Putekšņus pārnēsā vējš vai kukaiņi. Augi, ko apputeksnē vējš, veido lielu daudzumu lidotspējīgu putekšņu un lielu drīksnu ar daudziem sazarojumiem putekšņu uztveršanai. Pie šādiem augiem pieder lazdas un riekstkoki.
Pārējos augļaugus lielākoties apputeksnē kukaiņi. Šie augi veido salīdzinoši maz putekšņu, tie bieži ir salipuši un maz lidotspējīgi. Tie pievilina kukaiņus ar spilgti krāsotiem zieda orgāniem (t.sk. ultra-violetajā spektra daļā, ko neredz cilvēks), lai putekšņu un nektāra vākšanas laikā notiktu apputeksnēšana. Nozīmīgākie apputeksnētāji kukaiņi ir medus bites, jo tām pārziemo saime un ziedēšanas laikā darbojas jau liels bišu skaits. Arī kamenes ir nozīmīgi ap-puteksnētāji, jo tās lido zemākās gaisa temperatūrās nekā bites. Aukstā, vējainā laikā bišu darbība prak-tiski apstājas. Pēdējo gadu pētījumi rāda, ka savvaļas kukaiņu nozīme ir novērtēta nepietiekami, jo tie veic apputeksnēšanu divreiz efektīvāk nekā medus bites – pie vienāda ziedu apmeklējuma aizmetas vairāk augļu.
Bites un kamenes spēj izšķirt labus vai sliktus nektārdevējus augus pēc cukura satura nektārā, kas var būt ļoti atšķirīgs...
Pilnu rakstu lasiet pavasara Dārzs un Drava numurā!
Inese Dimanta ir ļoti uzņēmīga un enerģiska jauna sieviete, kas jau vairāk...
Biškopībai Latvijā ir gadsimtiem sena vēsture. Šodien tā atrodas kritiskā ...
Pēdējo gadu laikā daudz runājam par valsts aizsardzību pret naidīgās kaimiņ...
Saimniecība Gaiķēni atrodas Kauguru pagastā, Valmieras novadā. Tās ir Mārti...