumu tādā apmērā, lai varētu sākt paši piedāvāt kreditēšanas pakalpojumus. Tā nu maģiskajā 11.11.11. datumā dzima SIA AgroCredit Latvia.

– Kāds bija AgroCredit sākuma posms? Vai, ar šodienas acīm un pieredzi skatoties, būtu darījis ko savādāk?
– Sākuma posms, radot ko jaunu un nebijušu, vienmēr ir entuziasma un pozitīvas enerģijas pilns. Pirmajā gadā piesaistījām kopējo finansējumu nepilna miljona eiro apmērā. Naudu AgroCredit investēja Jānis pats (no saviem advokatūras ieņēmumiem), mūsu ģimenes locekļi, draugi un paziņas, kas mūs zināja un uzticējās. Kopējā summa, protams, salīdzinot ar iepriekš pierastajiem banku mērogiem, bija neliela, taču gandarījums, ka to izdevies savākt pašiem, bez lielās Skandināvu mammas aizmugures – milzīgs.

Vēl strādājot banku sektorā, bija izveidojusies laba sadarbība ar vienu no Latvijas vadošajiem graudu tirgotājiem Elagro Trade un viņu kolektīvu, kas pamazām sāka savus klientus, kam trūka finansējuma, virzīt uz AgroCredit.

Vēlējāmies arvien ātrāk audzēt apjomus, un to prasīja arī sadarbības partneri un zemnieki, tāpēc turpmākajos gados tikāmies ar neskaitāmiem privātajiem un institucionālajiem investoriem, kas būtu gatavi uzticēt mums savu naudu un pelnīt par to procentus. Sākumā investoru izturēšanās bija nogaidoša un atturīga, taču pēc vairākām veiksmīgām sezonām piesaistīt finansējumu kļuva arvien vieglāk. Finansējumu mums sāka nodrošināt arī banka; izlaidām arī publiskās obligācijas; sākām izmantot tiešsaistes finansējuma piesaistes platformas. Daudz ko esam mēģinājuši, lai saprastu, kas vislabāk strādā. Par paveikto nav nožēlas un vēlmes, ko mainīt. Uzņēmums ir izaudzis pakāpeniski, sabalansēti, soli pa solim. Tā, manuprāt, ir pareizā izaugsmes stratēģija.

– Ko AgroCredit spēj piedāvāt saviem klientiem un kāpēc lauksaimnieki izmanto AgroCredit pakalpojumu?
– Manuprāt, tā ir mūsu projektu vadītāju spēja iedziļināties un veltīt laiku katra klienta vajadzību saprašanai un kompetence piedāvāt atbilstošākos finansēšanas risinājumus. Mēs esam ne tikai finansētāji, bet arī klienta finanšu konsultanti – sarežģītākajos projektos dažkārt kombinējam vairākus mūsu finanšu pakalpojumus.

Mūsu šobrīd pieejamie finansējuma veidi ļauj risināt vairumu saimniecību ikdienas finanšu vajadzību – varam nofinansēt apgrozāmos līdzekļus, tehnikas iegādi, zemes iegādi, kā arī aktīvi līdzfinansējam ES struktūrfondu projektus. Aicinām ikvienu lauksaimnieku, kam ir kāda finansēšanas vajadzība, vērsties pie mums – ja varēsim, palīdzēsim paši, ja mūsu finansējums nebūs piemērots, ieteiksim rīcības variantus.

– Kreditēšana tiek saistīta ar lieliem riskiem, kā AgroCredit vērtē šo kredītrisku, kā notiek sadarbības veidošana?
– Kreditēšana ir saistīta ar izsvērtiem riskiem un pareizu to novērtējumu. Aizvadītie 10 gadi ir parādījuši, ka risku izvērtēšanā uzņēmums iet pareizo ceļu. Kredīti, kas bija izsniegti un ko klienti nespēja atmaksāt (tie kas ir bijuši jānoraksta), sastāda mazāk par 0.5 % no kopējo izsniegto kredītu apjoma, kas salīdzinājumā ar citu tirgus dalībnieku rādītājiem ir labs līmenis. Tas, ka darbojamies vienā nozarē (kreditējam tikai lauksaimniekus), ļauj mūsu darbiniekiem uzkrāt bagātīgu informāciju par nozari, klientiem un izveidot labu kontaktu tīklu ar dažādiem nozares pārstāvjiem. Šīs zināšanas un informācija ir ļoti būtiska, veicot katra kredīta pieteikuma izvērtēšanu un prognozējot, vai konkrētais kredīta ņēmējs spēs atmaksāt prasīto aizdevumu. Spēja iedziļināties katrā projektā un kompetenta lēmuma pieņemšana ir saprātīgas kredītrisku vadības pamatfaktori.

– Vai var teikt, ka jūsu mērķis ir ilgtermiņa attiecības ar klientiem?
– Protams. Mēs darbojamies šaurā nozarē ar ierobežotu potenciālo klientu un sadarbības partneru skaitu, tāpēc nevaram atļauties vārīt ziepes. Es domāju, ka mūsu klienti jau ir pārliecinājušies, ka vērtējam un meklējam risinājumus, ne tikai izsniedzot kredītus, bet arī gadījumos, kad ir problemātiskas situācijas konkrētajam klientam vai nozarei kopumā. Šādās situācijās esam ne tikai nākuši pretī mūsu klientiem, kuriem nepieciešams pamainīt kredīta atmaksas kārtību, bet arī palīdzējuši lauksaimniekiem, kuru kreditori nav bijuši tik pretimnākoši un kuriem tālākā darbība šī iemesla dēļ bijusi apdraudēta. Tieši darbs ar problēmsituācijām un iespēja redzēt zemnieku atkal nostājamies uz kājām laikam ir tas, kas man personīgi šajā biznesā dod vislielāko ilgtermiņa gandarījumu.

– Esat uzņēmuma vadībā divi partneri, kā jūs sadalāt kompetences?
– Jā, mēs ar Jāni Kārkliņu esam divi uzņēmuma dalībnieki un vadītāji. Es pats vadu visus ikdienas procesus un uzņēmuma darbību. Jāņa pamatnodarbošanās ir viņa advokātu prakse, taču viņa zināšanas plaši izmantojam, gan sastādot uzņēmuma dokumentāciju, gan izvērtējot klientu projektu iespējamos kredītriskus un juridiskos riskus kredītkomitejā. Dažkārt Jāņa kompetence ļauj mums pakonsultēt mūsu klientus, kas nonākuši kādā juridiska rakstura problēmsituācijā.

Tieši finanšu un juridisko zināšanu apvienošana ļauj mums vispusīgāk vadīt uzņēmumu, pieņemt kompetentus lēmumus un sastrukturēt sarežģītākos darījumus.

Agro Credit sevi pozicionē ar vārdu salikumu – kvalitatīvi kreditēšanas pakalpojumi. Ko tas nozīmē jums?
– Jā, mēs ticam, ka pakalpojums, ko piedāvājam lauksaimniekiem lauksaimniekiem, ir kvalitatīvs. Tas ietver vairākas šķautnes. Pirmkārt, tie, protams, ir kredīta nosacījumi – cena un līguma noteikumi, arī tas, cik caurspīdīgi un saprotami tie klientam ir atspoguļoti līgumā. Kaut arī cenas ziņā nekonkurējam ar banku lielo un nodrošināto ilgtermiņa kredītu nosacījumiem, nenodrošināto kredītu un nebanku finansētāju sektorā mūsu piedāvājums ir ļoti labā līmenī un tirgū nav daudz līdzvērtīgas alternatīvas. Otra šķautne ir kreditētājs – tā kompetence, darbības stils un reputācija. Lai klienta kredīta pieteikums tiktu pareizi novērtēts un viņam piemeklēts piemērotākais finanšu risinājums un darījuma struktūra, kreditētāja pārstāvim ir jābūt kompetentam konkrētajā nozarē. Kompetence un kreditētāja darbības stils kļūst par izšķirīgu faktoru brīdī, kad lietas nesokas tik labi un ir jāmeklē iespējas, kā pagrozīt atrunāto kredīta atmaksas kārtību. Mūsu pieeja un uzņēmuma filozofija šādā situācijā ir veikt maksimāli iespējamo, lai klients atkal nostātos uz kājām. Trešā šķautne ir pieejamība un darbības ātrums. AgroCredit mērķis un noteiktais standarts ir sniegt atbildes klientiem ne ilgāk kā dažu dienu laikā.

Agro Credit šogad svin 10 gadu jubileju. Vai jūs kā uzņēmuma vadītājs varat teikt, ka esat izdarījis visu, ko spējāt šajos 10 gados? Vai tomēr ir projekti, attīstības posmi, kurus esat plānojis tuvākajai piecgadei?
– Uzņēmuma filozofija šo 10 gadu laikā ir bijusi sabalansēta izaugsme. Protams, gribas visu sasniegt ātrāk un strauji kāpināt darbības apjomus, taču ir svarīgi, lai uzņēmums attīstās harmoniski, lai pieaugošiem kreditēšanas apjomiem līdzi tiek kredītresursu piesaiste, darbinieku apjoms, IT risinājumi un citi uzņēmuma elementi.

Pa šiem gadiem kopā esam izsnieguši kredītus vairāk nekā 70 milj. EUR apmērā, finansējuši mazos un vidējos zemniekus, kā arī raduši dažādus risinājumus daudziem Latvijas lielzemniekiem. Esam iesaistījušies un novērsuši vairāku saimniecību ūtrupes. Saviem investoriem esam devuši labu iespēju naudas ieguldījumam. Esam izveidojuši patīkamu un draudzīgu kolektīvu. Visu paveikt nevar neviens, bet kopumā esmu ļoti priecīgs par uzņēmumu, ko kopējiem spēkiem esam radījuši.

– Ir tāds teiciens – viens nav karotājs...
– Noteikti nē. Tieši komanda ir tā, kas nosaka kopējo rezultātu. Mums ir maza, bet ļoti kompetenta, entuziastiska un uz kopējo rezultātu vērsta komanda. Ir patīkami kopā ar kolēģiem ikdienā strādāt un svētku reizēs atpūsties. Paldies viņiem par to.

Paldies arī Elagro Trade vadībai un komandai, kas pirms 10 gadiem mani iedrošināja radīt AgroCredit un joprojām ir lieliski partneri.

Paldies investoriem un visiem finansētājiem, kuri noticēja AgroCredit idejai un bez kuru finansējuma šo visu nebūtu bijis iespējams radīt.

– Ko varam sagaidīt no AgroCredit nākamajā desmitgadē?
– Harmonisku izaugsmi! 10 gadu jubileja jau ir tikai datums kalendārā. Uzņēmums turpina tālāko attīstību. Nevarēsim pat kārtīgi nosvinēt pandēmijas ierobežojumu dēļ.

Galvenie uzņēmuma mērķi ir saistīti ar kopējo finansēšanas apjomu kāpināšanu, pakalpojumu klāsta paplašināšanu, modernizēšanu un arvien kvalitatīvāku kreditēšanas pakalpojumu nodrošināšanu visiem Latvijas lauksaimniekiem.

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...