, .
cloudy 3℃
Vārda dienu svin: Austris

Vēsturiskā parka pārvērtības Anglijā

Ineta Ozoliņa-Skrūzmane , 07-11-2024
Vēsturiskā parka pārvērtības Anglijā

Dārzs un Drava / 2024.gads (VASARA)

Foto: personīgais arhīvs

Ikdienā dzirdot dažādu paaudžu komentārus par izmaiņām Bulduru tehnikuma parkā pēdējo gadu laikā, savos ceļojumos arvien vairāk uzmanības pievēršu pasaulē zināmu dārzu un parku vēsturei. Kā tas nākas, ka daži no tiem izdzīvo cauri gadsimtiem un priecē mūs joprojām, bet daži pazūd ne tikai no kartes, bet arī no atmiņas?
Kas būtu jādara, lai šo atmiņu saglabātu?

Cirptie kokaugi simetriskā izvietojumā.

Krāsu akcenti agrā pavasarī.

Pīta Oudlfa graudzāļu labirinti.

Ainaviskā parka augi.

Graudzāles parka regulārajā daļā pie centrālās strūklakas.

Fritilārijas kā tempļa kolonnas.

Kukaiņu mājiņas.

Vistērijas pie ēkas drupām.

No arhitektūras atlicis visai maz, bet tā ir gana iespaidīga.

Melno ziedu dramatika.

Japāņu tiltiņš.

Toņu bagātība tulpēs.

Šajā pavasarī, dodoties kopā ar dēlu atpūtas braucienā pa Angliju, nejauši atradām bukletu ar adresi Staffordshire Trentham park (Stafordšīras Trentemas parks), kas mums bija pa ceļam. Parka nosaukums dārzu vēsturē ir zināms, vēl pievilcīgāku šo vietu padara reklāma mājaslapā par daudzveidīgajiem bērnu izklaides laukumiem, dažādiem putniem un dzīvniekiem un vilinošo iespēja to apmeklēt kopā ar suni.

Kā vēsta informatīvie paneļi pie parka senākajām ēkām, pirmo reizi šī vieta minēta vietējās zemes grāmatās 1086. gadā, vairākus gadsimtus tur atradies Augustīniešu klosteris. Skarbais Henrijs VIII klosteri likvidējis 1537. gadā, ēkas karaļnams pārdevis vietējam vilnas tirgotājam Džeimsam Levesonam, kura ģimenes mantinieki maksājuši īri par zemi līdz pat 1948. gadam. Vairāku gadsimtu laikā ēkas daudzkārt demolētas, palikušas bez aprūpes un to drupas aizvien vēl redzamas, bet pārsteidzošā kārtā šīs pārmaiņas dārzam ir nākušas tikai par labu.

Dārza pirmsākumi datēti ar 1639. gadu, un tā plānojums, kā jau tas 17. gs. dārziem pieklājas, bijis simetrisks ēkas turpinājums. No tā gan nekas daudz nav atlicis, jo 18. gs. beigās šeit, tāpat kā neskaitāmos citos Anglijas dārzos, izpaudies trakais sers Lanselots Brauns (Capability Brown), aizmēžot vēsturē formālo simetriju un ieviešot brīvo, ainavisko plānojumu. Labā ziņa ir tā, ka gan uzpludinātie ezeriņi, gan garās pastaigu takas ap to un pat daži viņa stādītie koki apskatāmi arī šodien.

Pašreizējais simetriskā dārza plānojums ir izveidots 19. gs. pēc autora sera Čārlza Berija plāna. Karalienes Viktorijas stilā atjaunotajai mājai tuvākajā dārza daļā atgriezušās simetriska plānojuma dobītes ar krāšņām daudzgadīgām puķēm. Augi, protams, nav izdzīvojuši līdz mūsdienām, un, kad pēc gandrīz gadsimtu ilga uzplaukuma un nolaidības perioda īpašums nonācis lielas privātās kompānijas rokās, dārzu restaurēt uzdots Čelsijas festivāla zelta medaļniekam Tomam Stjuartam Smitam. Viņš atdzīvinājis parka regulāro daļu ar vēsturisku un mūsdienīgu daudzgadīgo augu dekoratīvajiem stādījumiem. Tajā ir vairāk nekā 400 dažādu šķirņu 80 000 ziemciešu. Zemāk, tuvāk ezeram, izvietotas mitrummīlošās šķirnes, kas prasa bagātīgāku augsni, bet augstāk, tuvāk mājai, vairāk stādītas Eiropas stepju sausumizturīgās sugas, kas spēj augt smilšainās augsnēs. Daudzas no tām ir pašlaik tik populārās graudzāles, īpaši skaisti šie stādījumi esot sarmainā Anglijas ziemas rītā.

Jaunajiem attīstītājiem ir viedoklis, ka Trentham dārzs nekad nevar būt gatavs – tam jābūt nepārtrauktā attīstībā, stingri balstoties uz vēsturiskajām saknēm, bet ar skatu nākotnē. Tādēļ parka ieejas daļā ar senajām sekvojām fonā izvietoti slavenā mūsdienu graudzāļu guru Pīta Oudolfa (Piet Oudolf) labirinti. Agrā pavasarī, kad parku apmeklēju es, tie gan atgādināja pelēcīgu daudzgalvainu frizūru nevīžīgi veidotus griezumus, bet varu iztēloties, cik skaisti tie izskatās vasaras pilnbriedā. Labirintu ejās izvietoti soliņi klusai meditācijai un Robina Vaita (Robin Wight) fantastiskās metāla stiepļu skulptūras. Netālu no centrālās daļas izvietoti nelieli izglītojoši stādījumi – virtuves dārza replika, sensorais dārziņš, atblāzma no japāņu dārza, kukaiņu mājiņas u.c. Aktīvai atpūtai līdzās ir apjomīgs bērnu rotaļu laukums ar plašu piknika zonu. Sportiskāki apmeklētāji var izmēģināt spēkus no vēsturiskā parka atdalītajā atrakciju parkā. Un kur nu vēl iepirkšanās milzīgajā dārzu centrā – sākot no gumijas zābakiem dārzniekam līdz ekskluzīviem suvenīriem tūristam!

Precīzi nodalītās parka daļas reizē ap - vieno milzīgo parka teritoriju, radot sakārtotu sistēmu, kas mērķtiecīgi piesaista ģimenes un sniedz iespējas visdažādākajiem apmeklētājiem. Aukstajā, vējainajā agra pavasara dienā parkā valdīja dzīvība, kustība, aicinot tajā atgriezties.

Atjaunojot parku, varam veidot konkrētā vēsturiskā perioda sterilu kopiju, lai vērotu laikmeta iezīmes un mācītos no tām kā Vīnes Belvederā, bet tas tomēr nekad nebūs tieši tas pats parks. Varam ielikt senajā dārzā atrakcijas, izklaides ar karietēm kā Pakrojā, bet tad jāsaprot, ka apmeklējuma galvenais mērķis būs izklaide. Kā sabalansēt visu tā, lai cienītu vēsturisko bagātību, pāreju no viena laika citā un tomēr parks būtu cilvēkam ērti lietojams šodien? Trentas parka pašreizējo īpašnieku rūpes un ieguldītie desmitiem miljonu parāda, ka to var.

Regulārā daļa noslēdzas ezera krastā, un pāri tam skatāma ainaviskā daļa.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
GRĪŅU REZERVĀTĀ MĀJO ARĪ BITES
GRĪŅU REZERVĀTĀ MĀJO ARĪ BITES

Inese Dimanta ir ļoti uzņēmīga un enerģiska jauna sieviete, kas jau vairāk...

BŪT VAI NEBŪT BIŠKOPĪBAI. VAI LATVIJĀ VĒL BŪS VIETĒJAIS MEDUS?
BŪT VAI NEBŪT BIŠKOPĪBAI. VAI LATVIJĀ VĒL BŪS VIETĒJAIS MEDUS?

Biškopībai Latvijā ir gadsimtiem sena vēsture. Šodien tā atrodas kritiskā ...

SAGLABĀTA REZERVES KOPIJA ARĪ KARTUPEĻIEM
SAGLABĀTA REZERVES KOPIJA ARĪ KARTUPEĻIEM

Pēdējo gadu laikā daudz runājam par valsts aizsardzību pret naidīgās kaimiņ...

GAIĶĒNU BIOLOĢISKĀ SĒKLAUDZĒŠANA
GAIĶĒNU BIOLOĢISKĀ SĒKLAUDZĒŠANA

Saimniecība Gaiķēni atrodas Kauguru pagastā, Valmieras novadā. Tās ir Mārti...