, .
fair_night 2.4℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

Zaļās operācijas vīnogulājos

Dzintra Dēķena , 29-03-2021
Zaļās operācijas vīnogulājos

Dārzs un Drava / 2020.gads (Vasara.)

Ja rudenī vīnkoks pareizi apgriezts un pavasarī liekie, rudenī atstātie dzinumi izlauzti, saimniekam tāpat visu vasaru nāksies apčubināt savu vīnkoku, lai iegūtu kvalitatīvu ražu. Šīs vasaras aktivitātes dēvē par zaļajām operācijām. Kam tad būtu jāpievērš uzmanība, lai vīnkoks vasarā nepārvērstos sabiezinātā džungļu krūmā, kur ogu ķekari vai ar uguni jāmeklē?

Lieko dzinumu izlaušana. Tie ir dzinumi, kas izauguši uz stumbra, daudzgadīgajiem un viengadīgajiem dzinumiem no snaudošajiem pumpuriem. Ja ir nepieciešams, kādu no tiem var atstāt vainaga atjaunošanai. Pārējos izlauž, kad tie sasnieguši 10 cm garumu un redzams ziedpumpurs. Uz diviem līdz trijiem dzinumiem ar ziedpumpuriem atstāj vienu dzinumu bez ziedpumpuriem, lai palielinātu lapu virsmu. Parasti tas ir jūnija vidus, šogad varētu būt nedaudz vēlāk, atkarībā no ģeogrāfiskās atrašanās vietas, bet līdz jūnija beigām liekie dzinumi gan jāizlauž. Ja uz iepriekšējā gada dzinumiem veidojas dubultdzinumi, kas izauguši no aizvietotājpumpuriem, tad atstāj spēcīgāko, bet vārgos, sīkos dzinumus izlauž. Tas īpaši svarīgi ir spēcīgi augošām šķirnēm, kam ir tendence sabiezināt krūmu. Vāji augošām nevajadzētu pārcensties ar dzinumu izlaušanu, lai pārāk nesamazinātu apgaismoto lapu virsmu un būtu vairāk barības vielu.

Dzinumu galotņošanu veic ziedēšanas sākumā, lai novērstu ziedu nobiršanu un ķekars saņemtu vairāk barības vielu. To parasti atkarībā no šķirnes agrīnuma veic jūnija pēdējā dekādē. Zinot šķirni un ķekaru lielumu, jāizvērtē, cik lapas aiz ķekara jāatstāj. Šķirnēm ar vidēja lieluma ķekariem tās būtu astoņas lapas, šķirnēm, kas veido lielus, ap kilogramu smagus ķekarus atstāj vairāk lapas un galotni nokniebj. Galotni nekniebj dzinumiem bez ķekariem, tiem jāļauj augt un attīstīties nākamā gada ražai.

Šķirne  ‘Guna’ Sabiles vīna kalnā.

Svarīgs darbs ir pazarīšu galotņošana. Pēc dzinumu galotņošanas un ziedēšanas sāk strauji augt pazarītes. Tajās aktīvi noris dažādi aktīvi fizioloģiskie procesi un fotosintēze, bet, ja neierobežo to augšanu, sabiezinās vainags, tiek atņemtas barības vielas galvenajam dzinumam, palēninās ogu attīstība ķekaros un palielinās slimību izplatības risks. Tādēļ, kad pazarītei ir trīs līdz četras lapas, aiz otrās lapas pazarītes galotnīti nokniebj. Nedrīkst izlauzt visu pazarīti, lai netiktu bojāts ziemojošais pumpurs. Tas ir pumpurs, kas atrodas lapas padusē un kam nākošā gadā vajadzētu dot ražu, pazarīte ir tā barotāja. Ja pazarītei veidojas ziedpumpurs, to izlauž. Pilnībā izlauž arī otrās paaudzes pazarītes. Šos darbus vasarā veic vairākas reizes.

Visu dzinumu saīsināšanu veic vasaras beigās virs pēdējās stieples, lai pilnībā apturētu vīnkoka augšanu, viengadīgo dzinumu nobriešanu un veicinātu ražas ienākšanos.

Īsi pirms ogu ienākšanās veic lapu retināšanu. To īpaši ieteicams darīt vēsos, mitros rudeņos. Tādā veidā ķekariem piekļūst vairāk gaismas, samazinās ogu pūšana un paaugstinās kvalitāte. Ap ķekaru izgriež vecās lapas, atstājot kātiņu, lai nepaliktu brūce.

Uz pagājušā gada dzinuma plaukst jaunie dzinumi, kas šogad dos ražu.

Šķirnēm ar lieliem, blīviem ķekariem dažkārt nepieciešama arī ķekaru retināšana, lai, ogām piebriestot, tās nebūtu ļoti saspiestas, neplaisātu un neveidotos puve.

Vīnkokam augšanas laikā veidojas arī vītnes jeb ūsas. Ja dzinums ir piestiprināts pie stieplēm, tad šīm ūsām nav nozīmes un, lai taupītu barības vielas, kā arī rudenī būtu vieglāk dzinumus atbrīvot no stieplēm, tās ieteicams izkniebt.

Tie arī ir galvenie vīnkoka veidošanas paņēmieni vasarā labas, kvalitatīvas ražas iegūšanai. Lai izdodas!

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Ar sirdi laukos, ar prieku pa dzīvi
Ar sirdi laukos, ar prieku pa dzīvi

Kristīne Kristjansone. Nemiera gariņš – tā varētu raksturot Kristīni. Arī b...

Atpakal pie bitēm
Atpakal pie bitēm

Atceros no bērnības, kā vasarā vecāmāte šūnoja kāres un sildīja šūnotāju uz...

Biškopība – aizraušanās vai nepieciešamība?
Biškopība – aizraušanās vai nepieciešamība?

Ar Sandru Kļaviņu Maslen jeb Sandriņu (kā viņu sauc Māmuļa), iepazinos pirm...

Koki, meži un dīķi
Koki, meži un dīķi

Vērojot Latvijas mežaino ainavu ar upēm un ezeriem, nekritiskam skatītājam ...