Dārzs un Drava / 2019.gads (Rudens.)
Ozols viennozīmīgi ir ķēnišķs koks un ne tikai Latvijas mērogā. Pasaulē sastopamas 450 ozolu (Quercus) sugas, bet Latvijā aug viens – parastais ozols, kas nemaz tik parasts nav. Ozols ir ilgmūžīgs koks, aug lēni un labos apstākļos tas var sasniegt pat 800 gadu vecumu.
Ziedēt ozols sāk pēc 30 gadu vecuma, tad arī ienākas pirmās zīles. Brīvi augošs ozols veido skaistu, plašu zaru vainagu virs taisna, stabila stumbra, tādēļ šie koki bieži atstāti lauku vidū pēc meža izciršanas. Droši vien tā dara arī tādēļ, ka, zem ozola atguļoties, ļoti ātri atjaunojas fiziskie spēki, kas agrāk bija būtiski lauku darbu darītājiem.
Āderu koks
Šis ir āderu koks – labprāt aug uz zemes enerģētisko tīklu līnijām un krustpunktiem, kur veic antenas funkciju starp zemes un debess spēkiem. Ozola resnie stumbri to bieži vien ierindo dižkoku kārtā, un šajā ziņā Latvija izceļas – kaut arī mums nav saglabājušies lieli ozolu meži, dižkoku ir vairāk nekā citur Eiropā! Mūsu bagātības simbols, no kā diemžēl paši esam atteikušies, – Kaives dižozols ar 10,2 m stumbra apkārtmēru, ir resnākais visā Ziemeļeiropā. Enerģētiski aktīvie, atsevišķi augošie ozoli mēdz kļūt par mērķi zibenim negaisa laikā – tie pievelk šo dabas parādību ar savu atrašanās vietu un ugunīgo enerģiju. Tādēļ ir daudz zibens spertu ozolu, kas gan pēc tam parasti atjaunojas. Ozola spēja atkopties pēc bojājumiem ir apbrīnojama!
Ozola spēks agrāk bieži tika izmantots maģiskos rituālos. Daudzām Eiropas tautām, arī mums, ap ozolu notiek saulgriežu riti, zem tiem veica pareģojumus, lēma likteņus cilvēkiem un tautām. Agrāk ozolu meži klāja lielu daļu Eiropas zemes, taču tagad to apjoms samazinājies – ozoli izcirsti vērtīgās koksnes dēļ, taču atjaunoties nav spējuši. Ozola birzis ierīkoja spēka vietās kā svētbirzis, daļa no tām joprojām saglabājušās. Latviešu teikās ozola zaros sēž Dieva dēli, tas saistīja ar Pērkonu un Saules ceļu debesīs. Arī leišiem un ģermāņiem ozols bija saistīts ar pērkondieviem, bet grieķiem – ar Jānusu, divsejainu burvi. Gan Baltijā, gan citur ozols bieži tika izmantots kā upurēšanas vieta – dzīvnieku upuru laikos pie tā notika upurēšanas rituāli, vēlāk tika nesti ziedojumi dieviem. Joprojām ir vietas, kur ozolu zaros cilvēki met vainagus vai iesien krāsainus dzīparus, tā izrādot savu uzmanību augstākiem spēkiem un papildus savai enerģijai piesaistot ozola spēku. Tradīcija vasaras saulgriežos likt galvā ozola vainagus, šķiet, saglabājusies vien baltu tautām.
Ozola malka dod lielu karstumu, tādēļ ikdienā mājas vai pirts kurināšanai nav piemērota, toties bieži tiek lietota rituālajos ugunskuros. Pastāv ticējums, ka ozola dūmi palīdz labāk sazināties ar dieviem un piesaista labvēlīgus, veiksmi nesošus spēkus tiem, ko skar dūmu mutuļi. No ozola darina dažādas spēka lietas, rituālos darbarīkus, kas pastiprina cilvēka nodoma iedarbību.
Veicina pašapziņu un lepnumu
Pēc druīdu horoskopa, ozols atbilst tikai vienā gada dienā – 21. martā – dzimušajiem. Šai dienā sākas astronomiskais pavasaris, mainās Zivju un Aunu horoskopa zīmes. Cilvēki, kas šajā laikā nākuši pasaulē, ir pārliecināti par sevi, staltu stāju, labu veselību, ar labām ietekmes spējām un asu prātu. Viņiem ir laba intuīcija, bet konservatīvs, nepiekāpīgs raksturs. Ozola cilvēki ir atvērti citiem, bet ar nosacījumu, ka primārās ir tieši viņu intereses. Ir labi vadītāji, tālredzīgi, bet varētu būt elastīgāki. Cilvēkiem, kam šīs īpašības raksturā trūkst, vairāk jāturas ozola koku tuvumā – koka enerģijai piemīt spēja ietekmēt cilvēka raksturu, ja vien viņš pats to vēlas.
Enerģētiski ozols ir ugunīgs, karsts koks, saista dievišķo un cilvēcisko pasauli. Tas ir devīgs, enerģiju vairojošs un aktivizējošs, piesaista bagātību, kas iegūta ar gara spēku. Ozolam ir tendence veicināt cilvēku pašapziņu un lepnumu, kas var pāraugt lepnībā – tad ozols kļūst bīstams. Lepnīgam cilvēkam darbības ozola tuvumā var piesaistīt notikumus, kas tā iedomību spēji samazina. Kristīgā tradīcija ozolam nav draudzīga, jo ozols neveicina kristietībā cildināto pazemību, kā arī ir pārāk pazīstams kā pagānu varenības koks. Tādēļ krusta karu laikā daudzas ozolu birzis tika izdedzinātas, taču mūsdienu tradīcija par laimi šos aizspriedumus nav saglabājusi. Domājams, ka līdzīgu slēptu motīvu dēļ daudzus ozolus iznīcināja arī padomju laikā. Ozols neder cilvēkiem, kam ir iekšējo negāciju psiholoģiskās pārstrādes periods, kas vēlas mieru, relaksāciju un lēnprātīgu apceri. Ozols nav sargājošs, bet dod cilvēkam spēku pašam sevi sargāt un aizstāvēt. Ne velti ozollapa izvēlēta par simbolisku zīmi dabas aizsardzības objektu apzīmēšanai. Enerģijas virpulis ap ozolu veido piltuvi, kas uztver dievišķo enerģiju un nolaiž to uz zemes cilvēkiem pieņemamā veidā. Šis koks vispār ir vairāk draugos ar cilvēku, ne ar augu pasauli, jo zem ozola zariem neaug citi augi dārzā, arī mežā reti kurš ar ozolu sadzīvo. Tiešā mājas tuvumā ozolu labāk nestādīt praktisku apsvērumu dēļ – tam ir spēcīga sakņu sistēma, kas var bojāt ēku pamatus, arī ēna, ko met biezā lapotne, nebūs patīkama ikdienā. Toties pārdesmit metru attālumā uz kāda āderu krustpunkta ozolam būs īstā vieta, lai vairotu dzīvības enerģiju un veselīgu mūžu vairākām mājinieku paaudzēm.
Palīdz sadzīt brūcēm
Dziedniecībā vairāk lieto ozola mizas – kā izteikti savelkošu, zarnu darbību regulējošu līdzekli. Arī lapām piemīt šī īpašība, gan mazāk izteikta, tās vairāk lieto ārīgi – kā aromterapiju depresijas gadījumā vai vannām, kompresēm un tējām pret ādas vai vēnu problēmām. Visas ozola daļas ir dabiski antiseptiskas, savelkošas, palīdz sadzīt brūcēm un aptur infekcijas. Ozolzīļu kafija, pretēji īstajai kafijai, regulē un pazemina asinsspiedienu, kā arī uzlabo gremošanas darbību.
Lapas biežāk lieto pirtīs enerģētiski spēcinošam pērienam ar ozola slotu, gara uzmešanai un pirtstējām. Ozola slota labi vada karstumu, ir izturīga un aromātiska, atver plaušas un elpošanu. Šis koks sader ar taisnīgiem, drošiem, savu vietu zinošiem un devīgiem cilvēkiem. Jāatceras, ka ozols pamatā ir aktivizators, tas pastiprina jebkurus procesus, kas šai brīdī cilvēkā notiek. Tāpēc, pirms pērties ar ozoliem, līdzīgi kā ejot pie tiem dabā, jānoskaņojas uz pozitīva viļņa.
Pēriens ar ozolu palīdz samazināt lieko svaru, atbrīvo sastrēgušas enerģijas, dod dzīvesprieku un domas skaidrību. Pēc šāda pasākuma uzreiz būs grūti aizmigt, taču hroniska bezmiega gadījumā gan ozols ir labs palīgs – tas rada cilvēkā drošības sajūtu un paļāvību augstākiem spēkiem. Bieži vien pastiprināta trauksme ikdienā saistīta ar problēmām tēva dzimtas līnijā – ozols, it sevišķi pirtī, šo kanālu labi attīra un iekustina enerģijas tajā, atliek vien pieslēgt savu informatīvo lauku, un daudzas senas lietas sakārtosies. Tas arī ir enerģētiskais pamatojums tam, kāpēc pēc ozola pirts mazinās muguras problēmas.
Visā pasaulē bērni, būdami jutīgi pret smalkajām enerģijām, ir iemīļojuši rotaļas ar ozolzīlēm, ja vien tādas ir pieejamas. Sauja zīļu dos lielāku ieguldījumu bērna attīstībā nekā jauna datorspēle. Atcerēsimies, kā paši no zīlēm bērnībā gatavojām gan putniņus un zvēriņus, gan krelles – īstu spēka rotu. Zīļu spēks palīdz bērniem izaugt gudriem, dāsniem un patstāvīgiem, tādēļ neliegsim viņiem šo derīgo izklaidi, jo mums taču netrūkst ozolu dotās bagātības!
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...