, .
lightrain 5.8℃
Vārda dienu svin: Evija, Raita, Jogita

Peperomijlīdzīgā pileja - Ķīnas naudas puķe telpās

Zane Purne , 18-09-2024
Peperomijlīdzīgā pileja - Ķīnas naudas puķe telpās

Dārzs un Drava / 2024.gads (RUDENS)

Foto: Zanes Purnes personīgais arhīvs, publicitātes foto

Peperomijlīdzīgā pileja (Pilea peperomoides) un vēl vismaz 715 (atsevišķos informācijas avotos pat līdz 1000) pileju sugu ir vislielākā ziedaugu ģints, kas pieder nātru (Urticaceae) dzimtai. Savvaļā peperomijlīdzīgā pileja sastopama tikai Ķīnas dienvidos, uz akmeņiem ēnainās vietās, daļēji sausās augsnēs, kur ir pietiekami mitrs gaiss, 1500–3000 m virs jūras līmeņa. Savvaļas apstākļos aptuveni 30 cm gara un tikpat plata. Savā dabiskajā vidē augs ir apdraudēts. Tā kā peperomijlīdzīgā pileja ir viegli pavairojama, tā izplatījusies tropu, subtropu un siltajos mērenajos reģionos, izņemot Austrāliju un Jaunzēlandi.

Vēstures dati vēstī, ka 1906. gadā skotu botāniķis Džordžs Forrests ievācis peperomijlīdzīgo pileju Kangas kalnu grēdā Junaņas provincē. Augs ir atrasts arī Sičuaņas provincē. Vairāk ziņu nav līdz pat 1945. gadam, kad to Junaņas provincē atrada norvēģu misionārs Agnars Espegrīns un aizveda uz Norvēģiju.

Tālāk peperomijlīdzīgā pileja tika izplatīta visā Skandināvijā. Augs ceļoja dārznieku – amatieru vidū, bet rietumu botāniķiem tas nebija zināms līdz pat 20. gs. beigām. Beidzot augs 1978. gadā tika atzīts par peperomijlīdzīgo pileju, savukārt pirmā zinātniskā publikācija datēta ar 1984. gadu.

Daudzus gadus botāniķi nebija vienisprātis par to, kas īsti ir šis augs – pileja vai peperomija (Peperomia), jo bija virspusēja līdzība. Galu galā augs uzziedēja, un līdz ar to jautājums bija atrisināts, jo peperomijlīdzīgā pileja zied samērā reti. Oficiāli pasaulē tirdzniecībā augs parādījās 2010. gadā.

Pēdējos gados peperomijlīdzīgajai pilejai ir izveidotas šķirnes ‘Sugar’, ‘White Splash’, ‘Mojito’ u.c.

Peperomijlīdzīgā pileja ir daudzgadīgs, mūžzaļš augs ar spīdīgām, ādainām, gludām, apaļām, vidēji zaļa toņa lapām, ap 10 cm diametrā, uz gariem, gandrīz lapas viducī piestiprinātiem kātiem. Vecākās, apakšējās lapas parasti ir noliekušās, jo grūti noturēt smago lapas plātni. Telpās augs spēj izaugt 40, pat 50 cm augstumā, veidojot pamatīgu, kuplu krūmu.

Peperomijlīdzīgā pileja aug ar vienu stumbru, kas ar gadiem apakšējā stumbra daļā zaudē lapas. Jaunie dzinumi attīstās pie stumbra pamatnes vai uz stumbra. Ziedu parādīšanās un uzziedēšanas laiks ir grūti prognozējams, bet, ja uzzied, tad sīciņie zaļgani maigi rozā ziedi sakopoti nelielā skarā. Ja ziedi nobrieduši atvērties, tad, uzsmidzinot ūdeni, ziedpumpuri atveras un izmet putekšņu mākoni.

Peperomijlīdzīgā pileja vēlas augt no tiešajiem saules stariem pasargātās telpās. Tiešā saulē augam apdeg un brūnē lapas. Noēnotā vietā, netiešos saules staros, ik pa brīdim lapas jāatbrīvo no putekļiem (ar mitru drānu vai ieliekot zem ūdens dušas), kas viegli uzkrājas uz lapām, tādējādi palīdzot peperomijlīdzīgajai pilejai saņemt vairāk gaismas. Ja augs novietots, piemēram, uz palodzes, tas ik pa brīdim jāpagroza, lai augtu simetrisks.

Optimālā gaisa temperatūra telpās augam ir 15‒24 °C. Ir veikti izmēģinājumi, eksperimenti, kuros konstatēts, ka peperomijlīdzīgā pileja spēj izturēt pat mīnus 9 °C, tikai tad nosalst visa virszemes daļa, bet pileja pavasarī atkal ataug no saknēm. Šāds eksperiments veikts nemainīgas temperatūras apstākļos, tātad Latvijas mainīgajos dabas apstākļos tas noteikti neizdosies.

Gaismai un temperatūrai seko gaisa mitrums, kas šim augam ir nepieciešams. Iztrūkstot gaisa mitrumam, jāgatavojas kaitēkļu – tīklērču un pūkaino bruņutu uzbrukumam, īpaši aktuāli tas ir rudens, ziemas sezonā, kad, sākoties telpu apkurei, gaiss ir ievērojami sauss. Tad ieteicams dekorativitāti apvienot ar peperomijlīdzīgās pilejas labsajūtu un novietot augu ar podu uz plata šķīvjveida trauka ar, piemēram, baltiem oļiem un nedaudz ūdens, kas izgarojot mitrinās gaisu apkārt augam. Peperomijlīdzīgajai pilejai nepatīk pēkšņš karstums no sildierīcēm vai aukstums no loga stikla. Augam letāls var būt arī caurvējš.

Vispiemērotākie peperomijlīdzīgajai pilejai it terakota podi, jo māls ir dabīgs materiāls – ļauj poda sienām elpot, līdz ar to elpo arī augsne. Pārlaistīts augs māla podā izžūs ātrāk nekā glazētā māla vai plastmasas podā. Vislabāk jūtas zemā, platā māla podā, kur nesaspiesti var izrādīt savus dzinumus, apaļās lapas uz garajiem kātiem. Ilgstoši slapja augsne peperomijlīdzīgajai pilejai var būt letāla, īpaši par 15 °C zemākā temperatūrā. Labāk augu laistīt mazāk nekā pārlaistīt. Pienākot noteiktajai laistīšanas reizei, labāk vispirms ar pirkstu pārbaudīt – vai ir nepieciešams laistīt. Ir nerakstīts likums, ka laistīšanas daudzumu un biežumu var noteikt pēc auga lapām –  peperomijlīdzīgajai pilejai lapas ir biezas un sulīgas, tātad tā jālaista reti un nedaudz.

Peperomijlīdzīgo pileju mēslo pavasarī, vasarā, reizi mēnesī, ar vājas koncentrācijas komplekso mēslojumu, kam samazināta slāpekļa deva. Var izmantot kaktusiem paredzētos mēslojumus.

Augu stāda samērā trūdvielām nabadzīgā, neitrālā substrātā, kam bagātīgi pievienota rupja grants un nedaudz sīku kokogles gabaliņu.

Podam obligāti jābūt ar atvērumu apakšā, var būt arī vairāki atvērumi poda apakšējā daļā sānos. Un noteikti podā jābūt drenāžas kārtai, kas palīdz liekajam ūdenim iztecēt, neuzkrāties saknēs.

Peperomijlīdzīgo pileju pavairo, atdalot jaunstādus, kas izveidojušies pie vecākauga stumbra pamatnes, kā arī ar stublāju spraudeņiem, ko nogriež no stumbra un apsakņo augsnē vai ūdenī. Augu pavairo arī ar lapu, kam atstāts neliels kāta gabaliņš. Sakņojot iepriekš minētos spraudeņus, jāpatur prātā, ka tos nedrīkst pārliet. Ar sēklām peperomijlīdzīgo pileju pavairo reti.

Peperomijlīdzīgo pileju var apgriezt, ja tas ir nepieciešams. Noteikti nav jābaidās nogriezt kroplas lapas, izstīdzējušus dzinumus utt., pēc apgriešanas augs iegūs vēl skaistāku izskatu. Ja griezuma vietā paliek ļoti redzama rēta, tad ieteicams to apstrādāt ar sēra vai kokogles pulveri.

Šī auga audzēšana ir piemērota iesācējiem – topošajiem dārzniekiem jebkurā profesijā un aizņemtiem telpaugu mīļotājiem. Peperomijlīdzīgās pilejas audzēšana nepieprasa saimnieka – kopēja zaļos īkšķus. Un pats galvenais – augs ir draudzīgs dzīvniekiem, jo nav toksisks.

Peperomijlīdzīgā pileja ir teicams toksīnu (benzola, formaldehīda) iznīcinātājs – attīra telpā gaisu, noņem piesārņojumus, uzlabo gaisa kvalitāti, līdz ar to cilvēkiem samazina stresu un uzlabo garastāvokli. Ķīniešiem augs simbolizē bagātību un labklājību, no tā arī nosaukums – Ķīnas naudas puķe. Ja kādam šis augs tiek dāvināts, tad ar nozīmi – novēlu bagātību un veiksmi.

Peperomijlīdzīgo pileju Ķīnā izmanto tradicionālajā medicīnā, arī tautas dziedniecībā. Augu daļas lieto, ja ir problēmas ar cīpslām, kauliem, pietūkumu, sāpēm, kā arī klepus, tuberkulozes, nefrīta, tūsku, ārēju zilumu – sasitumu, brūču ārstēšanai.

Daudzgadīga peperomijlīdzīgā pileja ar vairākiem dzinumiem un neatkārtojamām lapu plātnēm garajos kātos, stādīta terakota podā, ir kā dabiska, dzīva skulptūra, kas telpai piešķir unikālu noskaņu.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...