, .
cloudy -4.7℃
Vārda dienu svin: Tabita, Sarmīte

Pīlādžoga. Priekam un veselībai

Liene Jansone , 11-10-2022
Pīlādžoga. Priekam un veselībai

Pīlādzis kopš sendienām latviešiem bijis svēts koks un stādīts pie katras mājas. Mēs arī iestādījām – veselu dārzu! Tas atrodas Jelgavas novada Lielplatones pagasta Silavās, kur 1,5 ha platībā aug tūkstoš pīlādžu.

Doma par dārzu mums radās pirms mazliet vairāk nekā desmit gadiem – biju bērnu kopšanas atvaļinājumā, sanāca laiks kalt idejas un lasīt žurnālus. Kādā no tiem rakstā par lielogu mellenēm vai dzērvenēm (īsti neatceros), kā perspektīva kultūra bija minēti arī pīlādži. Zemes ap māju mums gana daudz, ar vīru spriedām, ka vajadzētu kaut ko uzsākt darīt. Tā kā te Zemgalē ir diezgan smags māls, bija skaidrs, ka mellenes vai dzērvenes mums nederēs, smiltsērkšķi tolaik jau bija diezgan izplatīti, turklāt ražas novākšana tiem visai piņķerīga – gribējās kaut ko citu.

Meklējām informāciju internetā, papildus arī pakonsultējāmies ar atsevišķām stādaudzētavām. Šo meklējumu rezultātā radās idejas par vairākiem interesantiem variantiem, bet tos attīstījuši neesam – tikai eksperimentam pa kādam stādam no visa kā pagalmā ielikām. Visvairāk no tiem man patīk ēdamie sausserži – ogas, kas vasarā pašas pirmās ir gatavas.

Doma par perspektīvajiem pīlādžiem nedeva miera... līdz materializējās.
Mūsu pīlādžu stāsts iesākās 2012. gadā, kad uzrakstījām Leader projektu. Īpašs paldies biedrības Lauku partnerība Lielupe vadītājai Līgai Švānbergai, kura palīdzēja ar nepieciešamo informāciju. Arī pēc projekta īstenošanas Lauku partnerība Lielupe dalās ar aktualitātēm un iespējām papildus piesaistīt ES finansējumu, organizē pieredzes apmaiņas braucienus.

Savu pīlādžu dārzu ierīkojām 2013. gadā. Ar ES finansējuma atbalstu iegādājāmies stādus, uzstādījām dārzam žogu, sarūpējām mauriņa traktoru zāles pļaušanai. Pīlādžu stādus pirkām Zaļenieku stādaudzētavā, ieaugās 99 % stādmateriāla. Ar šo stādaudzētavu mums izveidojusies ļoti laba sadarbība, noteikti iesakām to arī citiem.

Esam kupla ģimene: vīrs Atis, es un mūsu trīs bērni – Ralfs (11 gadi) un Roberts (8 gadi) iet skolā, bet četrgadīgā Rebeka apmeklē bērnudārzu.

Ikdienā es strādāju par projektu vadītāju, patīk darbs ar cipariem, arī izglītība ir atbilstoša – bakalaura diploms vadībzinātnē (RTU) un maģistrs ekonomikā (LU). Pēc 40 stundu darba nedēļas birojā brīvdienas laukos palīdz izvēdināt galvu un paskatīties uz pasauli citām acīm. Horoskopiem neticu un nesekoju, bet ar savu zodiaka zīmi esmu apmierināta – esmu tipisks auns ar visām no tā izrietošajām sekām. Par savu pastāvēšu un rezultātu spītīgi sasniegšu, lai tur vai kas...

 

 

Pilnu rakstu lasiet rudens Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Augļu ražas vākšana un ievietošana glabātavā
Augļu ražas vākšana un ievietošana glabātavā

Vienlīdz svarīgi ir augļus pareizi un netraumējoši noplūkt, vākšanas brīdī ...

Pirmās zemenes. 2. daļa
Pirmās zemenes. 2. daļa

Dārzs un Drava 2022. gada vasaras numurā stāstījāmpar zemeņu audzēšanas izm...

No čellistes par puķu meiteni
No čellistes par puķu meiteni

Agneses Kārklas dārzniecība atrodas Dobelē, Liepājas šosejā 1, bet viņas dz...

CIECERES ŪDENSROZES
CIECERES ŪDENSROZES

Pašā Cieceres ezera krastā Brocēnu pusē iespējams pabūt mazajā Paradīzē, ku...