Dabas skaistumam vienaldzīgo nav – vai tās būtu tauriņu dejas uz ziediem, čaklo bišu rosība, vai vienkārši ziedu mušas atelpa no ierastās steigas.
Ir mazas lietas, ko varam dārzā veikt, lai biežāk redzētu mazos viesus savās dobēs. Nevajadzētu bīties tā varbūt piesaistīt dārzam ko sliktu vai bīstamu, – kukaiņu pasaulē katram ir sava loma barības ķēdē. Termins kaitīgie kukaiņi ir tikai cilvēka prātā.
Tauriņu un kukaiņu pievilināšanā īpaša loma ir čemurziežu dzimtas augiem, kuri ir gan vizuāli efektīgi, gan ar medicīniskām īpašībām.
Parastā fenheļa (Foeniculum vulgare) bronzas forma ir vienkārši audzējama un viennozīmīgi dekoratīva. Augs ir ar saldenu aromātu, sasniedz līdz 150 cm augstumu, tam ir stāvs, stingrs kāts ar smalkām, dilles izskata lapām brūnganos toņos. No vasaras vidus parādās plakanas formas dzeltenas ziedu kopas, kas turpina ziedēt līdz rudenim un ir kā lidlauks medus bitēm, zīdbitēm, smilšu bitēm, kamenēm, dažādu sugu lapsenēm, vabolēm un mušām. Fenhelis spēj piesaistīt plaša spektra kukaiņus, tādējādi atdzīvinot un atveseļojot mūsu dārzus dabiskā veidā. Bez tam fenheļa stādījumi ir barības bāze čemurziežu dižtauriņa kāpuriem, kas ir vieni no lielākajiem Eiropas tauriņiem un izcili, aizsargājami skaistuļi. Dažas kultūras nespēj sadzīvot ar fenheļa izdalīto aromātu un nīkuļo. Tādi ir kolrābji, pupiņas, tomāti. Audzēšanai var izvēlēties jebkuru dārza augsni, ja tā labi aizvada lieko mitrumu un nav stāvoša ūdens. Fenhelis ir visai sausumizturīgs un mīl saulainu augšanas vietu. Stādījumos fenhelis labi aizpilda telpu starp puķēm, kā gaisīga migliņa izceļot to skaistumu.
Dekoratīvais burkāns (Daucus sativa) ‘Dara’ ir vēl viens magnēts tauriņiem un bitēm. Tā viengadīgais, stāvais krūms sasniedz nepilnu metru. Smalkais lapojums tiešām atgādina mūsu tik pierasto dārzeni. Taču ziedkopas palielos, mežģīņainos čemuros fascinē ar tumši sarkaniem, brūnganiem līdz rozā toņiem. Krūms zied bagātīgi, no jūnija līdz vēlam rudenim, ierieš sēklas, sakļaujot uz centru čemuru. Sēklas ir dīgtspējīgas, tikai jāizvairās no savvaļas burkāniem tuvumā, lai nezaudētu šķirnes kvalitāti. Augšanas apstākļu ziņā šis ir pieticīgs augs, der ne pārāk bagātīgas, vieglas augsnes, pilns saules apgaismojums. Burkānus ‘Dara’ var sēt paliekošā vietā dobē, jo tas nemīl pārstādīšanu, vai iesēt kasetēs ar mazām šūnām un tad pārstādīt kā jaunstādiņus dobē. Dekoratīvie burkāni ‘Dara’ ir barības bāze dižtauriņu kāpuriem, tādēļ ļoti vēlami dārzā – ne tikai kā skaistuma avots, bet arī vērtīgs palīgs dabas daudzveidības saglabāšanā.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...