, .
partlycloudy_night -0.4℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

Pavasaris dārzā vērīga dārznieka acīm

Ludmila Knoka, , 18-07-2023
Pavasaris dārzā vērīga dārznieka acīm

Vai esat pamanījuši, ka arī starp augiem ir cīruļi un pūces? Ka no sniega apakšas daži augi parādās jau ar ziedpumpuriem, bet daži pirmos pumpurus parāda tikai pēc ievu ziedēšanas? Ka vieni steidz pēc iespējas ātrāk izpausties visā krāšņumā, savukārt citi uzņem apgriezienus lēnām un pakāpeniski? Dārzs mainās katru dienu, tāpēc cenšos to izstaigāt ik rītu. Rau, tur kāds augs pamodies no miega, tur rudenī stādītais veiksmīgi pārziemojis. Ieraugi tikko no zemes izlīdušos 1–2 cm garos dzinumus, un labs garastāvoklis visai dienai garantēts. Agrs pavasaris ir īpašs laiks dārza dzīvē, to skaistumu vērts iemācīties ieraudzīt.

Padoms! Ja esat dārza attīstības vērotājs iesācējs, centieties pamanīt detaļas, pievērsiet uzmanību katram augam, dzinumiem, pumpuriem, lapu krāsai un formai, kā arī citām augu iezīmēm. Tad drīz vien atklāsiet, ka augi dārzu izdaiļo ne tikai ziedēšanas periodā, bet arī pirms un pēc tam. Piemēram, vēlziedes zied rudenī, bet to tumši zaļās spīdīgās lapas atdzīvina dobi jau agri pavasarī.

Dažiem augiem, piemēram, sniega rozēm un epimēdijām pavasaris sākas ar ziedēšanu, bet jaunās lapas parādās vēlāk. Daudzi augi sezonas laikā vairākas reizes maina lapu krāsu. Piemēram, no purpursarkanām vai bronzas krāsas agri pavasarī, līdz zaļām, tuvojoties vasarai, un atkal sarkanām rudenī.

Augu jaunie dzinumi un plaukstošie pumpuri, svaigo lapu spīdums, tekstūra – tā ir iespēja mums ielūkoties brīnumainajā dabas daudzveidībā.

Parastā egle (Picea abies) 'Rydal'. Jaunie, bordo krāsa dzinumi vēlāk paliks zaļi, bet agrā pavasarī pārsteidz ar savu izskatu.

Mežlilija (Trillium kurabayashii) ir arvien retāks ciemiņš mūsu dārzos.

Heuchera 'Chocolate Ruffles' aug līdz 45 cm, ar izteiksmīgu lapu krāsu visa gada garumā.

Sarkanais plūškoks (Sambucus racemosa) 'Plumosa aurea' piesaista uzmanību jau no paša jauno dzinumu veidošanās sākuma.

Padoms! Ļoti ieteicams izveidot pašam pieņemama formāta un saprotamas sistēmas augu sarakstu jeb katalogu. Jaunos dārzos parasti tiek stādītas pazīstamas augu šķirnes, pēc tam katru gadu dārzā ienāk jauni augi un ar laiku veidojas nopietna kolekcija. Prakse rāda, ka bez kataloga ir ļoti viegli kādu šķirni pazaudēt vai šķirnes sajaukt. Piemēram, Latvijā ir ap 150 hostas šķirņu, pasaulē – kādi 3000. Tāpēc būtu gauži par maz pateikt – man ir zaļa vai raiba hosta.

Tāpat nepieciešams ziedēšanas laiku saraksts – kad un cik ilgi katrs augs zied. Tas palīdz pārvaldīt dārza izskatu un ieraudzīt tukšu laiku, kura aizpildīšanai piemeklēt noteiktus augus. Dārza katalogā iesaku katru mēnesi sadalīt trīs daļās, lai vieglāk kopsavilkumā ieraudzīt ziedēšanas laikus un nebūtu tā, ka viss dārzs ir pilns ar ziediem tikai jūnija sākumā un līdz Jāņiem. Tieši tad Latvijas dārzos zied vairums tradicionālo ziemciešu. Daļēji droši vien tāpēc, ka parasti dārza augu izvēlē noteicošais ir, kad, cik bagātīgi un ilgi tie zied. Rozes, piemēram, vasarā krāšņi zied un smaržo, bet ziemā rāda tikai savus skeletzarus, plaukst samērā vēlu un pēc pavasara apgriešanas kādu laiku nemaz nav izskatīgas. Ļoti populāras un izcili ilgi zied skarainās hortenzijas. Ja galvenais uzsvars tiek likts tikai uz ziedēšanu, tad dārza kopskats pavasarī – martā un aprīlī – var būt samērā papliks.

Pašlaik arvien populārāki kļūs līdz šim mazāk pazīstami augi. Tie piesaista ar savu interesanto, neparasto augšanas stilu, formu, dzinumu un lapu krāsām, augšanas īpašībām. Šīs mazāk pazīstamās augu šķirnes neaizvieto labi pazīstamos augus, bet papildina dārzu, bagātinot tā dekoratīvo veidolu no agra pavasara līdz vēlam rudenim.

Japānas spireja "Golden princess" - ir izcila skaistule jau no pirmā pumpura.

Aszoblapu ziemziede (Helleborus argutifolius) ar dzeltenzaļiem ziediem priecē gandrīz 2 mēnešu garumā.

Ēnsmilga (Millum effusum) 'Aureum' koši dzleteno krāsu nezaudē līdz pat rudenim.

Mūžzaļā mahonija ziemas laikā paliek izteiktā bronzas krāsā, pavasarī lapas kļūst spīdīgas.

Daži pavasara dārza augu piemēri:

  • Augi, kas ziemo ar dažādu formu un krāsu lapām. Jau agrā pavasarī lapu rozete tiek papildināta ar jaunām lapiņām. Tās ir heiheras, tiarellas, bergenijas, daži papardes veidi.

  • Mūžzaļie sedzējaugi. To jaunās spīdīgās lapas piešķir dārzam unikālu svaiguma efektu.

  • Ziedošas bruneras. Brīnišķīgs papildinājums pavasara dārzam. Bruneras šķirnes ar raibām lapām piešķirs gaismu tumšākajiem dārza stūriem.

  • Cīrulīši. Apbrīnojams augs. Marta sākumā parādās visnegaidītākajās vietās. Noteikti vieta puķudobē jāierāda dižajam cīrulītim, kurš atšķirībā no saviem radiniekiem ir 40 cm garš – īsts milzis.

  • Aprīlī steidz uzziedēt arī retākās uvulārijas un trilumi.

 

Peonijas, veronikas, flokši, delfīnijas, lini, studentu neļķes u.c. vasarā ziedošas ziemcietes sāk augt ļoti agri, veidojot akurātus spilvenus dobē:

  • Dažādu šķirņu peoniju dzinumi pavasarī ir atšķirīga izskata.

  • Arī dažādu krāsu flokšu dzinumi ir dažādu krāsu.

  • Gilēnija parasti gaida stabili siltas temperatūras, un tikai pēc tam parādās graciozie dzinumi tumši bordo krāsā.

  • Dekoratīvie sīpoli nebaidās sala un parādās no zemes gana agri.

 

Pskemensa sīpols (Allium pskemense) ir ēdams un arī ļoti dekoratīvs.

Vasaras mēnesene (Lunaria annua) - saglabā zaļās lapas visu ziemu un uzsāk ziedēšanu jau aprīļa sākumā, par spīti aukstajam laikam un salam.

Kumeļpēdas (Asarum) spīdīgās lapas veido ciešu paklāju un nosedz augsni.

Dažādu šķirņu lapu izskats un augšanas raksturs būtiski atšķiras.

Nedrīkst aizmirst par gandrenēm, kam ir ļoti liela šķirņu daudzveidība un pielietojuma iespējas. No tām var atrast papildinājumu jebkurai dobei – pēc lieluma, lapu un ziedu krāsas, lapu tekstūras. Turklāt ziedēšanas periods gandrenēm ir garāks nekā citām ziemcietēm.

Runājot par jauno dzinumu krāsainību, noteikti nedrīkst aizmirst par japāņu spirejām. Tās pārstāvētas ar daudzām šķirnēm, kas parāda savas dekoratīvās īpašības jau dzinuma stadijā. Lai tā notiktu, savlaicīgi un pareizi jāpgriež vecie stublāji, jo tas veicina jauno dzinumu augšanu. Ja katru gadu apgriež tikai krūma galiņus, veidojot apaļu krūma formu, tad no visa skaistuma gandrīz nekas nepaliek.

Ir grūti iedomāties pavasara dārzu bez ziedošām sīpolpuķēm. Šeit ieteicams pārdomāti kombinēt augus, ievērojot ziedēšanas, krāsas un augu formas. Iespējami divi augu atlases scenāriji:

  • no agras ziedēšanas līdz vēlīnai ziedēšanai,

  • vienas krāsas stādījums ar toņiem vai pustoņiem.

Zāļveidīgo (dekoratīvo graudzāļu) solo laiks pienāks vasaras otrajā pusē un īpaši rudenī. Agrā pavasarī tie tikai sāk mosties, taču, piemēram, melnziedu seslerija, ēnsmilga Aureum ir pievilcīga jau agrā pavasarī.

Brunnera 'Aleksanders Great' ienes gaismu jebkurā vietā.

Karatau sīpols (Allium karatavience) mēdz būt balta, rozā vai sārtā krāsā.

Allium senescens sākumposmā plakanās lapas izgriežas spirālveidā, kas pat bez ziedēšanas izskatās neierasti un ļoti dekoratīvi.

 

Uzmanīgs un vērīgs dārznieks vienmēr radīs iespēju pilnveidot savu loloto dārzu un papildināt tā skaistumu sev un tuviniekiem par prieku!

P.S. Par augu sarakstiem un ziedēšanas grafikiem. Neesmu birokrāts pēc būtības. Tomēr gribu nodrošināt savam dārzam garāku dzīvi, atstājot bērniem dārza vēsturi ar augu uzskaiti un ziedēšanas grafiku.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...