, .
lightrain 5.7℃
Vārda dienu svin: Evija, Raita, Jogita

Vairāk saules! Dzeltenas ziemcietes pavasara priekam

Ilva Ozola , 15-03-2023
Vairāk saules! Dzeltenas ziemcietes pavasara priekam

Lai ziemas beigas ātrāk vēstītu par pavasara sākumu, var izmantot tik mīļo un sildošo saules krāsu puķu dobēs. Jebkuriem augšanas apstākļiem atradīsies kāds agrais ziedētājs, kas jūsu domas un izjūtas skaņos uz pavasarīgas nots.

Erante (Eranthis hyemalis) ir ļoti agra ziedētāja un puķe – cīnītāja. Marts taču reizēm gadās ar puteni, kupenām, erantes ziedi tad sakļauj ziedlapas mazā bumbiņā, kas kā boksa cimdiņš iet ringā ar sniega masām, spītīgi turoties pretī, un vienmēr uzvar, pārsteidzot un priecējot mūs. Augumā erante ir zema, nepilni 10 cm, bet koši dzeltenie ziedi ir ļoti efektīgi, īpaši saulē, kad atveras un ir lielākās grupās. Ap dzeltenajām ziedlapām veidojas zaļas kauslapas, kas kā zaļa krādziņa ieskauj dzelteno ziedu un vēl vairāk pietuvina pavasarīgās sajūtas. Erante ir viegli kopjama, tās ziedēšanai vajadzīga pilna saules gaisma, trūdvielām bagātas augsnes, kas ir pietiekoši mitras, bet bez stāvoša ūdens. Pēc noziedēšanas erantes lapas pakāpeniski dzeltē un atmirst. Nevajadzētu pie pirmajām pazīmēm uzreiz steigties griezt nost, jo auga saknenim jāpagūst nobriest. Ja erantes aug zālienā, pagaidiet, līdz tās nobrūnē un tikai tad pļaujiet.

Pavasara adoniss (Adonis vernalis) – līdz 60 cm augsta ziemciete ar smalku lapojumu, dzinumu galos veidojas koši dzelteni ziedi ar palielām dzeltenām ziedlapām un koši dzeltenu vidiņu. Pievilcīga, koša, pavasarīgi gaisīga ziemciete, kam pamatoti piešķirts sīriešu, feniķiešu un grieķu mitoloģijā skaistā, mūžam atkal no jauna atdzimstošā dieva vārds. Stādāma ar trūdvielām bagātās augsnēs saulainā vietā.

 

Purenes (Caltha palustris) šķirne ‘Multiplex’ – zema forma, kas nepārsniedz 20 cm, vainags klājeniskas formas, plešas uz sāniem līdz 25–30 cm, dekoratīvs tumši zaļš, spīdīgs, purenēm raksturīgais lapojums. Aprīlī, maijā zaļajos kātos veidojas koši dzelteni ziedi, kas pakāpeniski pieaug pildījumā un ziedēšanas beigās izskatās kā mazi pomponiņi. Kā jau purenei pienākas, nepieciešamas mitras augsnes, kas var būt īslaicīgi applūstošas.

 

Hibrīdais laimiņš (Sedum hybridum) ‘Winter Lemon’ – audzelīgs, mūžzaļām dzeltenzaļām lapām, sasniedz līdz 15 cm, klājeniskas formas. Košs un uzmundrinošs akmensdārzu augs, aug tiešā saulē, samērā nabadzīgās augsnēs.

 

Klinšu alise jeb aurīnija (Alyssum saxatilis) – zelta dzeltenu ziedu jūra, kas priecē uz kontrastējoša pelēkzaļa lapojuma 20–30 cm augstumā. Pieticīga un izturīga ziemciete akmensdārziem, dobēm saulainās vietās. Piemērota smilšainām, sausām, pat akmeņainām un nabadzīgām augšanas vietām, nav prasīga pēc barības vielām. Aurīnijas vainags dekoratīvi pārklāj mūrīšus, atbalsta sienas, ziedu laikā tas ir labs nektāraugs un pievilina daudz dzīvu radību. Pēc noziedēšanas apgriež noziedējušās ziedkopas, tādējādi uzturot kompaktāku vainagu. Ja klinšu alisi audzē smagās māla augsnēs, tā ir īsmūžīga un cieš no puvēm. Līdzīgi arī ļoti karsta un mitra vasara noved augu pie sēņu infekcijām, tad auga mūžs ir īss.

 

Lauztā sirds (Dicentra spectablis) ‘Gold Heart’ – koši dzeltenzaļas lapas, kas veido līdz 50 cm augstu ceru, kurā uz graciozi izliektiem kātiem rindojas maigi rozā sirdsveida ziedi. Augšanai piemērotas viegli noēnotas vietas un vidēji mitras trūdvielām bagātas augsnes. Pēc noziedēšanas lauztā sirds parasti pārstāj augt un cers nodzeltē, to var attālināt, bagātīgi laistot un mulčējot sakņu zonā. Košā krāsa padarīs gaišāku ne tikai tumšāko dobi, bet arī jūsu sirdis, jo šis augs ir filigrāni un sirsnīgi veidots mākslas darbs.


 

Miršu eiforbija (Euphorbia myrsinites) – daudzgadīgs augs, kas piesaista ar savu dīvaino izskatu. Līdz 10 cm augstumam veidojas kāti, kas cieši noklāti ar pelēkzaļām gaļīgām lapām, dzinumu galos pavasarī koši dzelteni ziedi, cers plešas līdz 40 cm, ir labs sedzējaugs un ārkārtīgi pieticīgs vietas izvēlē – aug saulē, nabadzīgās, sausās augsnēs. Jāatceras gan, ka eiforbijas piensula ir kodīga un augs nav domāts ēšanai, jo ir indīgs.

Smaržīgais citronmārsils (Thymus citrodorus) ‘Golden dwarf’ – sīklapains, 10 cm augsts pundurkrūmiņš ar dzeltenu lapojumu un vasaras otrajā pusē sīkiem violetiem ziediem, kas ir nektāra pilni un pievilina kukaiņus. Mārsils ir daudzveidīgi izmantojams – gan virtuvē, gan veselībai, gan krāšņumdobē, gan kā nektāraugs un barības bāze vairākiem tauriņu kārtas pārstāvjiem. Augšanas apstākļu ziņā tas ir apbrīnojami pieticīgs – aug tiešos saules staros, noderīgas sausas, akmeņainas, nabadzīgas augsnes ar mazu organisko vielu saturu.

 

Čīkstene (Sedum telephium) ‘Variegatum’ – ap 50 cm augsta ziemciete ar gaļīgiem dzinumiem un biezām, gaiši dzeltenām lapām, kam ir zaļa apmale. Stāvie dzinumi rudenī veido rozīgus ziedus, kas ir labs nektāraugs. Audzē pilnā saulē, vidēji mitrās līdz sausās augsnēs, var augt nabadzīgās, akmeņainās un nemēslotās augsnēs. Pieticīga, izturīga un pavasarīgi gaiša šķirne.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...