, .
partlycloudy_day 13.9℃
Vārda dienu svin: Modra, Francis, Dmitrijs

Vērmeles košā pelēcība

Ilva Ozola , 01-09-2023
Vērmeles košā pelēcība

Dārzs un Drava / 2023.gads (RUDENS)

Puķu valstībā pelēkā krāsa ir vēl viena lieliska iespēja kombinēt augus, jo nav ne vienmuļa, ne garlaicīga. Īpaši gribētos akcentēt vērmeles ar pelēkiem un sudrabainiem toņiem, formu un faktūru variantiem, kas padarīs stādījumus vienkāršus un dabiskus. Ne mazāk būtiska ir vērmeles ārstnieciskā loma – tā ir sens tautas līdzeklis tēju, izvilkumu un pirtsslotiņu veidā ar pretiekaisuma iedarbību, gremošanas sistēmu stimulējošs, prettārpu un abortīvs līdzeklis. Iedarbojas uz nervu sistēmu, tādēļ lielas devas un ilgstoša lietošana nav vēlama. Virtuvē – garšviela un piedeva ēdieniem, dzērieniem. Vērmele ir brīnišķīga arī pušķos, kaltēta buntītēs vai kvēpināma.

 

Dārzā stāda vairākas dažāda izskata un pielietojuma sugas un šķirnes – no vieglām un gaisīgām, kas veido fonu, piemēram, ehinācijām, margrietiņām, helēnijām, rudbekijām līdz raupjām, ar palielām lapām, kas izceļ smalkas puķītes, piemēram, ģipsenes, sanvitālijas, verbenas. Kopt vērmeles ir viegli. Nogriežot tuvu zemei pavasarī vai vēlu rudenī, vasarā var saīsināt dzinumus par 1/3 vai 1/2, ja tie sāk izgāzties un gribat kompaktāku krūmiņu. Kompostu dod pavasarī, kad var sadalīt ceru. Salīdzinoši veselīgi augi ar lielu dzīvessparu, neprasa daudz jūsu laika, ļaujot aizgūtnēm baudīt to skaistumu un maģisko aromātu.

Parastā vērmele ‘Silverado’ (Artemisia absinthium ‘Silverado’) – daudzgadīga, izturīga, ar stāvu zarojumu, dzinumi un lapas klātas ar gaiši pelēku tūbojumu, kas padara augu samtainu un patīkamu taustei. Viss augs ar raksturīgo vērmeļu aromātu, jūlijā, augustā zied ar dzeltenīgiem, neuzkrītošiem ziediem, kas pievilina kukaiņus. Augumā sasniedz ap 60 cm, platums – līdz 40 cm, pēc vajadzības var saīsināt dzinumus un veidot zemāku, kuplāku ceru. Pieticīgs augs, pacieš karstumu un sausumu, piemērots dabiskajiem pļavas tipa stādījumiem, viegli audzējams, to negrauž zaķi un stirnas. Stāda saulainās vietās, labi drenētās augsnēs. Cers nav īpaši agresīvs, pēc vajadzības to var pavasarī atjaunot sadalot.

Ludviga vērmele ‘Silver Queen’ (Artemisia ludoviciana ‘Silver Queen’) – stāvs, 60–80 cm augsts, mazzarots augums un veselas, pasīkas, gaiši pelēkas, mīksti tūbainas lapas. Augustā veidojas sīki, neuzkrītoši dzeltenīgi ziediņi, kas pievilina kukaiņus. Stāda pilnā saulē, drenētās augsnes, pieticīga, spēj augt pasausās un nabadzīgās augsnēs. Jāņem vērā, ka veido sakņu atvases, augšana jākontrolē, izrokot nevajadzīgos dzinumus.

Vēl viena apstādījumos nozīmīga Ludviga vērmeles šķirne ir ‘Valerie Finnis’ (Artemisia ludoviciana ‘Valerie Finnis’). Šī vērmele ir ar robustām, palielām, samtaini pelēcīgām lapām, kam ir dziļāk izgrieztas maliņas, tā radot skaistu dekoratīvo efektu. Drukns, aptuveni 50 cm augsts krūms, jūlija beigās parādās neievērojami, dzeltenīgi ziediņi, kas pievilina kukaiņus. Augšanas apstākļu ziņā pieticīga un izturīga vērmele, labi aug sausās, smilšainās augsnēs. Veido atvases, no kurām jāatbrīvojas.

Stellera vērmele ‘Mori’s Strain’ (Artemisia stelleriana ‘Mori’s Strain’) – zema, kompakta, ap 15 cm augsta, veido sudrabainu paklāju, dekoratīvi nosedzot virsmu. Lapas samērā lielas, ar ieapaļām daivām un raupju faktūru, izcili dekoratīvas. Audzē pilnā saulē, gan sausās, gan vidēji mitrās augsnēs. Lieks mitrums traucē, lapas bojājas. Šai sugai nav raksturīgā vērmeļu aromāta. Kompaktā forma ir labi piemērota puķu traukiem, kastēm, kur tā izceļ viengadīgo puķu smalko būtību.

Austrijas vībotne (Artemisia austriaca) ir smalki veidota, gaisīga vērmeļu jeb vībotņu suga, kas veido sakņu atvases. Tās daudzie dzinumi, aizpildot dobes telpu, veido skaistas sudrabainas audzes, kas ir fons, lai izceltu lielākas, smagnējākas faktūras ziemcietes. Ja šķiet, ka atvašu ir par daudz, tās viegli var izraut, jo ir seklas. Augums – 20–50 cm, stublāji tievi, mazzaroti, ar raksturīgo vērmeļu rūgteno aromātu. Stāda pilnā saules gaismā, mazprasīga augsnes ziņā, bet necieš lieku mitrumu.

Šmita vērmele ‘Nana’ (Artemisia schmidtiana ‘Nana’) – ieapaļas formas ziemciete, kas fascinē ar sudrabaino krāsu, kas saulē un rasas lāsēs skaisti izgaismojas, lapojums ir mīksts un blīvs, tā vien prasās paglaudīt. Šāds mīlīgs ieapaļš kamoliņš sasniedz līdz 20 cm diametru, ir izcili dekoratīvs. Uz rudeni reizēm sāk dzeltēt lieka mitruma dēļ, tādēļ, jau stādot, vēlams padomāt par labu drenāžu. Labi iederas gan dobēs, gan puķu kastēs, tikai jāņem vēra, ka bagātīga mēslošana padara vērmeļu dzinumus gaļīgus un trauslus. Saisti, salīdzinoši veselīgi augi ar maģisku aromātu.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
CIECERES ŪDENSROZES
CIECERES ŪDENSROZES

Pašā Cieceres ezera krastā Brocēnu pusē iespējams pabūt mazajā Paradīzē, ku...

Viegli un maz kopjams dārzs
Viegli un maz kopjams dārzs

Mazkopšanas dārzs – mīts vai realitāte? Vai tas tikai tāds pats fantastisks...

Tas, kas tev apkārt, esi tu pats
Tas, kas tev apkārt, esi tu pats

Dienvidkurzemes novada Durbes pagasta Vīnrozēs, kas atrodas līdzās jaukajam...

Kas ir augu audu kultūras?
Kas ir augu audu kultūras?

Sabiedrībā diezgan bieži dzirdam: „Tas jau pavairots ar meristēmām!”, uz po...