, .
clearsky_day 16.2℃
Vārda dienu svin: Gaida, Arnis, Arno

Aglonas maizes veistūkļa ceļš

Vanda Davidanova , 16-05-2023
Aglonas maizes veistūkļa ceļš

Tikšanās ar maizes veistūkli katram būs smaržīga un garšīga, bet jādodas uz Aglonu, kur jau 22 gadus šo Latgales maizes brīnumu cep maizes ceptuvē. Atmiņu stāsti vēsta, ka kopš 19. gadsimta beigām to cepuši gandrīz katrā lauku sētā.

Veistūklis no lielā cepiena bijis pēdējais mīklas pikucītis – sakasnītis. To ar plaukstām izplacinājuši, izveidojot pamatni, kuras vienā malā likuši pildījumu – sasmalcinātu kūpinātu speķi un sīpolus, un ietinuši jeb ievīstījuši mīklā. Rezultāts ir garšīgs un sātīgs, brūns, spīdīgs maizes kukulītis.

2000. gadā Vija Kudiņa Aglonā atvēra maizes ceptuvi, jo laba maize vajadzīga uz katras ģimenes galda. Viņa, domās atgriežoties savā bērnībā, atminas maizes veistūkli: “Cik sevi atceros, tik atceros arī veistūkli. Mamma bija pieprasīta godu saimniece, un es kopš bērnības gāju līdzi uz godu mājām – arī tāds ziķeris noderēja virtuvē. Biju ziņkārīga un zinātkāra, skatījos un brīnījos, kā strādā lielās saimnieces. Iegaumēju. Pajautāju. Un tieši maizes veistūklis nāca ar pārsteigumu – izrādījās, ka tas var būt godu ēdiens, nevis tikai izcepts ģimenē bērniem. Es šo maizīti esmu nesusi līdzi savās gaitās cauri dzīvei, un tā, kopš atvēru Aglonā maizes ceptuvi, veikalu, pēc tam Maizes muzeju, tas līdzās citām maizēm daudzina Aglonu, kā arī Latgales kulināro mantojumu...

 

 

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sasniedz mērķi ar SEB finansējumu
Sasniedz mērķi ar SEB finansējumu

SIA SEB līzings Valdes priekšsēdētājs Renārs Vīksna ar vairāk nekā 19 gadu ...

ZS "Ķērpji" – apņēmīgi, neatlaidīgi un skaisti
ZS "Ķērpji" – apņēmīgi, neatlaidīgi un skaisti

Bauskas novadā, Brunavas pagasta zemnieku saimniecības Ķērpji saimniece Ras...

Pavasara darbi ganībās
Pavasara darbi ganībās

Pavasaris jau ir uz sliekšņa, tādēļ laiks plānot, kādus darbus būtu nepieci...

Nenovērtētā selēna nozīme lopkopībā
Nenovērtētā selēna nozīme lopkopībā

Manuprāt, saimnieki jau sen ir sapratuši, ka, lai veiksmīgi vadītu piena va...