Dārzs un Drava / 2024.gads (PAVASARIS)
Foto: Inetas Ozoliņas-Skrūzmanes personīgais arhīvs
Ir cilvēki, kuriem visas palodzes nokrautas ar puķu podiņiem. Reiz, runājot par telpaugu kopšanu ar floristikas kursu dalībniecēm, viena no viņām izsaucās: „Bet apliet taču var ātrāk, ja vairākus sastāda vienā kompozīcijā!” Izrādās, ir tādas telpaugu kompozīcijas, kas jālaista maz vai pat nemaz. Aizmāršīgie mēdz izvēlēties sukulentus, bet, ko tad, ja iepatikušies augi, kas prasa lielāku gaisa mitrumu nekā piedāvā mūsu dzīvokļa palodze?
Jau vairākus gadus arī Latvijā ir iespējams iegādāties augu kompozīcijas skaistos stikla traukos – terāriji, florāliji, dzīvotnes, mini ekosistēmas. Tiesa, tās ir gana dārgas, lai būtu pieejamas visiem augu mīļotājiem. Taču šobrīd floristikas piederumu vairumtirdzniecības bāzēs un mājas piederumu veikalos ir iespējams iegādāties visdažādākā tilpuma un formas stikla traukus, kas ir piemēroti augu kompozīciju izveidošanai. Jebkurš, kas ir draugos ar dārzkopību, var šādu dzīvotni izgatavot pats.
Ilgstoši ziedoši augi priecē vienmēr.
Mitrummīloši augi regulāri jāsmidzina.
Atbilstoša augsnes veida un daudzuma izvēle.
Hidroizolācijai var izvēlēties krāsotu keramzītu.
Iegādājoties trauku, vēlams salāgot tā tilpuma un augu izmēra attiecības, sakņu apjomu un auga augšanas ātrumu. Arī augi plašā klāstā šobrīd pieejami dārzu centros un puķu veikalos. Parasti izvēlas vēso vai silto subtropu augus, kāds no tiem var būt lielāka auguma, dažus aizpildošus vidēja izmēra un noteikti kādu ložņājošu. Lielākiem traukiem iesaka maza izmēra spatifillas, antūrijas, faleonopšus. Neliela auguma un aizpildošas ir sīklapu efejas, pilejas, fitonijas, labs zemsedzes augs ir ložņu gumijkoks. Visi šie augi ir ar bezgala daudzveidīgu gan ziedu, gan lapojuma krāsojumu, kas palīdz veidot skaistus krāsu salikumus un pieskaņoties mājas interjeram.
Atvērtā traukā vairāk jāņem vērā apkārtējās vides gaisa mitrums, jo, lai arī paaugstinātās stikla sienas to saglabā labāk, iztvaikošana notiek kā parastā puķu podā un augi jālaista biežāk. Slēgtās dzīvotnes veido savu noslēgtu ekosistēmu, kurā mitruma apriti regulē paši augi, dažkārt tās pat nav jālaista. Savukārt pārlieku liels mitrums kaitē abos gadījumos, jo skaistajiem stikla traukiem nav liekā ūdens noteces. Lai to regulētu, izveido labu drenāžas kārtu trauka apakšā no māla podiņu šķembām, grants vai keramzīta. Virs augsnes vai trauka malās var ievietot kokosa šķiedru, koka gabaliņus, sūnas. Šie slāņi uzsūc lieko mitrumu, lai vēlāk to atdotu augiem, un ir gana dekoratīvi saskatāmi caur stikla sieniņām, veidojot krāsu un tekstūru laukumus. Keramzīts pieejams dažādos toņos – ja kompozīciju vēlamies dabiskāku, izmantojam parasto brūno, ja krāsaināku, – pārdošanā dārza preču veikalos tas ir skaisti pelēks, violets vai pat zaļš. Augsni izvēlas atbilstošu augiem pēc sastāva un daudzuma, pārlieku plāna auglīgās augsnes kārta neļaus augam kvalitatīvi attīstīties, bet biezs slānis trauka ārpusē izskatīsies pārāk masīvs. Stāda kā parasti, nedaudz augsni piespiežot ar mentīšu, karošu vai pincešu palīdzību, it sevišķi noderīgs augstākos traukos ir irbulītis ar tam uzspraustu vīna pudeles korķīti.
Augsnes slāņi veido dekoratīvus laukumus.
Mitruma izlīdzinājumam traukos ievieto sūnas, kokosa šķiedras, neaustos audumus.
Dzīvotne gada laikā izveido savu mikrosistēmu.
Korķi burkai var arī nelikt.
Arī koka gabaliņi palīdz regulēt mitrumu.
Svarīgi izvēlēties krāsainus augus.
Slēgtajos traukos ir svarīgi augus pēc iestādīšanas nepārliet, jo pārāk lielā mitruma daudzumā rodas pelējums, augi netiek galā ar mitruma regulēšanu un noslīkst. Trauka sieniņas mēdz norasot no iekšpuses, kas nedaudz apgrūtina skatu uz augiem, bet, mazliet paverot korķi, iztvaikošanas daudzumu var regulēt. Ja nu tomēr stikls ir pilnībā sauss, jāpavēro augsne, varbūt nedaudz mitruma dzīves laikā augu kompozīcijai jāpievieno.
Lai dzīvības procesi norisinātos dabiski, traukus novieto gaišā vietā, bet ne tiešos saules staros, jo tad augi caur stiklu var pārāk sasilt, kā arī augsne ātrāk izžūst un laistīšana tomēr var būt nepieciešama. Moderni ir traukā starp augiem vai virs tiem ievietot mākslīgā apgaismojuma spuldzes, bet jāraugās, lai tās būtu ar augiem nepieciešamo gaismas spektru. Arī pēc tām var vaicāt dārza preču veikalos.
Ja dzīvotni vēlas maksimāli dabisku, tajā jāļauj notikt visiem dabas procesiem – ziedi ar laiku nozied, vecākās lapiņas dzeltē, nobirst un kļūst par trūdzemi, kas baro saknes. Ja eksperiments neatbilst īpašnieka estētiskajiem uzskatiem, visus novecojušos krikumus laiku pa laikam ar pinceti izlasa no trauka. Dažkārt nepieciešams auga augumu ierobežot, piemēram, ātri sazaļojušu efeju galotnītes var nogriezt, lielāku augu pārstādīt, laiku pa laikam jāpārbauda kaitēkļu klātbūtne. Tātad, lai kā mēs to vēlētos, neliela uzmanības un mīlestības deva nepieciešama arī šāda veida augu stādījumiem.
Veidojot šādas kompozīcijas, varam apvienot dārznieka prasmes ar fantāzijas lidojumu, ilgas pēc augiem tiem nosacīti nepiemērotā vietā un pat ar saviem zaļajiem pirkstiņiem izgatavot dāvanu kādam, kurš nav draugos ar puķu laistīšanu.
Šoreiz parunāsim par veselīgām fiziskām aktivitātēm. Ne par darbu, arī ne p...
Gan ķiploki (Allium sativum), gan sīpoli (Allium) ir pasaulē atzīti garšau...
Zemnieku saimniecībā Kugras Jaunsvirlaukas pagastā, Jelgavas novadā jau 30 ...
Ai, ai – nu kas tad interesē mūsdienu bērnus? Tik braukāt ar pirkstu pa vi...